Data publikacji:

Test transmitera FM Xiaomi Roidmi 3S 

Xiaomi Roidmi 3S to jeden z najpopularniejszych transmiterów FM na rynku. Urządzenie kosztujące zaledwie kilkadziesiąt złotych umożliwia słuchanie muzyki w samochodach, które nie są wyposażone w złącze AUX lub moduł Bluetooth. Sprawdziliśmy, jak Roidmi 3S sprawdza się w codziennym użytkowaniu. 

Xiaomi Roidmi 3S to jeden z najlepiej wykonanych transmiterów FM 

Chciałbyś słuchać ulubionej muzyki z telefonu, ale Twoje radio samochodowe nie ma złącza AUX lub modułu Bluetooth? Transmiter FM jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Xiaomi Roidmi 3S to niewielkie urządzenie będące jednocześnie transmiterem i ładowarką samochodową. Ogromna popularność tego modelu sprawiła, że postanowiłem przekonać się na własnej skórze czy rzeczywiście warto porzucić pomysł wymiany radia na nowe. W pudełku z transmiterem FM znajduje się niewiele. Oprócz urządzenia znajdziesz krótką instrukcję z kodem QR, który odsyła do aplikacji Roidmi niezbędnej do obsługi urządzenia. 
Przy pierwszym kontakcie z Roidmi 3S moją uwagę zwróciła jakość wykonania. Plastikowa obudowa jest zdecydowanie wytrzymalsza niż w konkurencyjnych modelach. Nawet, gdy urządzenie przypadkiem upadnie, to nie ma obawy o jego uszkodzenie. Trzecia generacja względem swoich poprzedników zyskała większą metalową końcówkę montowaną do gniazda zapalniczki w samochodzie. Dzięki temu Roidmi 3S pasuje do zdecydowanej większości samochodów. Nawet gdy zmienisz samochód na inny, to wciąż możesz korzystać ze swojego transmitera

Konfiguracja zajmuje dosłownie minutę 

Transmiter FM łączy się ze smartfonem za pomocą wbudowanego modułu Bluetooth. Na swoim urządzeniu z systemem iOS lub Android musisz zainstalować aplikację Roidmi. Po podłączeniu transmitera do gniazda zapalniczki i uruchomieniu aplikacji musisz wykonać kilka prostych kroków. Podczas konfiguracji możesz podać częstotliwość na jakiej będzie pracować urządzenie. Warto ustawić pasmo, które nie będzie kolidowało z innymi stacjami radiowymi, ponieważ to może wpłynąć znacząco na jakość dźwięku. Po konfiguracji musisz wybrać w odtwarzaczu częstotliwość, jaką wybrałeś podczas konfiguracji. Cały proces przebiega bardzo sprawnie i po kilku chwilach możesz cieszyć się ulubioną muzyką prosto z Twojego telefonu. 

Jak jest z jakością dźwięku? 

Przyznam, że miałem spore obawy o jakość dźwięku w Xiaomi Roidmi 3S. Testowałem wiele transmiterów FM, które nie sprawdziły się podczas codziennego użytkowania. Na szczęście Roidmi 3S przełamał ten stereotyp i udowodnił, że dla tego typu urządzeń jest jeszcze miejsce. Dźwięk odtwarzany w najwyższej jakości z serwisu Spotify przerósł moje oczekiwania. Przez kilka intensywnych miesięcy słuchania rozmaitych utworów mogę stwierdzić, że Chińczycy wykonali kawał dobrej roboty.

Dźwięk jest czysty, pozbawiony zakłóceń, a w wielu utworach można usłyszeć nawet basy. Skorzystanie z equalizera jeszcze lepiej wpływa na wrażenia podczas słuchania. Jakość dźwięku nie jest może tak dobra jak z odtwarzanych płyt CD czy bezpośrednio po podłączeniu smartfona do złącza AUX, ale w porównaniu do innych modeli jest naprawdę dobrze. 

Rodimi 3S nie jest urządzeniem idealnym. Problemy z odtwarzaniem zaczynają się w momencie, gdy na podobnej częstotliwości znajduje się stacja radiowa. Wówczas jakość drastycznie spada, a momentami ciężko cokolwiek usłyszeć. Za pomocą aplikacji można błyskawicznie zmienić parametry, co momentalnie poprawia dźwięk. Patrząc na cenę tego małego urządzenia pewne niedogodności można mu wybaczyć. 

Rodimi 3S oferuje nie tylko odtwarzanie muzyki 

Xiaomi Roidmi 3S to wielofunkcyjny transmiter, który oferuje nie tylko odtwarzanie muzyki. Dwa porty USB dysponują napięciem 2.4A/5V, co pozwala na bezproblemowe naładowanie smartfona, a także tabletu. Będąc w trasie możesz podłączyć do niego nawigację i jednocześnie słuchać muzyki z telefonu. Niestety, ale przy podłączeniu dwóch urządzeń i uruchomieniu transmitera zdarzało mi się przepalenie bezpieczników. Ciężko powiedzieć czy jest to wina mojego gniazda zapalniczki, czy konkretnego modelu transmitera. Wykorzystanie tylko jednego portu w moim przypadku rozwiązało problem. 

W ustawieniach aplikacji znajduje się jeszcze opcja zmiany koloru podświetlenia m.in na niebieski czy czerwony. W ten sposób możesz dopasować transmiter do reszty elementów Twojego samochodu. Ponadto aplikacja pozwala na sprawdzenie napięcia gniazda zapalniczki czy automatyczne uruchomienie muzyki po uruchomieniu pojazu. Możliwości jest naprawdę sporo. 

Czy warto kupić transmiter FM z Chin? 

Xiaomi Roidmi 3S kosztuje mniej więcej 70-80 złotych. Za solidne radio do samochodu trzeba zapłącić przynajmniej kilkaset złotych. Transmiter chińskiego producenta świetnie odnajduje się w starszym samochodzie. Możliwość sterowania poziomem głośności z kierownicy czy samodzielnego ustawienia pasma, to funkcje bardzo przydatne. Jakość dźwięku jest bardzo dobra, choć zdaję sobie sprawę, że dla prawdziwych melomanów będzie ona niewystarczająca. Mało wymagający użytkownik nie powinien narzekać. 

Do odtwarzania muzyki z Roidmi 3S warto wybierać utwory dostępne w wysokiej jakości. Do plusów na pewno należy zaliczyć łatwą konfigurację, zmienne podświetlenie, a także świetną jakość wykonania. Xiaomi Roidmi 3S jest zdecydowanie najlepszym transmiterem FM na rynku. Chiński producent po raz kolejny udowodnił, że jest w stanie zrobić solidny produkt w bardzo rozsądnej cenie.