Data publikacji:

Trwa sezon na prezenty komunijne. Polacy chętnie szukają ich w sieci


Nawet 500 złotych chcą wydać w tym roku Polacy na prezent komunijny - wynika z danych serwisu Ceneo.pl. Jeszcze głębiej do swoich portfeli będą musieli sięgnąć rodzice i chrzestni. Według ankietowanych oni na prezent komunijny powinni przeznaczyć nawet do 1000 złotych. Co ciekawe, w tym roku prawie co drugi prezent zostanie kupiony w sklepie internetowym.
Maj to nie tylko miesiąc maturzystów, ale również dzieci, które po raz pierwszy przystąpią do pierwszej komunii świętej. Właśnie teraz w sklepach trwają gorączkowe poszukiwania prezentów. Decyzję o ich wyborze bardzo często poprzedza analiza budżetów domowych. Ceneo.pl postanowiło zapytać blisko 400 osób wybierających się w tym roku na Pierwszą Komunię Świętą, ile planują przeznaczyć na prezenty i jakie upominki powinny otrzymać dzieci. Serwis sprawdził też, gdzie planujemy kupić prezenty i jaką metodą zamierzamy za nie zapłacić. O to kilka najważniejszych faktów.

Ile pieniędzy przeznaczyć na prezent?


Blisko co drugi badany deklaruje, że wybierając się na przyjęcie komunijne zabierze ze sobą prezent warty nie więcej niż 500 złotych. 23% ankietowanych przyznało, że ich podarunek będzie droższy nawet dwukrotnie. Są gotowi zapłacić za niego 1 tys. złotych.

"Prawdopodobnie te odpowiedzi zaznaczali głównie rodzice i chrzestni, bowiem 49% badanych wskazało, że to właśnie oni na prezent komunijny powinni przeznaczyć taką kwotę" – podkreśla Tomasz Jankowski PR Manager Ceneo.pl.

Co ważne, oczekiwania wobec dalszej rodziny i znajomych są zdecydowanie mniejsze. Według co drugiego z badanych kwota nie powinna być większa niż 500 złotych a nawet 34% odpowiedzi wskazywało, że wystarczy prezent do 200 złotych. 

Zegarki i hulajnogi tegorocznym hitem? Rower i gotówka wciąż popularne


Aparaty fotograficzne, skutery, rowery, gry komputerowe a nawet klocki Lego – lista życzeń pierwszokomunijnych dzieci potrafi być imponująca. Ankietowani wskazali również, które z prezentów powinny otrzymać dzieci. Mimo że od wielu lat najpopularniejszymi prezentami są rowery i gotówka, to jednak gadżety elektroniczne z każdym rokiem zyskują na popularności. Blisko 30% ankietowanych jako najbardziej trafiony prezent wskazało zegarki natomiast deskorolek lub hulajnóg oczekuje 26% badanych. Producenci każdego roku prześcigają się w nowościach. Rodzice kupując zegarki coraz częściej decydują się na smartwatche.

"Te urządzenia pozwalają dzieciom m.in. dzwonić, łączyć się z mediami społecznościowymi, a także podawać rodzicom swoją lokalizację. Prawdziwymi hitami tegorocznej komunii mogą stać się też deskorolki i hulajnogi, które wracają do łask, z tą różnicą, że są napędzane elektrycznie i mają nowoczesne kształty. To również ciekawa propozycja dla tych rodziców, którzy chcą aby ich dzieci więcej czasu spędzały na świeżym powietrzu" – dodaje Tomasz Jankowski.

Niespodzianek nie było w kwestii pamiątek komunijnych. Tutaj bezkonkurencyjne są medaliki i krzyżyki, które jako najlepszy wybór wskazało 58% badanych. W czołówce znalazły się również pamiątkowe albumy i Biblia.

Zakupy w Internecie zyskują na popularności


Serwis Ceneo.pl, przy okazji badania, zapytał Polaków o miejsca, w których kupią prezent z okazji komunii. Wyniki wskazują, że zakupy w sklepach internetowych w naszym kraju cieszą się coraz większą popularnością.

"Blisko co drugi uczestnik badania wskazał, że zamówi komunijny upominek właśnie w sklepie internetowym. To potwierdza, że wielu z nas ceni sobie zakupy w domowym zaciszu. Warto jednak zadbać o ich bezpieczeństwo, korzystając z programów ochronnych. W Ceneo.pl zamawiając produkt poprzez darmową opcję KUP TERAZ, zyskujemy też ochronę transakcji" – przypomina Katarzyna Stehlik dyrektor działu handlowego Ceneo.pl.

Jednym z ostatnich obszarów badania było pytanie dotyczące sposobu płatności. Tutaj największą popularnością cieszyła się gotówka, którą wybrało 46% ankietowanych. Tuż za nią znalazł się przelew bankowy, który wybierze 24% badanych. Karty płatnicze wskazało 20% osób wybierających się na komunię. Co ciekawe, najmniej osób, bo zaledwie 2% zadeklarowało zakup prezentu na raty.
Badanie zrealizowano w Internecie na przełomie marca i kwietnia 2018 roku na grupie ok 400 osób, które deklarowały, że planują w tym roku zakup prezentu komunijnego.

Autor: Janek