Tunele w uszach — metody i opinie

Ozdabianie uszu kolczykami znane jest już od starożytności. Kolczyki wykonane ze szlachetnych kruszców, bogato inkrustowane drogocennymi kamieniami były wyznacznikiem statusu społecznego. Współcześnie noszenie biżuterii w uszach uległo liberalizacji. Tego rodzaju ozdoby noszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, bez względu na wiek, styl życia czy pozycję społeczną.Wśród osób noszących kolczyki istnieje spora grupa ludzi, którzy idą o krok dalej i decydują się na tunele w uszach, czyli ozdoby o wiele bardziej zwracające uwagę.


Pugi,tuneleczy tradycyjne kolczyki?

Wybór ozdób do uszu zależy od indywidualnych preferencji danej osoby, jej stylu życia czy poglądów.  Tunele w uszach to rodzaj kolczyków, które tworzą w ciele okrągły otwór.

Ich średnica  waha się od kilku do kilkunastu centymetrów. Natomiast plugi przypominają tunele, lecz mają w środku wypełnienie zamiast pustej przestrzeni.

Stając przed wyborem ozdób do uszu, warto zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie z sobą tunele piercing. Możliwe powikłania i skutki uboczne nie dotyczą tylko nielicznych osób, które nie przestrzegają higieny.

Dlatego przed dokonaniem wyboru warto poradzić się profesjonalnych piercerów, zaczerpnąć nieco wiedzy z artykułów lub forów tematycznych. 

Bezcennym źródłem wiedzy w tym zakresie będą z całą pewnością osoby, które mają za sobą tego rodzaju przekłuwanie uszu.

Nieumiejętnie założone plugi tunele skutkują dyskomfortem i uciążliwym gojeniem się rany, dlatego do podjęcia tego kroku najlepiej starannie się przygotować.

Rozpychacze do uszu- jak je stosować?

Osoby, które zdecydowały się na nieco mniej standardowe ozdabianie uszu, na pewno doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dziurki w uszach muszą rozszerzyć się o kilka lub nawet kilkanaście milimetrów. 

Jedną z metod polecaną przez profesjonalnych piercerów jest skorzystanie z dostępnych w sklepach r
ozpychaczy do uszu. Nie jest to duży wydatek. 

Tego typu akcesoria można kupić już za kilka, kilkanaście złotych. Ozdoby te swoim kształtem mogą przypominać spiralę lub prosty pręt.

Niektóre osoby decydują się na samodzielne wykonanie rozpychaczy do uszu, aby dostosowywać ich kształt czy długość do indywidualnych preferencji. 

Produkty tego typu pozwalają na rozciągnięcie dziurek od 4 do 10 milimetrów. Jeśli uzyskany efekt nas nie satysfakcjonuje, należy kupić rozpychacze do uszu w większym rozmiarze.

Stosując taką metodę, nie można zapominać o zdrowym rozsądku. Powiększanie dziurek powinno być procesem wolnym i stopniowym.

Działanie w pośpiechu jest najczęściej popełnianym przez niedoświadczonych miłośników tuneli piercing błędem.

Czym grozi nieumiejętny tunele piercing?

Rozciąganie tuneli w uszach powinno przebiegać stopniowo. Jeśli czujemy ból lub dyskomfort, to znak, że zbyt szybko chcemy zastosować plugi tunele o większych rozmiarach.

Kilka centymetrów w skali tygodnia lub dwóch to optymalne założenie, które uchroni nas przed przykrymi dolegliwościami i konsekwencjami. Jedną z nich są tak zwane blow outy.

Terminem tym określa się wypchnięty fałd skóry, który znajduje się zazwyczaj z tyłu dziurki. Defekt tego rodzaju powstaje wtedy, gdy rozpychacze do uszu są zbyt gwałtownie przepychane kolczykiem o większej średnicy.

Blow outy wyglądają bardzo nieestetycznie, a co gorsza, uniemożliwiają dalsze powiększanie dziurek. Efekt jest więc odwrotny od zamierzonego — osoba, która zbytnio się spieszy, w rezultacie musi porzucić plugi tunele.

Opisywany defekt można spróbować zredukować, nosząc przez kilka miesięcy kolczyki o kilka rozmiarów mniejsze. Niestety nie ma gwarancji, że powstały blow out uda się całkowicie zlikwidować.

Jak długo muszę nosić rozpychacze do uszu?

Proces rozciągania dziurek może trwać kilka miesięcy lub nawet kilka lat. Osoby, które decydują się na przyśpieszenie tego procesu, muszą liczyć się nie tylko z dyskomfortem związanym ze zwisającymi z dziurek kolczykami, lecz także z bólem.

Tunele piercing podczas rozciągania powodują dyskomfort, dlatego na kilkucentymetrowy tunel niektórzy muszą czekać nawet rok.

Zbyt gwałtowne usiłowania mające na calu przyśpieszenie całego procesu prowadzą do powstawania nieestetycznych blizn, rozstępów a w skrajnych przypadkach —  do rozerwania skóry małżowiny usznej.


Tunele piercing znudziły mi się. Co teraz?

Na szczęście dla niezdecydowanych ludzkie ucho jak mało który organ charakteryzuje się dużą zdolnością do regeneracji.

Warto o tym pamiętać, chociażby ze względu na to, że plugi tunele zdjęte na noc rano mogą nie znaleźć się tak łatwo w uszach samodzielnie i powoli powiększanych możemy spodziewać się, że wrócą one do stanu początkowego.

Dzięki temu osoby, które nie są dłużej zainteresowane ozdabianiem uszu w ten sposób, będą mogły bez problemu wrócić do tradycyjnych, klasycznych kolczyków. 


Jak pielęgnować dziurki po tunelach w uszach?

Rana powstająca po przekłuwaniu czy rozszerzaniu dziurek wymaga troski tak samo jak każde inne zranienie. Zachowanie podstawowych zasad higieny oraz stosowanie kilku prostych trików sprawia, że proces gojenia przebiega szybciej i jest dużo mniej uciążliwy.

Im większy rozmiar mają tunele w uszach, tym więcej wydzieliny zbiera się w rozciągniętym płatku małżowiny. Jest to jak najbardziej naturalna reakcja organizmu, która nie powinna być powodem do paniki.

Martwy naskórek, brud i osocze należy przemywać rano i wieczorem mydłem antybakteryjnym lub Octeniseptem, który dos tępny jest w każdej aptece bez recepty.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów mydeł antybakteryjnych, na przykład Stain, Protex czy Provon. Tunele w uszach należy przemywać delikatnie, wykonując masaż, który w połączeniu z ciepłem wody uelastyczni i rozciągnie skórę.

Czyszczenie dziurek powstałych po przekłuciu powinno być obowiązkowym elementem wieczornej i porannej toalety. Zaniedbanie tego kroku może prowadzić do powstawania infekcji. 

Przemywanie rany zawsze należy rozpoczynać po uprzednim starannym umyciu rąk.

Osoby, które zdecydowały się na stworzenie tuneli piercing, powinny korzystać z maści utrzymujących skórę małżowiny w dobrej kondycji. 

Preparaty tego rodzaju nawilżają naskórek, a co za tym idzie — zapobiegają jego łuszczeniu. Dzięki takim zabiegom pielęgnacyjnym możliwe jest zmniejszenie grubości skóry w dolnej części ucha.

Zakładanie plugów tuneli oznacza więc zakup olejku jojoba, wazeliny lub maści z witaminą A.

Podsumowanie

Warto pamiętać, aby raz na kilka dni wyjąć plugi tunele z uszu na kilka godzin. Dzięki temu skóra nie nadweręża się nadmiernie, co sprawia, że nawet po intensywnym powiększaniu zachowuje swoją elastyczność i wygląda estetycznie.

Ze względu na to, że małżowina uszna bardzo szybko się regeneruje, wyjmowanie biżuterii na całą noc nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ po upływie kilkunastu godzin dziurka może zacząć się goić, a ponowne rozpychanie dziurek może być po prostu bolesne.

Podobne artykuły