Data publikacji:

Twój iPhone i iPad otrzymają nowe funkcje. Apple zaprezentowało system operacyjny iOS 12 

Podczas konferencji WWDC Apple zaprezentowało nowy system operacyjny iOS 12. Urządzenia z logo nadgryzionego jabłka maja być szybsze, a także wyposażone w szereg nowych funkcji.

iOS 12 - nowy, lepszy, wydajniejszy także dla starszych urządzeń 

iOS 12 został zaprezentowany przez Apple jako pierwszy. Będzie on dostępny na telefony iPhone oraz tablety iPad. Tim Cook zapewnił, że nowy iOS będzie szybszy i bardziej responsywny od poprzednika. Nowe funkcje nie będą zarezerowane wyłącznie dla najnowszych smartfonów z logo nadgryzionego jabłka. System operacyjny będzie można zainstalować na wszystkich urządzeniach, które w ubiegłym roku otrzymały iOS 11. To świetna wiadomość dla posiadaczy smartfonów takich jak iPhone 5S czy tabletów pokroju iPada Air pierwszej generacji. Według Apple system ma przyspieszyć o 40%, większa wydajność zauważymy także podczas korzystania z klawiatury czy przewijania zdjęć. 

Nowe aplikacje mają pomóc w codziennym użytkowaniu 

W iOS 12 pojawi się kilka nowych aplikacji, które mają ułatwić codzienne życie. Jedną z nich ma być „Measure”, która umożliwi wykonywanie dokładnych pomiarów rozmaitych przedmiotów. Bez większych kłopotów przy pomocy aparatu zmierzysz wymiary walizki, pudełka czy ramki ze zdjęciem. Dla Apple duże znaczenie ma rozszerzona rzeczywistość, dlatego teraz będzie można współdzielić obraz AR z innymi użytkownikami urządzeń Apple.

W aplikacji Zdjęcia zmiany są kosmetyczne, ale niektóre funkcje mogą okazać się przydatne. Nowością jest zakładka „Dla Ciebie” zawierająca najciekawsze zdjęcia, sugestie efektów do nagranych filmów, ale również pokaże najważniejsze momenty z udziałem znajomych. Aplikacja Zdjęcia będzie zawierać sugestie umożliwiające łatwiejsze odnalezienie interesujących fotografii.

Asystentka głosowa Siri za pomocą funkcji „Skróty” ma być jeszcze bardziej pomocna. Programując odpowiednią frazę i wypowiadając ją w odpowiednim momencie będziesz mógł odnaleźć zagubione klucze, a także zamówić ulubioną kawę. Siri współpracuje z aplikacjami innych deweloperów, dlatego możliwości współpracy będą ogromne. Niestety, ale Siri wciąż nie potrafi mówić po Polsku, więc tych udogodnień raczej nie będzie można w pełni wykorzystać w Polsce. 

Korzystając z iOS 12 nie będziesz rozproszony 

Craig Federighi prezentując nowy system operacyjny dużą uwagę poświęcił funkcjom zapobiegającym rozpraszaniu. Powiadomienia będzie można wygasić przy pomocy znanego już „Nie przeszkadzać”. Po jego włączeniu ekran pozostanie czarny, a wszystkie informacje pojawią się dopiero po przebudzeniu. Powiadomienia zostały delikatnie przeprojektowane. Dużą zmianą jest ich pogrupowanie. Wiadomości, informacje z kalendarza czy aplikacji będą pojawiały się pod jedną zakładká .Klikając w nią będziesz mógł zobaczyć wszystkie powiadomienia, jakie aktualnie przyszły na urządzenie. 

Dla osób spędzających dużo czasu przy swoim smartfonie czy tablecie przygotowano „Screen Time”. Aplikacja ma rejestrować jak dużo czasu spędzasz przy poszczególnych aplikacjach. Wszystko będzie ładnie i czytelnie poukładane w jednym miejscu. Dla rodziców pojawi się bardzo przydatna funkcja, jaką jest ustawienie czasu, jaki można poświęcić na korzystanie z aplikacji. Takie udogodnienie pozwoli zachować kontrolę i wydzielić dziecku odpowiednią ilość czasu. Kosmetyczne zmiany w IOS 12 dotknęły aplikacje takie jak News (wciąż nie jest dostępny w Polsce), Giełda, Notatki Głosowe, iBooks i CarPlay

W wyrażaniu emocji mają pomóc emoji, ale jak wiadomo wraz z premierą iPhone’a X pojawiły się animoji. W iOS 12 wprowadzono możliwość dodania języka, a liczba zwierzątek do wyboru ma być większa. Co ciekawe, w nowym systemie operacyjnym będzie można stworzyć swój własny animowany avatar. Podobne rozwiązanie mogliśmy już oglądać przy okazji premiery Samsunga Galaxy S9. Czy Apple zrobiło to lepiej? O tym przekonamy się już niebawem. Zaktualizowany Face Time służący do prowadzenia rozmów wideo będzie wspierał czaty grupowe. Do rozmowy za pomocą wbudowanej kamery będzie mogło przystąpić wiele osób. 

Kiedy iOS 12 będzie dostępny? 

System iOS 12 jest już dostępny dla użytkowników posiadających konta deweloperskie. Osoby, które chcą zasmakować tego, co pojawi się na urządzeniach mobilnych Apple mogą skorzystać z programu publicznych beta testów. Jeszcze w tym miesiącu pojawi się aktualizacja, która umożliwi pobranie systemu. Wystarczy zapisać się do programu dla testerów przy pomocy Apple ID. iOS 12 dla wszystkich użytkowników ma być dostępny tej jesieni. Apple nie podaje dokładnej daty, jednak można zakładać, że premiera odbędzie się jak zwykle, czyli pod koniec września. System dla iPhone’a i iPada na pewno nie jest rewolucyjny, ale jeśli będzie rzeczywiście wydaniejszy, to może zostać znacznie lepiej przyjęty niż poprzednik. 

Apple nie zapomniało o WatchOS i TvOS

Aktualizacja do nowego systemu pojawi się też na zegarkach Apple Watch. Podręczne urządzenie będzie w stanie automatycznie wykryć rodzaj wykonywanej aktywności. W zegarku pojawi się również możliwość rywalizacji ze znajomymi i podglądania szczegółowych danych. Dodatkowo Apple Watch będzie wspierał 12 nowych sportów. Biegacze otrzymają podgląd prędkości wyrażonej w krokach na minutę. Ponadto urządzenie podpowie kiedy przekroczone zostało ustalone wcześniej tempo.

Apple Watcha będzie można również wykorzystać jako walkie-talkie. Wystarczy jedno kliknięcie, aby rozpocząć rozmowę z członkiem rodziny lub osobą, która ma również zegarek Apple. To ciekawa funkcja, która może przydać się w codziennym użytkowaniu. WatchOS umożliwi słuchanie podcastów, a także będzie oferował więcej sugestii od Siri. Apple Watch z okazji prezentacji nowego systemu dostał nowy pasek i tarczę zegara, która będzie idealnie dopasowana do paska. 

Apple TV z systemem TvOS otrzyma wsparcie dla technologii Dolby Atmos, która ma zagwarantować jeszcze lepszą jakość dźwięku. Ponadto pojawi się nowy wygaszacz, który pokazuje Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Trzeba przyznać, że zmiany w przystawce telewizyjnej są dość skromne. TvOS i WatchOS podobnie jak iOS 12 będzie dostępny do testowania przez deweloperów i beta testerów. W pełni gotowe systemy trafią do użytkowników na jesień. 

Autor: Bartłomiej Mazurek 

Przeczytaj również