Uniwersalne i praktyczne obrusy na stół

Dawniej obrus był synonimem elegancji i stanowił obowiązkowy dodatek do stołu nakrytego do obiadu lub kolacji. Obecnie często zastępujemy obrus nakładkami lub serwetami. Jednak chcąc pięknie nakryć stół lub zabezpieczyć go przed plamami w trakcie przyjęcia, warto zaopatrzyć się w praktyczny i uniwersalny obrus.

Różne odsłony obrusu na stół

Podstawową funkcją obrusu na stół jest ochrona przykrytej powierzchni, jednak często decydując się na takie rozwiązanie, chcemy także, by wybrane przez nas nakrycie pięknie się prezentowało i jednocześnie komponowało się z resztą wyposażenia. Elegancko wyglądające obrusy na stół powinny zwisać dokoła lady na długość maksymalną 15–25 cm. Większe wymiary nakrycia możemy zastosować tylko wtedy, gdy chcemy zasłonić zniszczone nogi stołu.

Wybierając obrus na stół, warto decydować się na nakrycia wykonane z tkanin lekkich i rolujących się, ponieważ będą one naturalnie opadać, nie tworząc niepotrzebnego, sztywnego tzw. daszku. Na przyjęcia lub do jadalni idealnie nadają się obrusy plamoodporne, które chronią blat przed plamami z kawy, herbaty lub wina. Natomiast obrusy haftowane najlepiej prezentują się jako stylowy dodatek do wystroju wnętrza.

Do wyboru mamy także nakrycia wykonane z naturalnych tkanin, takich jak bawełna, len, jedwab, sizal. Za najbardziej wytrzymałe uważane są obrusy lniane. Na mniejszej powierzchni blatu najlepiej sprawdzi się bieżnik na stół, który nie powinien zwisać dookoła lady.

Obrusy plamoodporne — uniwersalne rozwiązanie

Obrusy plamoodporne są najczęściej wykonane z poliestru, można jednak spotkać także nakrycia, w których znajdziemy domieszkę bawełny, lnu, akrylu, a nawet jedwabiu. Tego typu obrusy są dodatkowo pokryte teflonową warstwą ochronną, która utrudnia przenikanie brudu do włókien tkaniny. Powłoka sprawia, że usuwanie zabrudzeń z obrusu plamoodpornego jest dużo prostsze. Suche plamy znajdujące się na nakryciu wystarczy zeszczotkować, natomiast rozlany płyn należy wytrzeć szmatką lub gąbką.

Obrusy plamoodporne można prać w pralce, najlepiej w temperaturze 30–40 °C. Teflonowa powłoka pokrywająca nakrycie i chroniąca przed plamami sprawia, że tkanina nie musi być prana tak często, jak inne nakrycia. Z obrusów plamoodpornych dużo łatwiej możemy sprać plamy trudne do wywabienia, np. z kawy, herbaty, a także czerwonego wina.

Decydując się na nakrycie z powłoką teflonową, nie tylko ochronimy swój stół przed trudnymi do wywabienia plamami, lecz także dodajemy szyku i stylu wnętrzu, ponieważ kolekcja obrusów plamoodpornych jest różnorodna, pełna ciekawych kolorów i wzorów.

Obrusy haftowane, czyli stylowe elementy dekoracyjne

Obrus haftowany to niestandardowy element dekoracyjny, jest ciekawym dodatkiem do całości wyposażenia wnętrza, jednocześnie dodając mu eleganckiego wyglądu. Nakrycia z haftem wykonanym maszynowo lub ręcznie idealnie sprawdzą się nie tylko w klasycznie urządzonym wnętrzu, mogą także stanowić ciekawy kontrast do nowoczesnej aranżacji. Obecnie obrus haftowany ręcznie stanowi towar ekskluzywny, ponieważ często jest jedynym, unikatowym i niepowtarzalnym egzemplarzem.

Tego typu nakrycie może być także idealnym dodatkiem do wnętrza urządzonego w modnym ostatnio stylu etnodizajn. Etno inspiruje się kulturą ludową, nie tylko polską, lecz także światową. W stylu tym występują elementy ludowe, rustykalne, orientalne i safari. Jednym z dodatków ozdobnych używanych w stylizacji etnodizajn jest haft znajdujący się na obrusach haftowanych, a także na serwetach, matach i poduszkach.

Nakrycia ozdobione stylowym haftem mogą być wykonane z lnu lub z tkanin poliestrowych. Natomiast oryginalne zdobienia mogą być robione ręcznie, maszynowo lub komputerowo, możemy też wybrać obrus mający doszywany lub wycinany haft.

Obrusy lniane — trend ekologiczny

Tkaniny naturalne, z których najczęściej wykonuje się obrusy, to len, bawełna, ramia, jedwab, sizal, a także ich połączenia. Jakość i wygląd obrusu zrobionego z tego typu tkanin zależy od gatunku włókna, z którego nakrycie zostało wykonane. Do najlepszych i najszlachetniejszych należą włókna długie. Do produkcji obrusu lnianego wykorzystuje się lny czesankowe, natomiast w przypadku nakrycia bawełnianego — włókna marceryzowane.

 Obrusy na stół wykonane z lnu są bardzo eleganckie i trwałe, a oprócz tego stanowią perfekcyjne uzupełnienie każdego wnętrza. Do zalet obrusu lnianego zaliczamy także to, że zachowuje on swój pierwotny rozmiar dzięki niskiej kurczliwości, a usuwanie z niego plam nie stanowi żadnego problemu. 

Nakrycia wykonane z lnu są bardzo uniwersalne, idealnie sprawdzą się w jadalni jako nakrycie stołu dla całej rodziny, a także jako elegancki dodatek w salonie. Obrus lniany oraz inne nakrycia wykonane z naturalnych włókien są bardzo cenione przez osoby stawiające na ekologiczne produkty i tkaniny.

Bieżnik na stół — nowoczesne rozwiązanie

Bieżnik na stół może być elegancką ozdobą. Warto zakładać go na przyjęcia lub wytworną kolację, podkładając pod niego gładki, jednokolorowy obrus. Bieżnik ma najczęściej kształt prostokąta, może mieć końce zaokrąglone lub trójkątne. Tego typu nakrycia idealnie eksponują piękne stoły, np. w stylu retro z ozdobnymi nogami.

Podłużne bieżniki na stół sprawdzają się najlepiej na blatach kwadratowych lub prostokątnych. Obecnie bardzo modne są filcowe wycinane serwety i bieżniki, które wyglądają bardzo efektownie na każdym blacie. Tego typu nakrycie nie powinno wychodzić poza granicę blatu. W sytuacji, gdy nasze wnętrze stylem nawiązuje do etnodizajnu, warto wybrać bieżnik na stół z haftem lub koronką. Tego typu dodatek nada naszemu pomieszczeniu ludowy klimat.

Wśród modnych bieżników na stół znajdziemy także produkty z ekologicznych materiałów — lnu lub bawełny. Coraz większą popularność zyskują także zapomniane do niedawna bieżniki koronkowe lub szydełkowe — takie nakrycia idealnie sprawdzą się na mniejszych powierzchniach, jak ława lub stolik do kawy.

Obrusy na stół — jakie wybrać?

Odpowiednio dobrany obrus na stół doda stylu każdemu blatu podczas niedzielnego obiadu, a także na wytwornej kolacji ze znajomymi. Na kwestię właściwego wyboru nakrycia wpływa nie tylko jego wygląd ogólny, lecz także wzornictwo, kolorystyka oraz rozmiar.

Obrus nie może być ani za duży, ani za mały, należy dopasować go do wielkości blatu. Przed zakupem nakrycia powinniśmy dokładnie zmierzyć nasz stół. Do otrzymanych wymiarów musimy dodać podwójną wielkość zwisu. Odpowiedni, standardowy zwis tkaniny z lady powinien wynosić około 20 cm. Ważne jest, aby z każdej strony blatu zwisała identyczna długość materiału.

Odpowiednio dobrane rozmiarem obrusy na stół wyglądają pięknie i gustownie, jednak równie ważne jest dopasowanie nakrycia do stylistyki wnętrza, a także do kolorystyki zastawy stołowej i innych elementów dekoracyjnych. Obecnie wybór wzorów, kolorów i materiałów, z których są wykonane obrusy, jest ogromny. Na wytworne przyjęcia najlepiej wybierać eleganckie nakrycie w kolorze białym z dodatkiem haftu lub koronki, natomiast dekorując stół do niedzielnego obiadu, warto wybrać kolorowy, uniwersalny obrus plamoodporny.

Właściwe nakrycie stołu znacząco wpływa na jego estetykę, a tym samym może być istotnym elementem podczas urządzania mniej lub bardziej wytwornych przyjęć. Bez względu jednak na to, jakie nakrycie zostanie użyte, należy zadbać, żeby łączyło w sobie dużą funkcjonalność z walorami wizualnymi.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły