Uniwersalne i praktyczne meble modułowe

Aranżowanie wnętrz wymaga sporych umiejętności, a także posiadania swojego rodzaju zmysłu. Nie ulega wątpliwości, że ludzie przywiązują coraz większą wagę do wyglądu swoich mieszkań. Oczywiście zmiany zachodzące w trendach następują bardzo dynamicznie, ale istnieją uniwersalne kryteria, które zawsze będą gwarancją uzyskania oczekiwanego efektu. Jednym z nich może być nowoczesność, nieszablonowość czy praktyczność. Wymienione założenia są często wykorzystywane do tworzenia poszczególnych elementów wyposażenia wnętrz. Doskonałym potwierdzeniem tej tezy mogą być słynne meble modułowe. Co jest sekretem ich wyjątkowości?

Meble systemowe jako element samodzielnej aranżacji wnętrza

Względy estetyczne są oczywiście bardzo istotne, lecz nie wolno zapominać, że meble mają przede wszystkim służyć domownikom. Niejednokrotnie na rynek trafiały przedmioty, które wyglądem przypominały artystyczne dzieło sztuki, a mimo to nie zagościły na stałe w wielu mieszkaniach. Dlaczego? Wszystko za sprawą niepraktyczności, która stanowi zdecydowanie ,,grzech główny” elementów wyposażenia wnętrz. Jeśli producenci stawiają wygląd przedmiotu ponad jego użyteczność, ich produkt najprawdopodobniej nigdy nie zdobędzie popularności i uznania.

Jednak wreszcie nadchodzi moment, gdy na rynku pojawia się produkt, który błyskawicznie podbija serca konsumentów. Sukces takiego przedmiotu może mieć różne podłoże, ale najczęściej jest nim uniwersalność połączona z niebanalnym wyglądem. Tak przynajmniej było w przypadku mebli modułowych, które zdobyły uznanie wśród ludzi na całym świecie. Oczywiście nowy trend dotarł także na polski rynek, gdzie do dziś cieszy się sporym zainteresowaniem. Czym w ogóle są meble systemowe?

Ciężko pokusić się o stworzenie odpowiedniej definicji, dlatego postaramy się opisać ich najważniejsze aspekty. Meble modułowe zostały zaprojektowane przez ludzi, którzy pragnęli stworzyć produkt o możliwie najszerszym zastosowaniu. To niezwykle trudne zadanie, ponieważ elementy wyposażenia wnętrz natrafiają na jedną poważną przeszkodę, czyli gusta poszczególnych osób.

Producenci wyszli więc z odważnego założenia, aby stworzyć wyposażenie, które będzie można dowolnie modyfikować. W taki sposób powstały meble systemowe. Modyfikowanie gotowych mebli brzmi dość nietypowo, lecz jest to najlepszy sposób na oddanie idei, która przyświecała twórcom tej niezwykłej i bardzo nowoczesnej linii produktów. Sofy modułowe z wyjmowanymi elementami i składana meblościanka? Takie koncepcje były wręcz skazane na sukces.

Dodawaj, usuwaj, łącz i dziel; tworzenie kompozycji opartych na meblach modułowych

Regał modułowy to bardzo specyficzna konstrukcja. Oczywiście regał stanowi pewną całość, ale w każdej chwili możemy uzupełnić jego budowę o kilka dodatkowych półek. A może jest ich zbyt wiele? W takim razie należy usunąć kilka z nich.

Większość mebli systemowych ma fabryczne elementy, które umożliwiają modyfikację ich budowy. To umożliwia stworzenie wyjątkowych kombinacji, ponieważ nie musimy ograniczać się do stosowania jednego zestawu mebli. Regał modułowy może zostać zmodyfikowany przez elementy należące do innej kolekcji, dzięki czemu nasze wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru.

Konstruktorzy zadbali także o to, aby dokonywanie zmian odbywało się w sposób szybki oraz nieskomplikowany. Komplet mebli systemowych jest więc doskonałym wyborem dla ludzi, którzy chcieliby często modyfikować wygląd swojego mieszkania, ale nie mają możliwości przeprowadzania rozmaitych prac remontowych.

Najważniejsze zalety wyposażenia modułowego

Przytoczone informacje były tylko krótkim wprowadzeniem, ponieważ zalet wynikających ze stosowania opisywanych mebli jest znacznie więcej. Zapewne wiele osób sądzi, że tak uniwersalne elementy muszą kosztować majątek. Takie myślenie wydaje się sensowne, ale nie odzwierciedla rzeczywistości. Regały modułowe będą wręcz idealnym przykładem, aby zobrazować rzeczywisty koszt zakupu modułowego wyposażenia.

Standardowy regał (wykonany z drewna lub innego materiału o dużej trwałości) to wydatek rzędu kilkuset złotych. Natomiast tańsze modele regałów modułowych kosztują raptem 300–500 złotych, a więc ich cena jest porównywalna z podobnymi produktami. Naturalnie nie jest to wyjątek, ponieważ zakup np. sofy modułowej oznacza wydatek niewiele większy niż kupno tradycyjnej sofy. W zamian zyskujemy możliwość wielokrotnego modyfikowania jej wyglądu, co odbywa się przez zakup dodatkowych elementów modułowych.

Meble modułowe to ratunek dla małego mieszkania

Wspomnieliśmy o tym, że meble modułowe są niezwykle praktycznym elementem wyposażenia. Jednak nie chodzi tylko o możliwość modyfikacji ich wyglądu, lecz także o ich codzienne użytkowanie. Meble systemowe są niezastąpionym rozwiązaniem, gdy mieszkanie ma stosunkowo niewielką powierzchnię.

Malutka sofa modułowa może pomieścić jedynie dwie osoby, lecz możemy dodać do niej kolejny element, dzięki czemu otrzymamy przestronną sofę przeznaczoną dla czterech osób. Podobne modyfikacje można wykonywać za każdym razem, gdy spodziewamy się gości. Wówczas pozornie niepraktyczne meble stają się wielofunkcyjnymi elementami wyposażenia, które możemy łatwo dopasować do zaistniałej sytuacji.

Szafa, meblościanki oraz regał modułowy to kolejny dowód na to, że meble modułowe są praktycznie pozbawione ograniczeń. Szafy systemowe mają zazwyczaj niewielkie rozmiary, jednak wystarczy wyjąć kilka szuflad i półek, aby wolna przestrzeń zwiększyła się niemal dwukrotnie. Nowoczesne meblościanki można połączyć, dzięki czemu stworzymy niezwykle pojemną garderobę w oparciu o meble modułowe.

Oczywiście działa to także w drugą stronę. Nadejście zimy sprawia, że ludzie wyciągają ciepłe ubrania z szaf, które odtąd stoją praktycznie puste. Tradycyjna meblościanka staje się wówczas niepotrzebna, a we wnętrzu mieszkania opartym na przedmiotach modułowych nie ma miejsca na to, aby niepraktyczne elementy zajmowały wolną przestrzeń. Szafę modułową wystarczy połowicznie zdemontować, a uzyskaną w ten sposób przestrzeń możemy dowolnie zagospodarować (np. dodając kolejny element do sofy modułowej).

Przy wyposażeniu modułowym ogranicza nas tylko wyobraźnia

To stwierdzenie wyda się banalne, ale trzeba przyznać, że modułowe elementy wyposażenia wnętrz nie mają ograniczeń. Ludzie mający artystyczne zapędy mogą spędzać długie godziny na tworzeniu przeróżnych kompozycji, które jeszcze lepiej oddadzą niepowtarzalny charakter danego wnętrza.

Oczywiście wyposażenie modułowe zostało dopasowane  do każdego pomieszczenia. Sofa modułowa będzie doskonałym uzupełnieniem salonu. Nowoczesny regał modułowy przyda się w każdym gabinecie. Natomiast niepozorna meblościanka może pomieścić olbrzymie ilości ubrań.

Na zakończenie warto podkreślić, że użytkowanie wyposażenia modułowego wymaga stworzenia odpowiedniej konfiguracji mebli. Przerobienie poszczególnych mebli jest stosunkowo proste, ale musimy zwracać szczególną uwagę na to, aby kolejne półki lub szuflady nie blokowały pozostałych elementów.

Nowoczesne meble mają olbrzymi potencjał, który należy odpowiednio wykorzystać. Uzyskany efekt na pewno wynagrodzi nam poniesiony trud. Otwórzmy się na nowe koncepcje aranżacyjne, a wnętrze naszego mieszkania już nigdy nie będzie pozbawione smaku oraz wyjątkowości.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły