Data publikacji:

Urządzamy dziecięcy pokój - jak wybrać szafę i komodę?

Szafa i komoda to dwa z najważniejszych mebli w pokoju dziecięcym. Głównym zadaniem jest oczywiście przechowywanie ubrań, pościeli, zabawek, ale mogą również stanowić strategiczny element wystroju wnętrza. Wszystko zależy od pomysłowości rodzica i wolnej przestrzeni w pokoju.

Pierwsza szafa bobasa

Na początek najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest komoda dla dziecka. Zmieści wszystkie niezbędne ubranka z wyprawki, a także zapas pieluszek lub kosmetyków. Jeżeli maluszek nie ma jeszcze oddzielnego pokoju, komoda może mieć neutralny design. Dzięki temu będzie można ją wykorzystywać także wtedy, gdy dziecko już urośnie.

Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są komody z wbudowanym na górze przewijakiem. Znakomicie sprawdzają się w mieszkaniach, gdzie brakuje przestrzeni na dodatkowe meble. Warto zwrócić uwagę na to, czy element z przewijakiem można bezpiecznie odłączyć od szuflad - gdy ten stanie się zbędny, komoda zachowa swoją podstawową funkcjonalność. 

Ikea Sundvik Stół Do Przewijania/Komoda 90256727

(1)
ostatnia cena 499,00
Zobacz
Ikea Sundvik Stół Do Przewijania/Komoda 90256727
Opinia od P...k2018-07-31 Bardzo funkcjonalna, po wszystko łatwo sięgnąć podczas przewijania. Szuflady wystarczająco pojemne.

W pokoju przedszkolaka

Szafa przedszkolaka musi spełniać określone wymogi bezpieczeństwa. Przede wszystkim powinna być stabilna, a jej drobne elementy muszą być ściśle przytwierdzone. Przezornie można zamontować w niej samodomykacz (do drzwi przesuwanych) lub amortyzator (do drzwi tradycyjnych). Oba mechanizmy spowalniają zamykanie drzwi, zapobiegając np. przytrzaśnięciu ręki.

Ślady kredek, flamastrów czy plasteliny trudno schodzą z litego drewna, dlatego w pokoju u maluchów lepiej sprawdzi się okleina, którą można w łatwy sposób doczyścić. Pamiętajmy również, że dziecko powinno uczyć się samodzielność, dlatego nie ograniczajmy mu całkowitego dostępu do ubrań. Tu sprawdzą się szafy z szufladami w dolnej części mebla, w których można przechowywać na przykład koszulki i sweterki.

Ikea BUSUNGE Komoda 60305705

(1)
ostatnia cena 349,00
Zobacz
Ikea BUSUNGE Komoda 60305705
Opinia od P...k2018-07-31 Super się sprawdza przy małym dziecku, nie ma uchwytów, tylko wnęki, więc malec raczej się nie dobierze do niczego w środku.

Designerska szafa dziecięca 

Gdy ubranek zacznie przybywać, warto pomyśleć o pierwszej dorosłej szafie. Jeżeli pokój przeznaczony dla dziecka jest przestronny i jasny, sprawdzi się w nim wolnostojąca szafa dwudrzwiowa z bieliźniarką. Elementy dekoracyjne czy rzeźbienia będą ładnie prezentowały się na tle kolorowej ściany. Równie ciekawe mogą być szafy o fantazyjnych kształtach, jak domek czy zamek.

Szafy dedykowane dzieciom są bezpiecznie i wygodne w użytkowaniu - zazwyczaj mają zaokrąglone kanty i nie są wysokie, więc dziecko może swobodnie z nich korzystać, bez pomocy dorosłego. Można je dodatkowo ozdobić naklejkami lub samoprzylepną tablicą do malowania kredą. Minusem jest niestety niewielka pojemność i potrzeba zmiany dekoracji, gdy dziecko już wyrośnie z motywów bajkowych. W takiej szafie kosze z zabawkami czy zapasowa pościel nie znajdą już miejsca, dlatego trzeba znaleźć dodatkową przestrzeń.

Ikea Sundvik Szafa 10269696

(1)
ostatnia cena 799,00
Zobacz
Ikea Sundvik Szafa 10269696
Opinia od P...k2018-07-31 Klasyczny wygląd, więc nie będzie potrzeby kolejnego zakupu za kilka lat, gdy dziecko podrośnie. Optymalnie pojemna :)

Szafy dziecięce, które rosną razem z dzieckiem


Rozwiązanie wymagające większej przestrzeni i funduszy, jednak jest najbardziej praktyczne. Wielofunkcyjna szafa do pokoju dziecięcego to inwestycja na lata. Neutralny design sprawdzi się i w pokoju przedszkolaka i nastolatka, więc nie będzie pretekstu do wymiany mebla. Aby jednak szafa mogła dostosowywać się do wieku i potrzeb dziecka, koniecznie musi mieć wnętrze, które daje się łatwo przebudować. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim czy jest regulacja wysokości drążków oraz zmiana rozłożenia półek. Wygodne są także wysuwane kosze, które umożliwiają łatwy dostęp do schowanych w nich rzeczy. Pomoże to przystosować przestrzeń nie tylko do coraz większych i liczniejszych ubrań, ale także stale pojawiających się nowych rzeczy - sprzętu sportowego, plecaków, śpiworów, czy instrumentów muzycznych.

Kocot Meble Biała Szafa Classic

(1)
od 848,00
Zobacz
Kocot Meble Biała Szafa Classic
Opinia od Karol2018-07-06 Świetny produkt.

Zabudowa w ratach


Szafy do pokoju dziecięcego można też rozbudowywać. Na początek wystarczy zacząć od małej jednodrzwiowej szafy o szerokości 60 cm, która pomieści wszystkie rzeczy malucha i nie zajmie zbyt dużo miejsca w pokoju. Po kilku latach można poszerzyć ją o szafę dwudrzwiową z tej samej kolekcji. W naturalny sposób pojawi się większa przestrzeń do przechowywania rzeczy dziecka, bez konieczności wcześniejszego planowania i inwestowania pieniędzy. Rozwiązanie te niesie jednak ryzyko, że wybrana kolekcja mebli może zniknąć z rynku i wtedy trudniej będzie dopasować większą szafę. Dlatego dobrze jest wybierać w miarę proste modele, które uda się zastąpić meblami z innej kolekcji.

Ikea HEMNES Komoda 90374274

(1)
ostatnia cena 399,00
Zobacz
Ikea HEMNES Komoda 90374274
Opinia od P...k2018-07-31 Idealna, zarówno dla młodszych jak i starszych, super pasuje do reszty białych, klasycznych mebli z Ikea.