Data modyfikacji:

Poszewka na poduszkę w trzech krokach – uszyj to sam!

Zdarza się, że umiejętności krawieckie są nam niezbędne. Zarówno mężczyźni jak i kobiety czasem  chwytają za igłę i nitkę, chociażby w celu zacerowania skarpetek. Jednak czasem igła i nitka nie wystarczy i w przypadku poważniejszych defektów trzeba sięgnąć po maszynę do szycia. Niestety nie każdy urodził się ze zdolnościami krawieckimi – ale to wcale nie oznacza, że nie można się tego nauczyć! Naukę szycia na maszynie warto zacząć od najprostszych wykrojów, na których nauczysz się szyć materiał po prostej linii i nabierzesz pewności w rękach. Poszewki na poduszki mają bardzo prosty wykrój i zszywa się je po prostych liniach, dlatego właśnie na swój pierwszy raz z maszyną do szycia weź na ruszt dekoracyjną poszewkę na poduszkę. 

Autor/ Źródło: pexels.com

Plan jest taki: najpierw wykrawamy i zszywamy poszewkę na poduszkę. Jeśli coś pójdzie nie tak, zupełnie się tym nie przejmujemy, tylko z uśmiechem na ustach i podniesionym czołem, doszywamy do poszewki na poduszkę dowolne dodatki i tymże sposobem otrzymujemy poszewkę dekoracyjną. Przyszywamy je w miejscach na poszewce, w których wkradły się niedoskonałości, a tym samym dodajemy naszej poszewce walorów dekoracyjnych. Plan jest wspaniały, czas zabrać się do realizacji!

Wykonanie:

Jest to najprostszy wykrój poduszki, bez zakładki na suwak, który to będzie się znajdował na jednym ze szwów. Aby uszyć poszewkę na poduszkę, potrzebne nam są jej wymiary - musimy wiedzieć jaka ilość materiału jest nam potrzebna. Oprócz tego będziemy jeszcze potrzebować: 
  • Tkaninę, z której będziemy robić wykrój na poszewkę
  • Suwak – odpowiedni dla szerokości poduszki
  • Centymetr krawiecki
  • Nożyczki 
  • Maszynę do szycia
  • Szpilki 

Krok pierwszy – wykrój

Zdejmujemy wymiary z poduszki, na którą chcemy uszyć poszewkę. Musimy wziąć pod uwagę to, że poduszka nie jest zupełnie płaska i ma swoją objętość. Dlatego też do obu wymiarów (szerokości i długości poduszki) dodajemy około 1,5 cm. Wycinamy materiał w sposób przedstawiony na rysunku poniżej. Następnie składamy materiał na pół, aby tak zwana lewa strona poszewki na poduszkę znajdowała się na wierzchu (później schowamy ją do środka). 

Krok drugi

Spinamy szpilkami obie połówki materiału, wzdłuż ich dłuższych krawędzi, a robimy to po to aby obie krawędzie leżały równolegle do siebie i nie przesuwały się podczas szycia. Dokładnie – teraz trzeba krawędzie spięte szpilkami zszyć na maszynie. Brawo, udało nam się przebrnąć przez krok drugi.

Krok trzeci – suwak i wykończenie

Dwa pierwsze kroki za nami, wiec możemy przejść do części drugiej. Na tym etapie pozostaje nam tylko wszyć suwak. Będziemy go przyszywać do krawędzi, które nie są ze sobą zszyte. Aby to zrobić, suwak musimy rozmieścić wzdłuż krawędzi poszewki dekoracyjnej, na samym jej środku i najlepiej od razu przypiąć go szpilkami. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy właśnie na lewej stronie poszewki na poduszkę więc suwak powinien być wszyty zamkiem do środka poduszki. Jeśli suwak mamy już przypięty szpilkami możemy przyszyć go, przy użyciu maszyny do szycia. 


Zakładam, że sama poszewka jest już gotowa, wywracamy ją więc na prawą stronę i doszywamy dowolne dekoracje. Pamiętajcie, że poduszki dekoracyjne powinny pasować również do Waszego wnętrza, więc uważnie dobierajcie dekoracje! Życzę Wam dobrej zabawy.
Autor/Źródło: pexels.com


Autor: Marta Nowak