Wentylator biurkowy, stojący a może kolumnowy? Który najlepiej sprawdzi się na upały?


Kiedy z nieba leje się żar, solidny wentylator to towar pierwszej potrzeby. Jaki wentylator będzie dla Ciebie najlepszy: biurkowy, stojący a może kolumnowy? Podpowiadamy.
Zastanawiając się, jaki wentylator wybrać, weź pod uwagę: jakie są Twoje potrzeby: jak często będziesz z niego korzystać, w jak dużym pomieszczeniu, czy jest tam sporo miejsca, a może ścisk, ile osób będzie się chłodzić, a także jaki masz budżet. Najtańsze, małe wentylatory na biurko można kupić już za kilkanaście złotych. Większe wiatraki stojące czy wentylatory kolumnowe to wydatek ok. 100-200 zł, a za najbardziej zaawansowane urządzenia przyjdzie nam zapłacić nawet 500-1000 zł.

Wentylator biurkowy - mały, ale praktyczny


Zwykły, nieduży wentylator biurkowy czy domowy jest zazwyczaj najbardziej popularnym wyborem w polskich domach. Nic dziwnego - tego typu wiatraki są po prostu tanie. Jeśli korzystasz z wentylatora od upału do upału, co w praktyce oznacza, że urządzenie stoi przez większą część roku w szafie to jest to dobry wybór.
Warto być świadomym, że małe wentylatory działają punktowo i są w stanie schłodzić raczej małe pomieszczenie czy 1-2 osoby. Tańsze modele oferują tylko przycisków sterowania prędkością nawiewu, co w sumie może być też zaletą. Warto zwrócić uwagę czy upatrzony model ma funkcję obracania i oscylowania.

Wentylator stojący - prosty i wydajny wiatrak do domu lub biura


Wiatrak stojący to również proste urządzenie, ale jest większe - ma statyw z regulowaną wysokością do 150 cm, a także duże śmigło o średnicy ponad 40 cm. Sprawdza się w większych pomieszczeniach czy wszędzie tam, gdzie chcesz schłodzić więcej osób na raz, np. w biurze.
Zazwyczaj są to proste konstrukcje wykonane z plastiku i/lub metalu. Często są tańsze, niż opisywane poniżej wentylatory kolumnowe, ale zarazem też mają o wiele mniej funkcji. Ze względu na swoją konstrukcję generują większy hałas i zajmują więcej miejsca. Nie każdemu będzie tęż odpowiadać duża osłona śmigła. Wentylatory stojące mają jednak także masę zalet: są tańsze, prostsze w obsłudze (mają zazwyczaj tylko kilka zwykłych przycisków), a duża podstawa zapewnia większą stabilność. Oprócz tego wentylatory o większych śmigłach skutecznie chłodzą także na niższych obrotach, generując przy tym minimalny hałas. Urządzenia tego typu oferują również możliwość ustawienia wysokości, a także kierunku chłodzenia.

Wentylator kolumnowy - dobry do ciasnych pomieszczeń


Wentylatory kolumnowe często uchodzą za urządzenia bardziej zaawansowane, niż wiatraki stojące czy biurkowe, ale to nie do końca prawda. Urządzenia w podobnej klasie cenowej są produkowane z podobnych materiałów, tyle, że wentylatory kolumnowe często oferują dużo więcej dodatkowych funkcji czy dodatków, jak ekran LCD albo pilot sterowania. Stąd też wynika ich wyższa cena.
Zamiast jednego, dużego śmigła, wentylatory kolumnowe mają małych skrzydełek ułożonych jedno pod drugim i przymocowanych do obracającego się walca. A to sprawia, że urządzenia tego typu są wąskie, mają wysokość ok 1 m i zajmują mniej miejsca, niż klasyczne wentylatory.

Wiatrak kolumnowy sprawdzi się w miejscach, gdzie jest ciasno, a jego dodatkowym atutem będzie pilot do bezprzewodowego sterowania oraz możliwość oscylowania w zakresie nawet do 180 stopni, czego nie potrafią zwykłe wiatraki. Wentylatory kolumnowe mają wiele funkcji, często oferują też większy zakres sterowania prędkością nawiewu (zamiast trzech stopni, możemy otrzymać regulację bezstopniową). Urządzenia z wyższej półki mają nawet funkcje jonizacji powietrza, która oczyszcza przepływające przez wentylator powietrze oraz wyświetlacz LED, pokazujący aktywne funkcje.