Porównanie telefonów Huawei P20 vs P20 Pro


Huawei P20 oraz Huawei P20 Pro tylko na samym początku wydają się bardzo podobne do siebie. Sprawdź rzetelny opis użytkowania obu modeli, i zdecyduj sam, który model wybierzesz. Zobacz wideo porównanie, przeczytaj recenzję i zobacz konfrontację parametrów Huawei P20 oraz Huawei P20 Pro na Ceneo.pl.

Wzornictwo


Oba modele telefonów posiadają taki sam układ poszczególnych elementów (oczywiście nie licząc portu podczerwieni, którego nie ma w P20, z kolei w P20 Pro znajduje się na górnej krawędzi) oraz identyczną szklaną obudowę. Modele różnią się jednak wymiarami, warto wiedzieć, że Huawei P20 wyposażono w mniejszy wyświetlacz - 5,8-calowy. Model Huawei P20 Pro posiada natomiast 6,1-calowy. Pierwszy z wymienionych produktów nie tylko jest mniejszy fizycznie, ale także mniej waży od Huawei P20 Pro (180 g w porównaniu do 165 g). Komfort użytkowania Huawei P20 będzie zatem wyższy, ponieważ jest samatfon ten jest węższy, przez co zdecydowanie wygodniej będzie leżał w dłoni. Łatwiejsza będzie także jego obsługa jedną ręką. Dla osób przyzwyczajonych do dużych smartfonów korzystanie z Huawei P20 Pro nie będzie stanowiło żadnych problemów. Znaczna większość użytkowników posiadających mniejsze dłonie wybierze Huawei P20. Osoby, które są zainteresowane wejściem w posiadanie smartfona Huawei w bardzo charakterystycznej wersji Twilight (można mieć dzięki temu wyróżniający się produkt na rynku) należy wybrać Huawei P20 Pro, ponieważ firma zdecydowała się, aby w wersji P20 nie było takiej możliwości.

Wyświetlacz


HUAWEI P20 będzie prezentował się lepiej jeżeli chodzi o zagęszczenie pikseli na cal. Jest to spowodowane tym, że zarówno Huawei P20 jak i Huawei P20 Pro wyświetlają obraz o rozdzielczości Full HD+, czyli 2240×1080 pikseli. Będzie to zatem przekładało się na 408 ppi w 6,1-calowym P20 Pro, a także 429 ppi w 5,8-calowym P20. W trakcie codziennego używania nie będzie jednak widoczna zdecydowana różnica. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że Huawei P20 Pro aspiruje do miana flagowego produktu. Specjaliści są więc zdania, iż powinien oferować użytkownikom QHD+. Oczywiście mimo braku tej opcji, komfort użytkowania i tak stoi na bardzo wysokim poziomie. Znaczna różnica będzie natomiast widoczna biorąc pod uwagę matrycę. W wersji P20 dostępny jest panel IPS, natomiast w P20 Pro – OLED. Biel lepiej jest odwzorowana w mniejszym oraz tańszym modelu Huawei P20. Z kolei pod każdym innym względem zdecydowanie efektowniej będzie się prezentował Huawei P20 Pro, nie tylko jest jaśniejszy, ale również wyświetla bardziej nasycone barwy. Zaletą jest także lepsze odwzorowanie czerni. Należy mieć świadomość, że w wersji P20 Pro, biel nie będzie śnieżnobiała, lecz zżółknięta. W kwestii personalizacji wyświetlanego obrazu, zarówno w pierwszym jak i drugim modelu będą takie same ustawienia.

Działanie


Huawei P20 Pro oraz Huawei P20 działają przede wszystkim dzięki ośmiordzeniowemu procesorowi Kirin 970 z Mali-G72 MP12. Różnica jednak polega na tym, że w wersji P20 będą 4 GB RAM, natomiast w wersji P20 PRO - 6 GB RAM. Z kolei wyniki, które zostały uzyskane przez oba modele w testach syntetycznych są bardzo podobne. Nie oznacza to jednak, że oba smartfony będą działały prawie identycznie. Osoby, które wcześniej korzystały z P20 Pro, a następnie zaczęły używać P20 po pierwszych kilku dniach nie zauważały dużej różnicy w działaniu. Aplikacje zarówno w pierwszym, jak i drugim modelu będą otwierały się bardzo szybko, do momentu zainstalowania większej ilości programów, w ich działaniu praktycznie nie można znaleźć wad. Dopiero wtedy zauważalna będzie różnica między 4 GB a 6 GB RAM-u. Huawei P20 Pro nie ma żadnych problemów z płynnością w przechodzeniu między aplikacjami, z kolei zupełnie inna sytuacja będzie w przypadku wersji P20. Bardzo dobrym przykładem może być jednoczesne korzystanie z google maps, a także programu badającego natężenie ruchu ulicznego, z tego poziomu przejście do aparatu w modelu Huawei P20 Pro będzie bezproblemowe. Z kolei model Huawei P20 w zdecydowanej większości przypadków będzie się zacinał po wykonaniu takiej operacji.

Test na aplikacjach


Osoby zastanawiające się jeszcze nad wyborem P20 Pro lub P20 powinny również spojrzeć na porównanie obu tych modeli przy otwieraniu takich samych aplikacji. Można będzie wtedy zauważyć, że Huawei P20 Pro w tym zadaniu poradzi sobie zdecydowanie szybciej, ponadto trzyma także znacznie dłużej aplikacje w pamięci podręcznej. Model może dzięki temu w przypadku drugiej albo trzeciej pętli szybciej je otwierać. W wersji Huawei P20 Pro znaczna większość użytkowników nie miała żadnych problemów z działaniem gestów na czytniku linii papilarnych (część osób korzysta bowiem z nich zamiast funkcyjnych przycisków Androida). Z kolei model Huawei P20 mogą występować mniejsze problemy w kwestii reagowania na wydawane przez użytkowników polecenia. Przeważnie spowodowane są one spowolnieniami w działaniu smartfonów. P20 Pro jest nie tylko bardziej niezawodny, ale również szybszy.
Jeżeli nadal nie jesteś przekonany, który model chcesz wybrać dla siebie zobacz porównanie wszystkich trzech modeli P20, P20 Pro oraz P20 Lite na Magazyn.ceneo.pl. Poznaj opinie o produktach i dokonaj świadomego wyboru.