Porównanie konsol Xbox One vs PlayStation 4 - którą konsolę wybrać?


Nie wszyscy wiedzą, że konsole do gier wideo są z nami prawie od pół wieku. Kiedyś zabawa dla nielicznych maniaków gier, dzisiaj poważny biznes wchodzący w skład branży gier wideo. Przychód z branży gier szacowany jest na około 120 mld dolarów rocznie, z czego segment gier konsolowych to około 30 %. Konsole, akcesoria do nich i same gry sprzedawane są milionom odbiorców na całym świecie. Głównymi graczami na tym rynku od lat są dwie firmy - Sony producent konsoli marki PlayStation i Microsoft producent konsoli marki Xbox. Aktualnie w dystrybucji można kupić konsole PlayStation 4 Pro 1TB oraz Microsoft Xbox One X 1TB.

Xbox One


Microsoft, znany producent oprogramowania, wprowadził na rynek konsolę o nazwie Xbox w 2001 r. Kolejnym modelem był Xbox 360, a od 2013 r. sprzedawany jest aktualny model Xbox One. Poza standardowym modelem Xbox One, znikającym z rynku, dostępne są dwie nowe wersje: Xbox One S wprowadzona w 2016 r. i Xbox One X wprowadzona w 2017 r. Podstawowy model Xbox One posiada 8- rdzeniowy procesor AMD Jaguar 1,7 GHz, kartę grafiki AMD Radeon 1,24 Tflopsa, pamięć RAM 8GB DDR3, dysk twardy 500 GB bądź 1Tb i napęd Blu-ray. W zestawie, poza samą konsolą, otrzymujemy kontroler bezprzewodowy - gamepad, jedną lub kilka gier, dostęp do Internetu i aplikacji np. Skype czy YouTube. Dodatkowo można wykupić dostęp do gier online, VOD czy kanałów telewizyjnych. Cena tego modelu około 1400-1900 zł.
Xbox One S różni się od Xbox One przede wszystkim rozmiarami. Microsoft odchudził wersję One S o 31% w porównaniu do wersji One. Sama obudowa jest mniejsza i lżejsza i może pracować w pozycji poziomej jak i pionowej. Jeżeli chodzi o parametry techniczne to najważniejszą zmianą jest wprowadzenie obsługi rozdzielczości 4K Ultra HD oraz standardu HDR, który dzięki szerokiemu zakresowi odcieni pomiędzy czernią a bielą powoduje, że obraz staje się bardzo realistyczny. Dla porównania w standardzie HD wyświetla się 256 odcieni, w HDR aż 1024. Niestety w wersji Xbox One S efekt ten widoczny jest tylko w filmach. Cena tej wersji, w zależności od zawartości zestawu, to 1000 -1700 zł. Xbox One X to najnowsza i najmocniejsza konsola, która w rozdzielczości 4K UHD i standardzie HDR obsługuje zarówno filmy jak i gry. Ma mocniejszy procesor AMD Jaguar Enhanced 2,3 GHZ, grafikę AMD Radeon 6 Tflopsów, pamięć RAM 12 GB GDDR5 i odtwarzacz Blu-ray 4K UHD HDR. Cena zestawu Xbox One X od 1900 do 2800 zł.

PlayStation 4


Największy konkurent Xbox One to konsola japońskiej firmy Sony PlayStation. Japończycy wprowadzili pierwszą wersję konsoli w 1994 r. Dostępna od 2000 r. PlayStation 2 sprzedała się w ilości 155 milionów i jest to absolutny rekord w sprzedaży konsol. Najnowsza PlayStation 4 nie cieszy się już takim wielkim powodzeniem, choć sprzedaje się lepiej od konkurencyjnej Xbox One. Sony ma aktualnie w ofercie 2 modele PS4: PlayStation 4 Slim oraz PlayStation 4 Pro. Podobnie jak w Xbox One, PS4 Slim to "odchudzona" wersja standardu. Jeżeli chodzi o samą konsolę jest o 30% mniejsza od pierwowzoru, i co ważne, zużywa około 35% mniej energii. Natomiast główne parametry techniczne mają takie same. Procesor AMD Jaguar 1,6 GHz, procesor graficzny AMD Radeon 1,84 Tflopsa, pamięć RAM 8 GB GDDR5, dysk 500GB lub 1T, odtwarzacz Blu-ray. Cena PS4 Slim waha się od 1300 do 3000 zł w zależności od zawartości zestawu. PlayStation 4 Pro, podobnie jak konkurencyjny Xbox One X, to najnowsza i najmocniejsza wersja konsoli Sony. Ma szybszy procesor AMD Jaguar 2,1 GHz, grafikę AMD Radeon 4,2 Tflopsa, i 8GB RAM DDR5. Odtwarzacz Blu-ray obsługujący rozdzielczość 4K oraz standard HDR. Cena wersji Pro od 1700 do nawet 3500 z bogatym wyposażeniem dodatkowym.

Xbox One vs PlayStation 4 - którą konsolę wybrać?


Na co zwrócić uwagę wybierając konsolę? Na pewno, jak przy każdym sprzęcie elektronicznym, na parametry techniczne urządzenia. Obie firmy od kilku lat wprowadzają na rynek bardzo podobny sprzęt, na podzespołach AMD. W wersji standardowej Xbox One i PlayStation 4, w wersji "odchudzonej" Xbox One S i PlayStation 4 Slim oraz w mocniejszej konfiguracji Xbox One X i PlayStation Pro. Xbox One X ma nieco mocniejszy procesor i grafikę od PS4 Pro, ale z kolei w tych tańszych wersjach lepsze parametry ma PS4 Slim niż Xbox One S. Obie firmy oferują w najnowszych konsolach gry w rozdzielczości 4K i standardzie HDR, tyle, że Sony o krok wyprzedził konkurenta, wprowadzając również standard HDR do starszych modeli.

Gamepad

Bardzo ważnym elementem konsoli jest kontroler czyli gamepad. Gamepady obu firm są bezprzewodowe, ergonomiczne, mają wbudowaną funkcję wibracji. Produkt Sony DualShock 4 jest lżejszy od kontrolera Xbox One, nieco bardziej nowoczesny, ma wbudowany głośniczek oraz podświetlanie LED. Niestety, ma również istotną wadę- słabą baterię, którą trzeba ładować po kilku godzinach gry. Produkt Microsoftu nie ma problemu z ładowaniem, jest zasilany jest bateriami AA. W sumie oba kontrolery mają wady i zalety i nie można któregoś wyróżnić.

Popularne tytuły gier

Jak widać, obie marki pod względem technicznym są do siebie zbliżone, zatem sprawdźmy, to, co najważniejsze, po co tak naprawdę kupujemy konsolę, czyli ofertę gier.

Jeżeli chodzi o ofertę Sony to jest ona zdecydowanie bogatsza. Na liście gier dostępnych na PlayStation 4 jest ponad 1800 pozycji, na liście działających na Xbox One 1680 pozycji. Sony ma około 100 tytułów na wyłączność, z czego aż 80 dostępnych tylko na konsole PS4. Najbardziej popularne to "Bloodborne", "Horizon: Zero Dawn", "Uncharted" Z kolei Microsoft ma 35 tytułów na wyłączność z czego 11 działających tylko na Xbox One. Najpopularniejsze: "Forza", "Halo", "Gears of War". Plusem Xbox One jest kompatybilność wsteczna. Miłośnicy starych gier mogą grać w pozycje, dostępne na poprzednich modelach Xbox i Xbox 360.

Dodatkowe mozliwości

Jeżeli chodzi o jakość gier, to Xbox One tylko w wersji X oferuje rozdzielczość 4K UHD oraz obsługę technologii HDR. Podobnie w konsolach Sony 4K UHD oferuje również najmocniejsza PS4 Pro, ale obsługa standardów HDR możliwa jest także w modelach PS4 Slim i PS4 po aktualizacji oprogramowania. Należy też zwrócić uwagę na możliwość grania online, w trybie wieloosobowym, po wykupieniu abonamentu rocznego Xbox Live Gold lub PlayStation Plus. Tu lepsza jest Sony, której abonament jest tańszy, ma bogatsza ofertę i wydaje więcej nowych tytułów.


Podsumowując, firmy Microsoft i Sony oferują konsole bardzo podobne od strony technicznej, ale oferta gier jest bogatsza w przypadku PlayStation 4 niż w Xbox One. Zarówno ilościowo, jak i jakościowo wygrywa Sony i PS4, co zresztą widać w ilości sprzedanych urządzeń. Sony sprzedało już blisko 80 milionów konsol, Microsoft od jakiegoś czasu nie podaje zbiorczych wyników, ale szacuje się że osiągnął co najwyżej 50% sprzedaży PS4. Oczywiście to nie oznacza, że konsole Sony są najlepsze i należy kupować tylko PlayStation 4. Wiele zależy od tego, w jakie gry chcemy grać, jakie tytuły preferujemy. Ktoś, kto lubi nowości wybierze PlayStation 4. Miłośnik starych gier wybierze Xbox One. Jedni i drudzy będą jednakowo zadowoleni oddając się swojej ulubionej rozrywce - graniem w gry wideo na konsoli.