Wrotki czy rolki – co wybrać dla dziecka?


Chciałbyś, aby twoje dziecko spędzało czas na świeżym powietrzu ciekawie i aktywnie? W takim razie rozważ kupno wrotek lub rolek. Jazda na nich to wspaniała zabawa, która przynosi liczne korzyści dla ciała i ducha. Zastanów się jednak dobrze, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego sprzętu. Co będzie lepsze dla twojego dziecka – wrotki czy rolki? Co należy wziąć pod uwagę, dokonując zakupu? Jak maksymalnie ułatwić mu naukę?

Dlaczego warto jeździć na wrotkach lub rolkach?

Jazda na rolkach i wrotkach to wspaniały sport, który jest wręcz idealny na cały sezon wiosenny i letni. Nie tylko jest on świetnym sposobem na aktywne spędzenie czasu i dobrą zabawę, ale również źródłem licznych korzyści dla całego organizmu. Wzmacnia on wiele grup mięśniowych, a zwłaszcza mięśnie nóg, brzucha i kręgosłupa.

Poprawia także koordynację ruchową i uczy utrzymywania równowagi, podnosi ogólną sprawność fizyczną i zapewnia wszechstronny rozwój psychoruchowy. Dotlenia także organizm i poprawia jego wydolność. Poza tym jazda na rolkach jest naprawdę przyjemna i relaksująca i tym samym jest świetnym pomysłem na aktywne spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi.

Wrotki dla dzieci – zalety i wady

Klasyczne, wrotki dziecięce czterokołowe, które były niezwykle popularne kilkadziesiąt lat temu, już dawno odeszły w zapomnienie. Pojawiły się one znacznie wcześniej niż znane dzisiaj rolki i mogłoby się wydawać, że czasy świetności mają już za sobą. Teraz jednak wracają do łask i coraz więcej mówi się o ich niewątpliwych zaletach. Wrotki dla dzieci charakteryzują się tym, że mają cztery kółka ułożone parami równolegle do siebie.

W przeciwieństwie do rolek na ogół nie mają wyprofilowanego i usztywnionego buta, a jedynie zapięcia, które służą do zamontowania wrotki na bucie. Ich waga może być bardzo różna. Ich główną zaletą jest to, że ze względu na sposób ułożenia kół są one znacznie bardziej stabilne niż rolki dla dzieci, przez co mogą okazać się lepszym rozwiązaniem dla początkujących, którzy chcieliby poznać podstawy, zanim rozpoczną naukę jazdy na rolkach

Wrotki nie umożliwiają rozpędzania się do znacznych prędkości – można na nich osiągnąć maksymalnie 20 km/h. Ponadto hamowanie jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku rolek. Co prawda ograniczają  one możliwość wykonywania niektórych bardziej skomplikowanych trików i manewrów, jednak będą rozwiązaniem znacznie bardziej bezpiecznym niż rolki dla dzieci.

Rolki dla dzieci – zalety i wady

Siostry wrotek, rolki, to znacznie bardziej nowoczesne rozwiązanie. Podobnie jak wrotki, także mają one cztery kółka. Różnica polega na tym, że są one ułożone w jednej linii, a nie w dwóch rzędach. W przeciwieństwie do wrotek, rolki dla dzieci mają usztywnionego i wyprofilowanego buta, którego zakłada się bezpośrednio na stopę.

Chroni to staw skokowy przed skręceniem i zapewnia większą stabilność, dzięki czemu jazda jest bardzo komfortowa. Styl jazdy na rolkach będzie się nieco różnił od jazdy na wrotkach. Przede wszystkim ruch będzie nieco szybszy i będzie umożliwiał wykonywanie bardziej skomplikowanych manewrów ze względu na inne rozmieszczenie kół.

Będzie więc to rozwiązanie lepsze dla nieco bardziej zaawansowanych, ale nie tylko – naukę jazdy można od razu rozpocząć od rolek. Wadą jest tutaj możliwość spowodowania skrzywienia nóg u dzieci będących w fazie intensywnego wzrostu. Jeśli mamy obawy o to, czy jazda będzie korzystna dla naszego dziecka, możemy z niej zrezygnować w tym problematycznym okresie.

Nauka jazdy na rolkach – od czego zacząć?

Naukę jazdy na rolkach można (ale nie trzeba!) rozpocząć od nauki jazdy na wrotkach. Są one znacznie bardziej stabilne ze względu na sposób ułożenia kół, dlatego mogą być lepszym rozwiązaniem dla zupełnych nowicjuszy. 

Na początek pamiętaj także o zakupie kasku oraz ochraniaczy na łokcie i kolana, które zminimalizują szkody doznane w trakcie upadków, które z pewnością będą miały miejsce. To bardzo ważne! Urazy na rolkach bywają bardzo poważne i nie tylko mogą nieść ze sobą przykre konsekwencje dla zdrowia, ale również zniechęcić dziecko do uprawiania sportu.

Aby rozpocząć naukę jazdy na rolkach, zabierz dziecko na drogę o równej nawierzchni, gdzie nie ma zbyt wielu przeszkód, samochodów oraz przechodniów. Unikaj jednak ćwiczenia w momencie, gdy powierzchnia drogi jest wilgotna po deszczu – woda znacznie zmniejsza przyczepność, skutecznie utrudniając jazdę. Na początku nie pozostawiaj dziecka samego, kiedy ma na sobie rolki, lecz czuwaj nad jego bezpieczeństwem. Na początku poproś je, aby zrobiło kilka kroków w zapiętych rolkach. Pozwoli mu to oswoić się z kołami i nabrać pewności.

Potem zachęć je do ruchu i zacznij przyzwyczajać do prędkości. Pamiętaj, by zawsze asekurować je z boku, ale jednocześnie unikać trzymania za rękę – utrudni mu to utrzymanie równowagi. Zawsze pilnuj, aby miało lekko ugięte nogi, a stopy ustawione w kształt litery V – odpychanie się do tyłu może spowodować zachwianie i upadek.

Dziecko musi także nauczyć się hamowania i panowania nad prędkością – zanim więc na dobre zacznie się rozpędzać przypilnuj, aby na początku dobrze opanowało wolniejszą jazdę. W przypadku przewrócenia się pociesz je i okaż mu swoją troskę, ale jednocześnie zachęć je do dalszej jazdy. Twoje wsparcie i okazana cierpliwość są tu bardzo ważne – to od twojego nastawienia w dużej mierze zależy to, czy dziecko pokocha ten sport, czy na zawsze się do niego zniechęci.

Jak wybrać wrotki i rolki dla dzieci?

Wybór wrotek i rolek na rynku jest ogromny. Ich rodzaje, rozmiary oraz typy są bardzo różne, podobnie jak ceny - najtańsze modele dostępne w supermarketach można zakupić już za kilkadziesiąt złotych. Nie będzie to jednak sprzęt dobrej jakości – tanie płozy mogą się wyginać i ulegać zniekształceniom, narażając w ten sposób dziecko na niebezpieczne upadki i urazy. Warto więc zadbać o odpowiednią jakość sprzętu i zakupić rolki lub wrotki w profesjonalnym sklepie sportowym.

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej pary sprawdź koniecznie, czy jest ona w dobrym rozmiarze - but nie może być ani za ciasny, ani za luźny. Rolki dla dzieci należy dobrać tak, by były stabilne w kostce, lecz jednocześnie pozostawiały kilkumilimetrowy odstęp pomiędzy największym palcem a czubkiem buta – noga podczas wysiłku może nieco spuchnąć, więc ta mała przerwa może okazać się zbawienna. 

W przypadku zakupu wrotek dla dzieci zwróć uwagę na to, czy zapięcia są wytrzymałe, a paski mocujące nie uwierają ani nie zsuwają się z buta. Należy także zwrócić uwagę na szyny – najlepsze będą aluminiowe lub stalowe ze względu na ich dużą wytrzymałość.

Są co prawda nieco cięższe niż plastikowe, ale przez to ich użytkowanie będzie wymagało włożenia znacznie mniejszej siły. Warto zastanowić się też nad typem kółek – do jazdy rekreacyjnej znacznie lepiej nadadzą się te o większej średnicy. Odpowiednio dobrany sprzęt sprawi, że nauka jazdy na rolkach będzie dla twojego dziecka znacznie łatwiejsza, a sama jazda o wiele bardziej przyjemna i komfortowa.

Podobne artykuły

kijki do chodzenia po górach

Jakie kijki do chodzenia po górach?

2021-01-22
Nie da się ukryć, że kije trekkingowe w dalszym ciągu są niedoceniane przez turystów. Często można spotkać się wręcz z opiniami, że stworzone są dla niedoświadczonych lub starszych piechurów. Tymczasem jest wręcz przeciwnie i to właśnie wprawieni miłośnicy gór najczęściej korzystaj z poręcznych kijków. Jest to dla nich wręcz obowiązkowy element ekwipunku, w znacznym stopniu podnoszący komfort oraz bezpieczeństwo.
jakie spodnie w góry

Jakie spodnie w góry wybrać? Polecane modele

2021-01-20
Przemierzając górskie szlaki, wykonujesz tysiące kroków i pokonujesz strome podejścia. Aby trekking był wygodny, warto zainwestować w dobrą odzież, a zwłaszcza dolne części garderoby. Jakie spodnie w góry sprawdzą się najlepiej? I jak dopasować je do pory roku?
Jak zacząć morsowanie

Jak zacząć morsowanie? Zalety i korzyści płynące z morsowania

2021-01-19
Wciąż dziwi cię widok ludzi ubranych w stroje kąpielowe, czapki i rękawiczki, którzy ochoczo wbiegają zimą do jeziora, aby zażyć lodowatej kąpieli? Ci pozytywnie zakręceni „szaleńcy” to najprawdopodobniej członkowie klubu morsów. Ich liczba z sezonu na sezon rośnie. Moda na morsowanie to także moda na zdrowie. Poznaj zalety i zdrowotne korzyści płynące z zimowych kąpieli. Dowiedz się także, jak zacząć morsowanie, przełam swój lęk i spróbuj.
Rower stacjonarny ranking.

Najlepsze rowery stacjonarne. Ranking polecanych

2021-01-18
Rower stacjonarny to doskonałe narzędzie do poprawy kondycji w domowych warunkach. Przygotowaliśmy dla ciebie ranking najlepszych rowerów stacjonarnych, jakie obecnie możemy znaleźć na rynku.

Ostatnio dodane artykuły