Data publikacji:

Wszystko, co musisz wiedzieć o dyskach SSD 

Dysk SSD (ang. solid-state drive) staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Dzieje się tak nie tylko z powodu jego malejącej ceny, ale i dostrzegania jego wyższości nad standardowymi dyskami HDD. Aby odpowiednio poznać różnicę między dyskiem SSD a HDD, należy przede wszystkim poznać działanie ich obu.

Dysk SSD a HDD – podstawowe różnice

Dysk HDD swoje działanie opiera na twardych, pokrytych warstwą magnetyczną krążkach, na których zapisywane są wszelkie dane. Odczyt danych z dysku HDD następuje podobnie jak w przypadku gramofonu – zapisywane na kręcących się krążkach dane odczytywane są przez dwie elektromagnetyczne głowice, które są nad nimi zawieszone na ruchomych ramionach.

W przypadku dysku SSD zapis danych przebiega na półprzewodnikowych pamięciach flash, nie ma w nim również żadnych ruchomych części. Użytkownicy komputerów wyposażonych w dysk HDD muszą liczyć się z dłuższym czasem reakcji swojego sprzętu. Dysk HDD posiada bowiem kolejkowy system odczytywania plików, nad którego prawidłową pracą czuwają elektroniczne kontrolery. 

Jako że głowica dysku HDD nie może być w dwóch miejscach na raz, czas odczytu kolejkowanych danych szacuje się na około 15 ms. Dysk SSD otwiera dowolnie zlokalizowane dane w czasie około 0.1 ms. Takie osiągi zawdzięcza wyeliminowaniu z jego budowy ruchomych części. Oprócz prędkości działania dysk SSD przewyższa dysk HDD wyjątkową odpornością na uszkodzenia mechaniczne, w tym upadki, bezgłośną pracą, niską emisją ciepła, poborem energii elektrycznej na stosunkowo niewielkim poziomie oraz brakiem konieczności przeprowadzania defragmentacji.

Jaki dysk SSD wybrać do laptopa?

Dysk SSD do laptopa powinien cechować się przede wszystkim odpowiednim rozmiarem. Należy pamiętać, że nie każdy producent przewiduje w budowie swojego sprzętu wymianę dysku twardego, musimy zatem dopasować nasz nowy dysk do otworu pozostawionego po starym. Najpopularniejszymi rozmiarami dysków SSD do laptopów są 1.8, 2.5, oraz 3.5 cala. W jaki sposób sprawdzić, jaki dysk SSD będzie pasował do naszego sprzętu? Wystarczy odkręcić właściwą klapę i zmierzyć nasz stary dysk. Dysk SSD do laptopa powinien cechować się również prędkością odczytu danych na wysokim poziomie. Dyski SSD różnią się od siebie osiąganą prędkością. 
Aby zweryfikować, który z interesujących nas modeli osiąga najwyższe parametry, w jego specyfikacji należy sprawdzić prędkość zapisu oraz prędkość odczytu – im wyższe osiągają wartości, tym lepiej dla nas. Ostatnią, a zarazem najważniejszą kwestią podczas wyboru dysku SSD do laptopa jest oczywiście jego pojemność. Powinniśmy w tym miejscu dobrze się zastanowić, jaki dysk SSD spełni nasze oczekiwania względem sprzętu.

Jeżeli kupowany przez nas dysk SSD zostać ma głównym magazynem pamięci laptopa, zdecydowanie musimy postawić na model z pamięcią o wielkości minimum 500 GB. Jest to większy wydatek, ponieważ ceny takich dysków SSD osiągają około 700 złotych. Nasz dysk SSD ma być jedynie dopełnieniem dla standardowego dysku HDD? Możemy zdecydować się na model o mniejszej pojemności i niższej cenie  (nawet o połowę!).

Dysk SSD zewnętrzny? Czemu nie!


Opcją dla osób, które korzystają z wielu komputerów, a chcą mieć stały dostęp do swoich danych, jest dysk SSD zewnętrzny. Tego rodzaju urządzenie pozwala na magazynowanie danych i korzystanie z nich w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu! Dysk SSD zewnętrzny najczęściej wyposażony jest w wejście USB, dlatego podłączenie go do komputera nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy, tak jak w przypadku konieczności montażu standardowego dysku SSD. 

Ponadto cechuje się równie dobrą prędkością przesyłania i odczytywania danych oraz jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, w tym upadki. Planując zakup zewnętrznego dysku SSD, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego pojemność. Jeżeli zależy nam na przenoszeniu za jego pomocą jedynie podstawowych danych multimedialnych czy tekstowych, wystarczy nam zdecydowanie tańszy model o pojemności około 128–256 GB. Za tego rodzaju dysk SSD zapłacimy około 300 złotych. Z kolei wykorzystywanie dysku SSD jako stałego powiększenia pamięci laptopa wymaga modelu o pojemności co najmniej 512 GB. 

Tego rodzaju dysk SSD osiągnie już cenę minimum 500 złotych. Kolejną sprawą, nad którą warto się zastanowić, wybierając zewnętrzny dysk SSD, jest zabezpieczenie jego obudowy. Jeżeli zamierzamy przechowywać w nim ważne dla nas dane, nie chcielibyśmy oczywiście, aby dysk uległ zniszczeniu. Producenci zewnętrznych dysków SSD wyposażają swoje urządzenia między innymi we wzmocnioną konstrukcję, uodpornioną na wstrząsy i uderzenia, oraz wodoodporne zabezpieczenia obudowy dysku. 

Przed dokonaniem zakupu warto jest sprawdzić, czy wybrany przez ciebie model posiada takie zabezpieczenia. Niektórym z użytkowników zewnętrznych dysków SSD znaczącą różnicę robi także sam rozmiar urządzenia. Zdecydowana większość urządzeń dostępna jest w rozmiarze 2.5 cala, jednak jeśli zależy ci na mniejszym urządzeniu, możesz znaleźć dyski SSD o wielkości 1.8 cala.Dysk SSD a HDD to różnica przede wszystkim prędkości działania oraz żywotności samego urządzenia. Jeżeli zależy nam na dysku, który zagwarantuje prędkość przesyłu na poziomie zaledwie 0.1 ms, zdecydowanie musimy postawić na dysk SSD, który –  mimo że będzie znacznie droższy (ceny co prawda zaczynają się od 300 złotych, jednak nie są to produkty renomowanych producentów, podczas gdy dysk HDD można kupić za 120 złotych) – zapewnia szybkie i płynne działanie naszego sprzętu.

Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo