Data publikacji:

Wszystko co musisz wiedzieć o reprezentacji Polski w siatkówce 

 
Rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w siatkówce. Na tak ważnej imprezie nie mogło zabraknąć reprezentacji Polski, dlatego w jednym miejscu zebraliśmy dla was najważniejsze informacje o naszej siatkarskiej ekipie. 

Bogata historia polskich zawodników 


Polscy siatkarze na Mistrzostwach Europy pokażą się już po raz 23. W tych rozgrywkach do tej pory szło nam całkiem nieźle. W 2009 roku na imprezie rozgrywanej w Turcji, podopieczni ówczesnego trenera Daniele Castellaniego, kadra Polski przeszła przez fazę grupową jak burza i w finale rozgromiła Francję 3:1. Kadra radziła sobie dobrze również w latach 1975, 1977, 1979, 1981, 1983, gdzie zajmowała 2 miejsce, w 1967 i 2013 roku reprezentacja plasowała się na najniższym stopniu podium.

W światowym rankingu FIVB kadra Polski plasuje się na trzecim miejscu. W porównaniu do poprzednich miesięcy jest to spadek o jedną lokatę. Na pierwszy miejscu plasują się Stany Zjednoczone i Brazylia, jednak te drużyny w Polsce nie zagrają. Wysoka lokata w takiej imprezie pozwoli na odrobienie strat w rankingu. 

Reprezentacja Polski dostarczyła już ogromnych emocji 


Reprezentacja Polski świetnie spisywała się również na innych imprezach rangi światowej. Nie można pominąć roku 2014, gdzie udało się zdobyć złoty medal Mistrzostw Świata i to w Polsce! Podobny sukces odnieśliśmy w 1974 roku. Polacy w siatkówce są drużyną, z którą musi liczyć się każdy zespół. W bogatej historii wszystkich rozgrywek udało nam się zdobyć jedynie jeden złoty medal Igrzysk Olimpijskich, miało to miejsce 1976 roku. Na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio drużyna odpadła w ćwierćfinale. Kadra Polski prowadzona przez Stephane Antigę musiała uznać wyższość ekipy ze Stanów Zjednoczonych. 

Kadra Polski na Mistrzostwa Europy


Zawodnicy reprezentacji Polski na co dzień grają w wielu renomowanych klubach i to wnosi ogromną jakość do gry całego zespołu. Przykładów klasowych zawodników może być wielu, jednak my wymienimy kilku. 

W kadrze bardzo dużą część ekipy stanowią nowe, młode twarze, które mogą wpłynąć na wynik poszczególnych meczów. W polskiej kadrze nie zabraknie jednak doświadczonych zawodników jak Bartosz Kurek (Ziraat Bankasi Ankara). Grzegorz Łomacz (PGE Skra Bełchatów), Rafał Buszek (Zaksa Kędzierzyn Koźle) czy Damian Wojtaszek (Onico Warszawa). Wśród nowych twarzy  pojawi się m.in Łukasz Kaczmarek (Cuprum Lubin), Bartłomiej Lemański (ASECO Resovia Rzeszów).
Kibice mieli powody do obaw, gdy otrzymaliśmy informację, że Mateusz Bieniek może nie zagrać w Mistrzostwach Europy. Na szczęście okazało się, że jego uraz jest niegroźny i w czwartkowym meczu, zawodnik najprawdopodobniej dołączy do swoich kolegów. 

Pełny skład reprezentacji Polski 


Atakujący Przyjmujący Rozgrywający Środkowi Libero
Łukasz Kaczmarek Rafał Buszek Fabian Drzyzga Mateusz Bieniek Damian Wojtaszek
Dawid Konarski Michał Kubiak Grzegorz Łomacz Jakub Kochanowski Paweł Zatorski
Bartosz Kurek Bartłomiej Lemański
Artur Szalpuk Łukasz Wiśniewski

Kogo zabraknie na siatkarskich boiskach?

Na tegorocznych Mistrzostwach Europy nie pojawi się kilka znanych nazwisk. Kogo dokładnie? Z kadrą pożegnał się Mariusz Wlazły, który grał na Mistrzostwach Świata w 2014 roku. W tym roku zabraknie także Łukasza Żygadło, Marcina Możdżonka, czy Karola Kłosa. 

Pierwsza porażka reprezentacji Polski 


Mistrzostwa Europy w siatkówce zostały zainaugurowane wczoraj o godzinie 18:30. Dwie godziny później rozegrany został mecz otwarcia. Polska podejmowała drużynę Serbii. Na PGE Narodowym w Warszawie, na trybunach, tysiące kibiców dopingowało naszym w walce. Niestety, mecz nie ułożył się po myśli biało-czerwonych. W meczu, Polska uległa Serbii 3:0. Ta bolesna porażka to z pewnością nie jest scenariusz, który sobie wymarzyli siatkarze. Taki jednak jest sport, nic nie jest jeszcze stracone. Serbia to bardzo utytułowany zespół, więc przegrana na pewno nie jest powodem do wstydu. 

Terminarz rozgrywek jest bardzo napięty. Już jutro reprezentacja Polski będzie podejmować w Gdańsku ekipę Finlandii. Ostatnim meczem grupy A dla polskiej kadry będzie pojedynek z Estonią. Wyjście z grupy wydaje się rzeczą oczywistą. Apetyty kibiców na brązowy, srebrny lub złoty medal są naprawdę bardzo duże. Miejmy nadzieję, że mecze polskich zawodników dostarczą wielu niezapomnianych emocji, a 3 września wszyscy będziemy cieszyć się z medalu. 

Jeśli wybieracie się kibicować siatkarzom, to koniecznie przeczytajcie nasz niezbędnik kibica reprezentacji Polski . W przypadku, gdy zamierzacie Mistrzostwa Europy spędzić przed telewizorem to podsyłamy wam także wszystkie informację odnośnie meczów w Gdańsku, Szczecinie, Krakowie oraz Katowicach. 

Autor: Bartłomiej Mazurek