Wybieramy idealnie dopasowany okap

Piękna i starannie urządzona kuchnia to marzenie wielu osób. Kiedy już marzenie się spełni, a wszystkie drewniane meble i dodatki są na swoim miejscu, należy zadbać o ich długotrwały  nieskazitelny wygląd, a także o komfort przebywania w pomieszczeniu. W pochłanianiu zapachów i nadmiaru pary wodnej pomoże okap podszafkowy, wyspowy lub teleskopowy. Na co zwrócić uwagę, aby kupić idealnie dopasowany do naszej kuchni sprzęt? Poniżej kilka cennych wskazówek ułatwiających dokonanie trafnego wyboru.

Co warto wziąć pod uwagę, wybierając pochłaniacz kuchenny?

Podczas zakupu pochłaniacza kuchennego należy uwzględnić najważniejsze aspekty, takie jak:

lokalizacja kanału wentylacyjnego względem kuchenki;

typ okapu — służący jako wyciąg lub jako pochłaniacz zapachów, warto wiedzieć, że okap, który zostanie podłączony do kanału wentylacyjnego, pracuje jako wyciąg, w przypadku zaś, gdy nie zostanie podłączony do wentylacji, spełnia funkcję pochłaniacza zapachów, działając w obiegu zamkniętym;

rodzaj pochłaniacza zapachów — na rynku dostępne są okapy wyspowe, podszafkowe, a także okapy teleskopowe czy przyścienne, istnieją też modele skośne, narożne lub blatowe;

wielkość kuchni — do bardzo małej kuchni nie będzie pasował duży i przysadzisty sprzęt, warto zachować proporcje, aby całość prezentowała się harmonijnie;

rodzaj sterowania — na rynku dostępne są okapy sensorowe, zdalne z pilotem lub tradycyjne manualne — na przyciski;

typ oświetlenia — pochłaniacze wyposażone są w oświetlenie halogenowe czy żarówkowe, kupując okap, warto postawić na energooszczędne rozwiązanie typu LED;

wydajność — wśród najczęściej spotykanych na rynku są pochłaniacze o wydajności 400, 660, 670 i 780 m3/h;

szerokość — powinna być dopasowana do urządzeń kuchennych, takich jak płyta grzewcza, a także do wymiarów np. wyspy, najczęściej spotyka się pochłaniacze o następujących szerokościach: 50, 90, 110 i 120 cm;

stylistyka wnętrza — do kuchni w stylu rustykalnym czy retro znacznie lepiej będą pasować okapy wyspowe o okazałej kremowej czaszy i orzechowych listwach, w przypadku zaś nowoczesnych aranżacji lepiej sprawdzą się urządzenia ze stali nierdzewnej, czarnego szkła, na przykład o formie cylindrycznej, natomiast do kuchni urządzonej w loftowym stylu odpowiedni będzie pochłaniacz o surowym kształcie i miedzianej barwie, np. firmy Franke, dla tych, którzy w ogóle nie chcą eksponować urządzeń, przygotowano okapy teleskopowe;

poziom hałasu — im niższy, tym oczywiście większy komfort przebywania w kuchni podczas jego pracy, wymagający klienci mogą wybrać urządzenie z wbudowanymi matami wygłuszającymi, wielu użytkowników ceni sobie ciche okapy polskiej firmy Ciarko;

zakresy prędkości — dobrze jeśli okap ma kilka zakresów prędkości, które można dostosować w zależności od potrzeb;

klasa energetyczna — warto zainwestować w model nieco droższy, lecz o wyższej klasie energetycznej, inwestycja ta zwróci się po kilku latach.

Pełnia funkcjonalności

Producenci pochłaniaczy zapachów wyposażają urządzenia w praktyczne funkcje dodatkowe, takie jak:

sensor zapachu — dzięki niemu okap włączy się automatycznie wtedy, gdy w kuchni pojawią się opary;

wskaźnik nasycenia filtrów — sygnalizuje moment, w którym należy dokonać czyszczenia filtrów;

kształt — wśród nowoczesnych okapów wyspowych najpopularniejsze są te o prostokątnym kształcie, znacznie rzadziej spotyka się okapy w formie cylindrycznej (walec);

kolor podświetlenia — najpopularniejsze barwy to niebieski lub ciepła biel;
materiał wykonania i kolor — na rynku spotyka się okapy wykonane z czarnego szkła połączonego ze stalą nierdzewną inox, w tradycyjnych aranżacjach najlepiej prezentują się okapy z naturalnego drewna.

Rodzaje okapów kuchennych

W sklepach budowlanych i salonach AGD dostępnych jest wiele różnych modeli okapów. Wśród najpopularniejszych pochłaniaczy kuchennych warto wymienić następujące:

Pochłaniacz idealny do małych kuchni 

To często spotykany na rynku typ pochłaniacza. Minimalistyczny kształt i dobre parametry użytkowe okapu podszafkowego sprawiają, że idealnie sprawdza się w kuchniach o nowoczesnej stylistyce. Jak sama nazwa wskazuje, jest on montowany pod wiszącą szafką kuchenną, co pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń.

Jego zaletą są nie tylko niewielkie rozmiary, lecz także nieduże koszty zakupu.
Okap podszafkowy występuje w ofercie takich marek, jak:Amica,Hotpoint , Akpo, Elextrolux, Bosch czy Whirlpool. Srebrne wykończenie ze stali nierdzewnej nadaje tego typu urządzeniom elegancki wygląd.

Ekonomiczny pochłaniacz kuchenny — okap przyścienny

Jak sama nazwa wskazuje, tego typu pochłaniacz zapachów montowany jest wprost do ściany między szafkami kuchennymi. Dzięki temu pozwala na dobre wykorzystanie każdego fragmentu wolnej przestrzeni. Okap przyścienny ma charakterystyczny komin, który umożliwia dużą wydajność pracy przy stosunkowo niewielkich kosztach.
 
Specjalnymi typami okapów przyściennych są okapy narożne i skośne. Ten ostatni może pracować w dwóch trybach — zarówno jako wyciąg, jak i pochłaniacz zapachów.  Najczęściej spotyka się okapy skośne sterowane elektronicznie. Ich minimalistyczny kształt i mała liczba wystających elementów gwarantują proste czyszczenie. 

Okap wyspowy — dla prawdziwych estetów

Wśród obecnych trendów w aranżacji wnętrza szalenie modne są kuchnie z wyspą. Tego typu projekty mogą zachwycać klimatyczną stylistyką retro, a także żywą kolorystyką i monochromatycznymi powierzchniami w nowoczesnym stylu. Niezależnie od przyjętego klucza kompozycyjnego w tego typu aranżacji elementem niezbędnym jest okap wyspowy.

W porównaniu z kuchenką zlokalizowaną nieopodal okna, która w skrajnych przypadkach (np. przy problemach z ciągiem) może funkcjonować bez pochłaniacza kuchennego, otwarta kuchnia z wyspą, czyli miejscem do gotowania wyznaczonym na środku pomieszczenia, bez okapu po prostu obyć się nie może. Dobrej jakości okap wyspowy pozwoli zminimalizować rozprzestrzenianie się zapachów na pozostałe pomieszczenia i ograniczy ilość pary wodnej. Warto pamiętać, że tego typu urządzenie montowane jest nie do ściany, lecz do sufitu.

Okapy teleskopowe — kompromisowe rozwiązanie w kuchni 

Choć producenci sprzętów kuchennych coraz większą wagę przywiązują do spójnej stylistyki poszczególnych elementów AGD, są wśród nas tacy, dla których pochłaniacz wciąż nie jest elementem o wystarczającej atrakcyjności estetycznej. Nie przemawia do nich nawet majestatyczny okap wyspowy. Pochłaniacz zapachów może prezentować się nie najlepiej szczególnie w otwartych kuchniach połączonych z salonem.

W przypadku takich rozwiązań architektonicznych warto sięgnąć po okap teleskopowy. Dosłownie sięgnąć, gdyż tego rodzaju urządzenie można wysuwać i chować w razie potrzeby, na zaledwie jedno wyciągnięcie ręki. Można też łatwo je uruchomić. W tym celu wystarczy wysunąć jeden z jego elementów. Ze względu na sposób włączenia urządzenia te nazywane są też szufladowymi.

Okap uchylny — dla wymagających klientów

Tego rodzaju pochłaniacz kuchenny oparty jest na sprytnym rozwiązaniu, które pozwala uruchamiać urządzenie przez uchylenie specjalnych drzwiczek. Dzięki integracji urządzenia z szafką wiszącą (podobnie jak w przypadku okapu podszafkowego) jest ono niemal niedostrzegalne, przez co nie burzy wypracowanego efektu stylistycznego kuchni.

Podsumowując, wybór okapów dostępnych na polskim rynku jest imponujący. Co roku producenci kuszą inwestorów nowymi modelami. Wybierając pochłaniacz kuchenny, niezależnie od tego, czy będzie to okap podszafkowy, wyspowy, czy też inny, warto kierować się nie tylko jego stylistyką, lecz także parametrami użytkowymi. 

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły

aranżacja małej sypialni

Aranżacja małej sypialni. Najlepsze inspiracje

2020-10-31
Aranżacja małej sypialni wymaga przemyślanego planu działania. Trzeba dokładnie rozważyć rozmieszczenie wszystkich elementów wystroju i dodatków, a także kolorystykę wnętrza. Na małej powierzchni stylizacyjne błędy pokutują znacznie bardziej, niż w przestronnym pomieszczeniu. Jak urządzić małą sypialnię?
mieszkanie w stylu skandynawskim

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

2020-10-30
Styl skandynawski to jeden z najpopularniejszych sposobów stylizacji wnętrz. Nie powinno nas to dziwić – scandi daje nam sprawdzony przepis na jasne i niebanalne aranżacje. Jeśli chcesz urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, zobacz, jakie meble, kolory i dodatki wybrać.
łóżko składane na ścianę

Łóżko składane na ścianę, czyli jak ustawić łóżko w małej sypialni

2020-10-30
W małej sypialni aranżacyjnych wyzwań nie brakuje. Problemy zaczynają się już na wstępie, gdy trzeba wybrać łóżko do małej sypialni. Odpowiedzią na tę stylizacyjną zagwozdkę może być łóżko składane na ścianę lub inne sprytne pomysły. Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać łóżko do małego pokoju i jak urządzić niewielką sypialnię, poniżej znajdziesz garść inspiracji.
wykusz w salonie

Wady i zalety wykuszu w salonie

2020-10-29
Wykusz to efektowne urozmaicenie wnętrza i bryły budynku. Czy warto postawić na projekt, który uwzględnia wykusz w salonie? Jakie mocne i słabe strony ma element architektury tego typu? I wreszcie: jak zaaranżować wykusz w domu? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te oraz kilka innych pytań odnośnie tej charakterystycznej formy w budownictwie.