Wybieramy kominek do nowoczesnego wnętrza


W nowoczesnych wnętrzach domów jednorodzinnych, apartamentów i loftów pięknym elementem aranżacji, podnoszącym prestiż każdego lokum będzie kominek. Ogromny wybór kominków wolnostojących i narożnych przeznaczonych do montażu w ścianie budynku sprawia, że każdy klient może zdecydować się na model, który będzie mu najbardziej odpowiadał. Proekologicznym rozwiązaniem są zaś biokominki. Opinie na ich temat są jak najbardziej przychylne, dlatego warto rozważyć możliwość ich instalacji w swoim domu.

Typ kominka

Pierwszą kwestią, jaką należy rozważyć przy podejmowaniu decyzji o wybudowaniu lub umieszczeniu w swoim domu kominka, będzie określenie, jakiego typu rozwiązanie zastosujemy. Można zdecydować się na kominek tradycyjny, z otwartym lub zamkniętym paleniskiem. Może to być kominek narożny czy też instalowany w dowolnym miejscu w ścianie budynku przy użyciu odpowiedniej, wybranej przez klienta obudowy kominkowej.

W przypadku klasycznych kominków należy liczyć się z koniecznością zainstalowania przewodów kominkowych, które będą odprowadzały dym i szkodliwe produkty spalania drewna w palenisku na zewnątrz budynku. Właściwy system wentylacyjny jest w ich przypadku obowiązkowy.

Uwaga!

Kominek może być wykorzystywany jako dodatkowy lub główny element ogrzewania budynku, jeśli instalacja kominowa zostanie poprowadzona do wszystkich pomieszczeń w domu. Warto wybrać przy tym kominek narożny lub naścienny z płaszczem wodnym, który będzie nie tylko pięknie wyglądał i zapewniał komfort cieplny domownikom, lecz także zagwarantuje przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Kominki z otwartą komorą spalania mają wmurowane palenisko, a źródłem ciepła jest promieniowanie z komory. Oznacza to, że kominek tego typu będzie ogrzewał wyłącznie pomieszczenie, w którym się znajdzie. Bezpieczniejszym i bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest kominek narożny z zamkniętym paleniskiem, wyposażony we wkład kominkowy lub kasetę kominkową, które wykonane są z odpornych na wysokie temperatury materiałów. Będą one utrzymywać ciepło przez bardzo długi czas. 

Ciekawostka

Tradycyjne palenisko w kominku powoduje, że tylko 10 procent ciepła powstającego w procesie spalania materiału opałowego, najczęściej drewna, pozostaje w pomieszczeniu mieszkalnym, a pozostałe 90 procent trafia do komina. Jeśli wykorzystujemy nowoczesne wkłady kominowe lub kasety kominowe, to aż 80 procent wytworzonego ciepła pozostaje w pomieszczeniu.

Kominek można połączyć z systemem DGP, który pozwala na ogrzanie całego domu dzięki rozprowadzaniu nagrzanego powietrza z wykorzystaniem wentylatora bądź w sposób naturalny — grawitacyjny. System sprawdza się, kiedy kominek umieścimy w centralnym punkcie domu, który ma stosunkowo niewielką kubaturę.

Oprócz kominków montowanych w ścianie do nowoczesnych pomieszczeń doskonale nadają się kominki wolnostojące, tzw. kozy. Można spotkać się także z określeniem piec wolnostojący, który umieszczony jest w gotowej obudowie wykonanej z materiałów odpornych na wpływ wysokiej temperatury i ognia. Kominki tego typu są przygotowane do montażu. Wystarczy podłączyć je do systemu kominowego, aby prawidłowo działały.

Cena zakupu kominków wolnostojących będzie wyższa niż w przypadku kominków przeznaczonych do zabudowy, ale należy brać pod uwagę, że inwestor nie poniesie kosztów zakupu materiałów do obudowy kominkowej, robocizny i montażu samego kominka w wyznaczonym miejscu. Jeśli porównać sumaryczne koszty kominków narożnych i naściennych oraz kominków wolnostojących, okaże się, że te ostatnie mogą być nawet tańsze.

Kominki te mają wiele zalet. Przede wszystkim nie wymagają wykonania żadnych dodatkowych robót budowlanych. Nie trzeba ich wmurowywać w ścianę, gipsować i szlifować powierzchni wokół kominka ani podejmować dodatkowych prac poprawkowych, jeśli kominek nie zostanie zamontowany tak, jakbyśmy chcieli. Atutem takich pieców jest możliwość wykorzystywania ich jako źródła ogrzewania, podobnie jak kominków tradycyjnych. Wystarczy wybrać kominki wolnostojące z modułami magazynującymi ciepło. Ich moc cieplna może wynosić nawet 12 kW, co wystarczy do ogrzania średniej wielkości domu. 

Uwaga!

Przy zakupie kominka trzeba sprawdzić, jaka jest jego moc cieplna i wydajność, tj. ile energii powstającej podczas spalania drewna pozostaje w pomieszczeniu w postaci ciepła.

Na ogół kominki wolnostojące są wyłącznie dodatkowym źródłem ciepła i elementem dekoracyjnym, który będzie idealnie pasował do zaaranżowanych w nowoczesny sposób wnętrz. W budynkach jednopoziomowych można wykorzystać kominki jako źródło głównego ogrzewania, lecz w większych domach lepszym rozwiązaniem będzie kominek tradycyjny, z otwartym lub zamkniętym paleniskiem.

Nowoczesny design kominków wolnostojących sprawia, że będą pasować do współczesnych wnętrz. Obecnie można kupić w sklepach piece wykonane ze stali, steatytu, piaskowca, kafli, stali corten czy serpentynitu. Zaletą kominków niewymagających montażu w ścianie są ich niewielkie wymiary i możliwość ich szybkiego odinstalowania od przewodów kominkowych, np. na okres letni. Można je wtedy zanieść do piwnicy. W razie przeprowadzki tylko piece wolnostojące można zabrać z sobą. 

Czym są biokominki?

Opinie o ekologicznych kominkach znalezione w internecie są jak najbardziej pozytywne. Okazuje się, że można je zastosować praktycznie wszędzie — w domach jednorodzinnych, w eleganckich apartamentach w wieżowcach, czy w nowoczesnych mieszkaniach w bloku. Czym właściwie są biokominki? Opinie ekspertów pokazują, że bardziej ekologiczną i bezpieczniejszą alternatywą dla tradycyjnych pieców.

To rodzaj kominka, w którym tradycyjne paliwo, np. węgiel lub drewno kominkowe, zastępowane jest biopaliwem w postaci płynnej lub żelowej. Podczas jego użytkowania w procesie spalania biopaliwa nie powstają szkodliwe produkty spalania, dlatego nie ma potrzeby podłączania tych urządzeń do przewodów kominowych. Nie wytwarzają one ponadto popiołu, są czyste i łatwe w użytkowaniu. Można je zamontować lub ustawić — w zależności od tego, czy wybieramy kominek narożny, naścienny czy kominki wolnostojące — w zasadzie w dowolnym miejscu.

Biokominki spełniają przede wszystkim funkcję dekoracyjną, choć palący się w nich ogień emituje w pewnym stopniu ciepło do otoczenia, w którym się znajduje. Nie można jednak traktować ich jako głównego źródła ciepła w domu lub mieszkaniu, ponieważ ich średnia moc grzewcza wynosi około 3 kW. Wystarczy to zaledwie na ogrzanie średniej wielkości pomieszczenia mieszkalnego. Atutem biokominków jest wysokie bezpieczeństwo ich stosowania. Podczas spalania biopaliwa powstaje jedynie para wodna i znikoma ilość dwutlenku węgla. Dlatego należy podkreślić, że dla środowiska naturalnego i dla człowieka bardzo korzystne będą właśnie biokominki. Opinie klientów korzystających z nich wskazują, że są one połączeniem estetyki z funkcjonalnością.

Do nowoczesnego wnętrza najlepszym wyborem będą właśnie biokominki.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły