Wybieramy lustrzankę dla amatora

Chcecie rozpocząć swoją przygodę z fotografią, ale nie wiecie od czego zacząć i jaki sprzęt kupić? Dobrze trafiliście! Nasze zestawienie uwzględnia najpopularniejsze lustrzanki dostępne obecnie w sklepach. Zobaczcie sami! 


Dla kogo lustrzanka cyfrowa?

Fotografia w naszym życiu odgrywa bardzo ważną rolę. Chyba każdy z nas miał okazję robić sobie tzw. selfie czy robić zdjęcia na wakacjach.

Osoby, które fascynują się tą dziedziną chcą podnosić swoje umiejętności, m.in wymieniając sprzęt na bardziej zaawansowany. Lustrzanka od standardowej „cyfrówki” różni się przede wszystkim światłoczułą matrycą odpowiadającą za rejestrowanie obrazu.

Oprócz tego, aparat posiada możliwość wymiany obiektywu, tutaj możemy niemal idealnie dopasować się do danej sytuacji. Dla przykładu jeśli będziemy potrzebowali sfotografować ptaki oddalone o kilkaset metrów, to obiektyw z dużym przybliżeniem spełni powierzone zadanie.

Warto dodać, że przy dużych przybliżeniach nie tracimy na jakości, tak jak w przypadku standardowych aparatów cyfrowych. Jeśli z kolei lubicie fotografować ludzi, to obiektyw portretowy będzie lepszym wyborem.

Duża uniwersalność i możliwość dostosowania się do danej sytuacji jest jedną z wielu zalet lustrzanki cyfrowej.

Jeszcze jednym bardzo ważnym aspektem opowiadającym się po stronie lustrzanek, jest możliwość manualnego ustawienia praktycznie wszystkich parametrów zdjęcia.

Najważniejsze elementy jakie można ustawić w każdej lustrzance to:
 • czas naświetlania: długość rejestrowanego przez aparat obrazu
 • przysłonę: ilość wpuszczanego przez aparat światła
 • czułość ISO: w słabych warunkach oświetleniowych pozwala na uzyskanie lepszych zdjęć.
 • balans bieli: Pozwala dostosować barwy do aktualnych warunków.
 
Możliwości jakie daje lustrzanka to jedno. Dokonując zakupu tego typu aparatu warto zwrócić uwagę na kilka innych elementów.

Jedną z najważniejszych decyzji jakie przyjdzie nam podjąć jest wybór producenta. Jest to o tyle ważne, ponieważ od tego zależeć będzie późniejsza rozbudowa naszego sprzętu.

Każdy z producentów ma swoje unikatowe mocowanie obiektywu, które uniemożliwia skorzystanie ze szkieł konkurencji.

Są oczywiście firmy takie jak Sigma czy Tamron, które produkują obiektywy przeznaczone do aparatów różnych marek.

Jednak pozostańmy przy aparatach i usystematyzujmy poszczególnych producentów, do najpopularniejszymi należą: Najważniejsze elementy jakie można ustawić w każdej lustrzance to:
 • czas naświetlania: długość rejestrowanego przez aparat obrazu
 • przysłonę: ilość wpuszczanego przez aparat światła
 • czułość ISO: w słabych warunkach oświetleniowych pozwala na uzyskanie lepszych zdjęć.
 • balans bieli: Pozwala dostosować barwy do aktualnych warunków.

 

Możliwości jakie daje lustrzanka to jedno. Dokonując zakupu tego typu aparatu warto zwrócić uwagę na kilka innych elementów.

Jedną z najważniejszych decyzji jakie przyjdzie nam podjąć jest wybór producenta. Jest to o tyle ważne, ponieważ od tego zależeć będzie późniejsza rozbudowa naszego sprzętu.

Każdy z producentów ma swoje unikatowe mocowanie obiektywu, które uniemożliwia skorzystanie ze szkieł konkurencji. Są oczywiście firmy takie jak Sigma czy Tamron, które produkują obiektywy przeznaczone do aparatów różnych marek.

Jednak pozostańmy przy aparatach i usystematyzujmy poszczególnych producentów, do najpopularniejszymi należą: Canon,Nikon,Pentax,Sony czy Fuji. ,Nikon,Pentax,Sony czy Fuji. 

Pamiętajcie, że przy wyborze lustrzanki amatorskiej należy zwrócić uwagę na takie kwestie:

 • Rozdzielczość matrycy: Ten popularny parametr określany jest w megapikselach i określa ilość elementów światłoczułych, które są w niej zamontowane. Im więcej takich elementów tym obraz bardziej szczegółowy. Nawet po przycięciu zdjęcia w programie graficznym nie stracimy na jakości. Najnowsze aparaty posiadają rozdzielczości od 8 megapikseli.
 • Szybkość: Ten parametr jest szczególnie ważny dla osób fotografujących sport. Każdy aparat posiada odmienną ilość tzw. klatek na sekundę, czyli obrazów jakie zapisują się w czasie jednej sekundy podczas wykonywania zdjęć seryjnych. W średnio-zaawansowanych aparatach liczba kl/s wynosi w okolicach 3 do 5. Lepsze konstrukcje mogą zapisać ich nawet dwa razy więcej.
 • Budowa i waga: Im cięższy aparat tym stabilniejszy i lepiej leżący w dłoni. To powszechna opinia jaka panuje wśród osób profesjonalnie fotografujących. Na rynku możemy dostać kompaktowe lustrzanki, które są bardzo lekkie. W późniejszym czasie możemy je rozbudować o battery packa, dodając im tym samym nieco więcej wagi. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonany został aparat. Metalowe obudowy są bardziej wytrzymałe i odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
 • Ekran: To jeden z ważniejszych elementów w aparacie. Również tutaj określa się ilość pikseli wyświetlanych na ekranie. Im więcej ich znajdziemy, tym obraz lepszy. Przeciętne aparaty mają od 230 000 pikseli,a nawet do miliona.

 • Dodatkowe funkcje: Większość nowych lustrzanek daje możliwość kręcenia filmów. Upewnijcie się czy wasz aparat posiada tą niezwykle przydatną funkcję. 


Po krótkim wstępnie przyszedł czas na prezentację konkretnych modeli. Przedstawiamy wam kilka aparatów, które idealnie sprawdzą się na początku przygody z fotografią.

Canon EOS 100D

Na początek kompaktowy aparat od Canona. Model 100D jak na swoje niewielkie gabaryty , posiada całkiem imponującą liczbę funkcji. 

Przede wszystkim dysponuje on znakomitą matrycą o rozdzielczości 18 MP, dodatkowo możemy kręcić filmy w jakości Full HD. Prosty w obsłudze interfejs pomoże łatwo odnaleźć się w poszczególnych funkcjach. 

Jeszcze jedną zaletą tego aparatu jest dotykowy ekran i możliwość manualnego wyboru punktów ostrości. Zdjęcia seryjne wykonywane są tutaj z prędkością 4 klatek na sekundę, jest to wynik co najmniej dobry i sprawdzi się przy dynamicznych ujęciach. 

W zestawie otrzymujemy podstawowy aparat 18-55, który na początek będzie uniwersalnym rozwiązaniem. Przystępna cena to jeszcze jedna z zalet Canona 100D. Nikon D3300

Kolejny znakomity aparat w naszym zestawieniu to Nikon D3300. Tak naprawdę aparatu nie trzeba specjalnie przedstawiać, jego parametry mówią same za siebie.

Znajdziemy tutaj 24 pikselową matrycę, 11 punktowy autofocus, możliwość robienia zdjęć z prędkością 5 klatek na sekundę, a ponadto będziemy mogli nakręcić filmy w full HD.

W zestawie otrzymamy również specjalny adapter, pozwalający na bezprzewodowe przesyłanie zdjęć. Ponadto nasza lustrzanka wyposażona będzie w obiektyw 18-55. Aparat poradzi sobie w każdych, nawet bardzo trudnych warunkach. 

Sony SLT-A58K

Sony to bardzo mocny gracz na rynku lustrzanek. Z modelem SLT-A58K, chce jeszcze bardziej namieszać w segmencie amatorskich aparatów. 

Jeśli szukacie szybkiego sprzętu to ten może być odpowiednim kandydatem. 8 klatek na sekundę w połączeniu z 20 megapikselową matrycą APS HD CMOS to recepta na udane zdjęcie. 

Dzięki funkcji profesjonalnie skomponowanego ujęcia będziemy mieli pewność, że każdy kadr będzie niemal idealny. Pentax K-50

Lustrzanka Pentaxa to propozycja dla osób spędzających dużo czasu poza domem. Kroploszczelny korpus posiada 81 uszczelek i jest odporny na wszystkie niesprzyjające warunki atmosferyczne. 

W szczelnej obudowie nie mogło zabraknąć 16 megapikselowej matrycy, a także możliwości kręcenia filmów full HD. Pentax oferuje również bardzo wysokie czułości ISO, świetnie sprawdzą się one w ciemnych pomieszczeniach, gdzie dociera mała ilość światła. 

System stabilizacji matrycy to jeszcze jedna z funkcji, która godna jest uwagi. System w bardzo efektywny sposób uchroni nas od poruszonych zdjęć, dzięki temu szansa na ostre fotografie zdecydowanie wzrośnie. 

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły