Wygodna piżama kluczem do dobrego snu


Głęboki i zdrowy sen jest niezbędny do regeneracji ciała i umysłu. Odgrywa ważną rolę w zachowaniu dobrej kondycji i zdrowia. Na dobrą jakość snu wpływa wiele czynników. Jednym z kluczowych pozostaje bielizna nocna, która powinna być nie tylko ładna, lecz także wygodna.

Jakie są główne przyczyny bezsenności?

Masz problem ze spaniem w nocy i nie wiesz, kiedy się wyspać, bo w ciągu dnia nie ma na to czasu? To problem wielu osób, a bezsenność zbyt często jest bagatelizowana. Tymczasem bezsenności należy się dobrze przyjrzeć, ponieważ może być skutkiem innych chorób. Niektóre choroby wywołują ból lub dyskomfort, który utrudnia zasypianie, ale najczęściej przyczyną braku snu są nerwice i depresje.

Gdy kilkakrotnie nie prześpimy nocy jak należy, wtedy pojawia się także obawa przed powtórzeniem się tej sytuacji, a to powoduje jedynie nasilenie się bezsenności. Stres jest w dzisiejszych czasach wszechobecny, wkrada się w każdą sferę naszego życia i stanowi jedną z najważniejszych przyczyn bezsenności. To właśnie długotrwały stres prowadzi do nerwic i depresji.

Przyczyny problemów ze snem bywają też bardziej prozaiczne. Może to być niekomfortowy materac lub piżama damska, która ładnie leży, ale jest zupełnie niewygodna. Sypialnia, w której panuje bałagan i jest pełno urządzeń elektronicznych, dostarcza negatywnych bodźców, które rozpraszają i sprawiają, że nie mamy jak się dobrze wyspać.

Zbyt tłuste i obfite posiłki przed snem obciążają żołądek. Kawa, napoje z kofeiną i alkohol działają pobudzająco. Nawet jeśli wypijasz tylko kieliszek wina, wpływa to negatywnie na jakość snu. Być może łatwiej ci zasnąć, ale sen jest płytki i niespokojny. 

Sprawdzone sposoby na dobry sen, czyli jak się wyspać

W przypadku zaburzeń wynikających z chorób przywracanie prawidłowego rytmu snu należy rozpocząć od ich leczenia. W każdej sytuacji pomocne mogą być ziołowe środki o łagodnym działaniu uspokajającym i relaksującym. Przed snem warto napić się herbatki z melisy. Regularny tryb życia i związane z nim chodzenie spać o stałej porze pomaga w przywróceniu prawidłowego rytmu dobowego. Spacery i uprawianie sportu zapewniają wyciszenie, relaksują, dotleniają i wpływają na poprawę samopoczucia, co też nie pozostaje bez znaczenia.

Warto zamienić ciężkostrawne posiłki na jedzenie pełnowartościowe, bogate w substancje odżywcze, a przede wszystkim lekkostrawne. Nie tylko zapobiegnie to problemom ze snem, lecz także wpłynie korzystnie na zdrowie. Powszechne przyczyny bezsenności to źle dobrany materac i piżama, dlatego należy wymienić je na bardziej odpowiednie.

W sypialni musi panować porządek i nie powinien w niej stać telewizor. Jeśli chcesz znaleźć skuteczny sposób na to, jak się wyspać, przetestuj powyższe rozwiązania. Każdy organizm jest inny i reaguje lepiej na inne metody. 

Historia piżamy po czasy dzisiejsze

Praktyczna piżama damska jest podstawowym strojem wykorzystywanym do snu. Jednak nie zawsze spełniała funkcję stroju nocnego. Początkowo był to strój dzienny noszony przez mieszkańców Indii, który był idealny z powodu wysokich temperatur. Rozwój żeglarstwa i światowe podboje sprawiły, że handel między Europą a innymi częściami globu rozkwitł.

W rezultacie na kontynent europejski zaczęły docierać wcześniej nieznane towary. Indie zamieszkiwali nie tylko Hindusi, lecz także Anglicy i Portugalczycy, za sprawą których moda na piżamy przeniosła się do Europy. Indyjskie ubiory wykonane z bawełny lub malowanego płótna zyskały ogromną popularność wśród mężczyzn, którzy chętnie zakładali je w letnie dni. Także kobiety chętnie je przywdziewały. Piżamy stały się modnym strojem plażowym.

Jako kobiecy strój plażowy zostały rozsławione przez Coco Chanel, która w ogóle zrewolucjonizowała kobiecą modę. Ówczesne fasony różniły się od współczesnych. Piżama została zaadaptowana na nocny strój w XX wieku i początkowo korzystali z niej wyłącznie mężczyźni. W latach 20. XX wieku zaczęły w niej sypiać także kobiety, a w latach 30. już niemal wszyscy korzystali z jej dobrodziejstw.

Jeszcze nie tak dawno trudno było znaleźć piżamę damską, która byłaby jednocześnie atrakcyjna wizualnie i zapewniała komfort podczas snu, przez co przyczyny bezsenności mogły tkwić właśnie w źle dobranym stroju. Na szczęście producenci znacząco rozszerzyli gamę swoich produktów do spania, dzięki czemu kobieta może czuć się seksownie również w piżamie, a przy tym nie traci nic z komfortu spokojnego snu. 

Jakie cechy powinna mieć idealna piżama damska?

W związku z tym, że przesypiamy jedną trzecią naszego życia, wybór piżamy nie powinien być przypadkowy. Tylko wygodna piżama damska zapewni odpowiedni komfort snu. Jeśli cały czas masz problem z tym, jak się wyspać, przyczyną może być źle dobrana piżama. Przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim ubiór do spania wybieramy stosownie do pory roku. Z tego względu należy zwrócić uwagę, z czego piżama jest wykonana.

W zimie doskonale sprawdzi się bawełna, a na lato odpowiedniejszy będzie jedwab. Materiał musi być miękki i przyjazny dla ciała. W nocy skóra powinna oddychać. Materiały syntetyczne z reguły nie przepuszczają dobrze powietrza, więc zdecydowanie bezpieczniej jest wybierać materiały naturalne. Tkaniny sztuczne mogą też powodować podrażnienia skóry. Właściwie dopasowana piżama zabezpiecza przed zimnem i pomaga w utrzymaniu właściwej temperatury, a ponadto chroni przed poceniem się. Ułatwia odprężenie, dzięki czemu częściowo eliminuje przyczyny bezsenności.

 Źle dobrany strój do spania może bardzo negatywnie wpływać na zdrowie, a w szczególności na układ moczowy oraz dolne i górne drogi oddechowe. Granatowe, ciemnoniebieskie i pastelowe odcienie najlepiej pasują do piżamy, ponieważ działają relaksująco. Uspokajają i powodują, że organizm się wycisza, dzięki czemu nie trzeba zastanawiać się, jak się wyspać, ponieważ sen przychodzi w sposób naturalny. Producenci oferują też fasony w intensywnych, a nawet jaskrawych kolorach. W nocnych strojach często pojawia się czerwień, pomarańcz i zieleń.

Są to barwy dodające energii, które mogą pobudzać i utrudniać zasypianie. Wśród przyczyn bezsenności wymienia się niewłaściwą kolorystykę otoczenia, co dotyczy także piżam. Wrażliwość na kolory jest rozmaita u różnych osób i jeśli mocne barwy i wzorzyste fasony wprawiają kogoś w dobry nastrój, a przy tym nie rozpraszają, to nie istnieją żadne przeszkody, aby również z takiej piżamy damskiej korzystać.

Możesz wybierać wśród rozmaitych fasonów nocnych ubiorów. Najpopularniejsze modele zakłada się przez głowę, a ich rękawy i nogawki są długie. Rękawy i nogawki bywają też krótkie lub o długości 3/4. Dostępne są różne kombinacje długości rękawa oraz nogawek spodni. Góra może być w pełni zapinana na guziki lub tylko częściowo. Kieszonki na bluzach i spodenkach to często pojawiający się element. Mogą być naszywane lub wszywane do środka.

W bardziej atrakcyjnych wersjach piżamy są wyposażone w głębokie dekolty, obszywane koronką lub po prostu dopasowane do figury, tak aby podkreślać kobiece krągłości. Zakładając piękną i wygodną piżamę, przekonasz się, jak się dobrze wyspać.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły