Wyprawka szkolna dla dziecka - jakie zeszyty kupić? O czym jeszcze należy pamiętać?

Kiedy wrzesień zbliża się wielkimi krokami, trzeba koniecznie pomyśleć o skompletowaniu wyprawki dla dzieci w wieku szkolnym. Jakim sposobem kupić wszystko co jest potrzebne i jednocześnie trafić w gust i upodobania naszych podopiecznych? O czym koniecznie pamiętać, a co możemy odpuścić? Koniecznie sprawdź, jakie artykuły szkolne powinny się znaleźć w plecaku twojego dziecka! .

Zeszyty szkolne dla najmłodszych


Nauczyciele, którzy prowadzą poszczególne przedmioty szkolne mają różne wymagania odnośnie zeszytów. Warto zastosować się do indywidualnych wymagań nauczyciela, który preferuje, by dzieci nosiły np. wyłącznie cienkie zeszyty (aby nie dodawać im kilogramów do noszenia na plecach). Są jednak uniwersalne zasady, które pomogą nam zdecydować, które zeszyty będą właściwe. Dla dzieci najmłodszych z reguły kupujemy zeszyty szkolne w cienkie linie, które posłużą do nauki pisania, a także zeszyt w kratkę i zeszyt z gładkimi kartkami. W klasach 1-3 wymagane są zeszyty 16-kartkowe lub ewentualnie 32-kartkowe.

Zeszyty szkolne dla klas 4 - 8 szkoły podstawowej


Wyprawka dla dzieci klas starszych powinna zawierać osobne zeszyty do wszystkich przedmiotów. Zeszyt do języka polskiego powinien być w wąskie lub szerokie linie (w zależności od preferencji i sugestii polonistki), brudnopis może być z gładkimi kartkami, natomiast dla pozostałych przedmiotów wybierzmy zeszyty w standardową kratkę. Wskazane są zeszyty minimum 60-kartkowe o formacie A5. Jakie wzory okładek wybierać? Takie, jakie podobają się dzieciom! W końcu to one będą z nich korzystać. Unikajmy jednak wulgarnych napisów czy dwuznacznych obrazków - zdecydowanie nie będą właściwe dla dzieci w wieku szkolnym.

Przybory szkolne do pisania


Dzieci w najmłodszych klasach rozpoczną naukę pisania, którą warto im ułatwić, kupując dpowiednie artykuły szkolne. Na początku zapewne wystarczy dobry ołówek HB lub bardziej miękki 2B. Potem należy zainwestować w wygodne pióro - najlepszym rozwiązaniem będzie takie na naboje, które dziecko samodzielnie będzie umiało wymieniać. Niezbędne są też ołówki, najlepiej kilka, które będą potrzebne do szkicowania, wykonywania rysunków na matematyce i roboczych notatek. Do tego oczywiście skuteczna gumka do mazania, temperówka i korektor.

Co jeszcze? Starsze dzieci mogą dostać zakreślacze, tak zwane highlitery, którymi będą mogły zaznaczać sobie ważniejsze treści w zeszycie czy notatkach. Na pewno przydadzą się też cienkopisy w różnych kolorach - głównie zielonym, potrzebne do podkreślania ważniejszych informacji w zeszytach. UWAGA, dzieci nie powinny pisać w zeszycie kolorem czerwonym - jest on zarezerwowany dla nauczyciela!

Linijka, ekierka, cyrkiel - przedmioty potrzebne na lekcji matematyki


Niektóre przedmioty szkolne, takie jak na przykład matematyka, wymagają posiadania dodatkowych akcesoriów, które ułatwią naukę tego przedmiotu. Do nauki geometrii niezbędna jest linijka, ekierka i kątomierz, najlepiej wykonane z przezroczystego PCV. Przyda się także trwały cyrkiel, pomocny w odmierzaniu odległości odcinków czy rysowaniu okręgów i łuków o określonym promieniu. Starszym dzieciom potrzebny będzie także kalkulator - wystarczy taki z podstawowymi funkcjami. Bardziej skomplikowane niech poczekają na etap szkoły średniej i studiów.

Kredki i inne artykuły do edukacji artystycznej


Oprócz przedmiotów niezbędnych w nauczaniu matematyki i języka polskiego, wyprawka koniecznie musi zawierać materiały plastyczne. Artystyczny rozwój naszego dziecka będą wspomagać kredki - wybierzmy miękkie i dobrze napigmentowane, które zagwarantują tworzenie rysunków o pięknych, żywych barwach. Dla młodszych dzieci wskazane są grube, o trójkątnym przekroju, które pewnie leżą w ręce. Potrzebne będą też farby plakatowe i akwarelowe - wybierzmy takie, w których znajduje się 12 kolorów. Do tego należy kupić kilka pędzli - małych, dużych, okrągłych i płaskich. Warto rozejrzeć się za gotowym zestawem, w którym znajdziemy wszystko co potrzebne. Oprócz farb i kredek możemy kupić kolorowe flamastry, choć będą one raczej dodatkiem - nie są wymagane przez większość nauczycieli plastyki. Niezbędne będą natomiast bloki z kartkami - na pewno obowiązkowy jest blok rysunkowy i techniczny z białymi kartkami. Można też kupić blok z kolorowymi kartkami lub nawet samoprzylepnymi. Nie zapomnijmy też o kleju w sztyfcie i nożyczkach! Dla młodszych dzieci konieczne będą takie z zaokrąglonymi noskami, którymi nikt nie zrobi sobie krzywdy.

Dodatki, które uprzyjemnią naukę 


Pamiętajmy, że przybory szkolne to nie tylko rzeczy niezbędnie konieczne, ale także miłe dodatki, dzięki którym dzieci będą chętniej sięgały po książki i zeszyty. Z ogromu dostępnych gadżetów i dodatków wybierzmy na przykład te z ulubionymi bohaterami bajkowymi naszych dzieci. Możemy także zainwestować w drobnostki, które nie są konieczne, ale mogą się przydać, takie jak na przykład notesiki z samoprzylepnymi karteczkami, segregator, cienkopisy z brokatem, piórnik z zabawnym napisem, spinacze, naklejki i wiele innych. Najlepiej znamy własne dzieci i na pewno szybko przyjdzie nam do głowy, jakie dodatki je ucieszą.