Data modyfikacji:

Wyroby z wikliny - meble i dodatki

Od niewielkich dodatków jak kosze czy lampy, aż po krzesła, szafy i całe zestawy wypoczynkowe - wiklina od kilku lat z powrotem zagościła w wielu domach. Niektórym może kojarzyć się z wnętrzami czasów PRL - i nic w tym dziwnego, bo przecież Polska jeszcze niedawno była największym eksporterem wyrobów wiklinowych w Europie. Meble z wikliny to dobra podstawa wyposażenia wnętrza, jak również efektowne uzupełnienie wystroju. Rozważasz zakup mebli z wikliny? To wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!

Czym jest wiklina?

Wiklina powstaje z młodych pędów wierzby, które po odpowiednim przesortowaniu i obróbce wykorzystywane są do wyplatania mebli i elementów dekoracyjnych. Wyplatanie elementów z wikliny jest bardzo pracochłonne i czasochłonne, jednak ceny produktów z niej wykonanych są stosunkowo niskie, dlatego meble z niej wykonane są na każdą kieszeń. Wiklina jest lekka, wytrzymała i przede wszystkim ekologiczna, co obecnie dla wielu osób jest ważną cechą przy wyborze nowych mebli i dodatków. Można z niej wykonać praktycznie wszystko - krzesła, stoły, szafki, etażerki, klosze na lampy, skrzynie i wiele, wiele więcej. Sprawdza się zarówno wewnątrz domu, jak i na balkonie czy w ogrodzie.

Sprawdź, jak wybrać wygodną kanapę do spania

Meble i dodatki z wikliny - czy warto?

Jakie są zalety mebli wykonanych z wikliny? Przede wszystkim ich trwałość. Czy w salonie, czy na balkonie - wyroby z wikliny posłużą nam przez wiele lat. Dodatkowo są bardzo lekkie, dlatego zmiana aranżacji wnętrza nie jest żadnym problemem. Meble z wikliny nie wymagają też specjalnej pielęgnacji. Aby odświeżyć wiklinę, wystarczy przetrzeć jej powierzchnię wodą ze zwykłym, szarym mydłem. Jeśli wiklina zszarzała, możemy ją rozjaśnić przy pomocy roztworu wody z octem lub kwaskiem cytrynowym.

Często mylimy wiklinę z rattanem. Pomimo tego, iż bardzo przypominają siebie wyglądem, nie są to te same materiały. Rattan powstaje z ratangu, winorośli palmowej, która rośnie w Indiach i na Cejlonie. Jest to jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów naturalnych, a przy tym jest niezwykle trwały - raz ułożony i odpowiednio wysuszony element z rattanu nie odkształca się. Wytwory z tego materiału nadają się jednak tylko do użytku wewnętrznego - są mało odporne na wilgoć, mróz i promienie słoneczne. Aby zachowały swój urok przez wiele lat, należy je odpowiednio czyścić i zabezpieczać.

Meble z wikliny i rattanu nie tylko dodają wnętrzu ciepła i przytulności, ale są też świetnym wyborem dla świadomych konsumentów. Te materiały są naturalne, nietoksyczne i ekologiczne.

Wiklina w sypialni

Sypialnia to miejsce relaksu i odpoczynku - a czy jest coś bardziej odprężającego niż poczucie znalezienia się „bliżej natury”? W tym pomieszczeniu świetnie sprawdzą się wiklinowe dodatki - kosze na drobiazgi, szkatułki, abażury lampek nocnych, plecione osłonki na doniczki czy niewielki stolik nocny. W sypialniach coraz częściej królują jasne kolory - biele, szarości beże. Naturalny kolor wikliny nada wnętrzu spokojny, przytulny charakter. Jeśli chcesz nadać sypialni charakter boho, możesz zdecydować się na wiklinową komodę, czy nawet ramę łóżka. W kącie sypialni możesz postawić również fotel bujany z wikliny. Na nim zrelaksujesz się z książką lub ulubionym serialem. Te meble będą świetnie komponować się z makramą zawieszoną na ścianie, plecionymi lampami oraz lustrami z wiklinowymi ramami.

Wiklina w salonie i jadalni

Jak urządzić nowoczesny salon przy pomocy wikliny? Postaw na dodatki! Kosze wiklinowe świetnie sprawdzają się w głębokich regałach. Nie tylko wyglądają dobrze, ale także ukryjesz w nich wszystkie drobiazgi, które niekoniecznie chcesz pokazywać swoim gościom. Pomysłem na wykorzystanie pustej ściany jest zawieszenie na nim lustra w wiklinowej ramie. W ostatnich miesiącach najpopularniejsze są lustra okrągłe, które stanowią ciekawą dekorację pomieszczenia. Możesz zawiesić obok siebie kilka luster w różnych wielkościach i innym splotem ramy - możliwości na aranżację jest naprawdę wiele. Twój salon jest połączony z jadalnią? Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest zawieszenie nad stołem lampy z dużym, wiklinowym abażurem.

Meble z wikliny nadają się nie tylko do ogrodu. Dobrze prezentują się też w salonie, a wśród gości na pewno wzbudzą zainteresowanie. Uważasz, że nadszedł czas na radykalną zmianę w twoim domu? Jeśli nie interesują cię nowoczesne aranżacje salonów w kolorach szarości i bieli, przyszedł czas na powrót do bardziej przytulnych wnętrz. Jest to dobre miejsce na wyeksponowanie mebli stworzonych z naturalnych materiałów, takich jak fotele z wikliny, podnóżki, stoliki kawowe lub stoliki pod telewizor. Jeśli martwisz się, że po dłuższym czasie siedzenie na fotelach wiklinowych będzie niewygodne, połóż na siedzisku poduszkę pasującą do wnętrza lub przewieś przez oparcie miękki koc.

Wiklina na balkon i do ogrodu

Meble ogrodowe z wikliny to strzał w dziesiątkę - są wytrzymałe i odporne na warunki zewnętrzne. Nie musisz martwić się o chowanie ich w przypadku deszczu lub przymrozków. Komplet ogrodowy, składający się z dwóch krzeseł oraz stolika, możemy kupić poniżej 300 zł, a z pewnością posłuży on przez wiele lat. Jeśli mieszkasz na małym osiedlu i chcesz uniknąć spojrzeń sąsiadów, możesz zdecydować się na zakup maty wiklinowej i zamontować ją na balustradzie. Z kolei koszyk z wikliny sprawdzi się jako miejsce do przechowywania spinaczy na pranie, środków do kwiatów lub każdej innej rzeczy, która jest ci potrzebna podczas wypoczynku na balkonie.

Autorka: Patrycja Hendzel