Jak wybrać najlepsze zabawki dla psa?

Kiedy już wybraliśmy karmę, smycz i miskę, pozostaje ważne pytanie – jakie zabawki będą najlepsze dla naszego psa? Które gadżety sprawią mu największą przyjemność, zaangażują i nauczą czegoś nowego? Oczywiście każdy pies jest inny, jednak jest kilka przedmiotów za którymi czworonogi niemal zawsze przepadają.
Istnieje kilka czynników, które powinniśmy uwzględnić, wybierając zabawki dla psa. Pierwszy to wiek czworonoga – dla szczeniaka, czy psa starszego powinniśmy wybrać gadżety z miękkich materiałów, które nie uszkodzą ich zębów.

Inna to temperament – jeśli piesek nie przepada za aktywnością, zamiast piłki możemy kupić mu przytulankę, z którą będzie mógł się bawić.  Musimy również uwzględnić wielkość naszego czworonoga – powinien być w stanie objąć szczęką chociaż część przedmiotu – dlatego zabawki są często produkowane w rozmiarach S,M I L.

Gryzak dla psa, czyli coś na ząb dla twojego pupila


Gryzak to jedna z najlepszych, a zarazem pożytecznych zabawek dla psa w każdym wieku. Podczas szarpania gumy, nasz pupil nie tylko dobrze się bawi, ale też poprawia kondycję swojego uzębienia.  Gryzaki  – usuwają osad i pozostałości z posiłków, wzmacniają i masują dziąsła.

Kong dla psa – zabawa w zdobycie przysmaku


Jeśli nasz pies źle czuje się sam w domu i z nudów niszczy meble, kong to idealna zabawka dla niego . Dzięki niemu nie tylko nie będzie czuł się samotny, zostając sam w domu, ale także zyska zajęcie na dobrych kilka godzin.

Kong to zabawka wyprodukowana z wytrzymałego kauczuku. W środku posiada otwór, który należy napełnić smakołykami: suchą karmą, mięsem lub specjalnym przysmakiem i wręczyć ją psu. Jego zadanie polega na wydobyciu smakołyka – im trudniej go wydostać – tym lepiej. Pachnący Kong nie tylko pobudzi psa do aktywności, ale także uczy go cierpliwości i obudzi w nim instynkt łowcy.

Piłka dla psa, i żaden spacer już nie jest nudny


Piłka to jedna z najbardziej klasycznych zabawek dla aktywnych i energicznych psów. Dzięki niej możemy nauczyć psa aportowania, a także trenować z nim posłuszeństwo. Producenci gadżetów dla psów proponują nam piłki zwykłe kauczukowe lub gumowe, a także piłki na sznurku, piszczące i zapachowe – do nas należy jakie wybierzemy.

Przytulanka – kiedy nasz pupil potrzebuje przyjaciela (lub ofiary)

Jeśli nasz pupil należy do ras bardziej „kanapowych” i lubi spokojne zabawy, możemy sprezentować mu przytulankę. Dzięki temu zwierzę zyska nowego przyjaciela i będzie czuło się mniej samotne, kiedy będziemy musieli wyjść z domu.

Frisbee dla psa, czyli krótki instruktaż jak nauczyć psa latać.


Jak wiadomo, psy uwielbiają latające przedmioty, dlatego łapanie frisbee, może być dla nich świetną rozrywką. Kiedy rzucamy frisbee, pies ma za zadanie wyskoczyć i złapać frisbee w powietrzu.

Ta zabawka stała się tak popularna wśród czworonogów, że powstała nawet specjalna kategoria sportowa nazwana „Dogfrisbee”. Co roku w Europie jest organizowana prestiżowa seria zawodów psiego frisbee - „Dog Chow Disc Cup”, w Polsce nazywane też „zawodami latających psów”.

Sznur do przeciągania – jak zmęczyć i psa i właściciela?


Sznur do przeciągania to coś, co kochają prawie wszystkie psy, bez względu na wielkość i temperament. Nie tylko mogą zatopić w nim zęby i szarpać nim na wszystkie strony, ale też powalczyć o nią ze swoim panem.

Schemat zabawy jest prosty – pies łapie za jeden koniec sznura, a my za drugi i każde z nas ciągnie w swoją stronę. Możemy być pewni – pies nie podda się bez walki, a po zabawie oboje będziecie zmęczeni, ale też zadowoleni. W przypadku kupna sznura warto postawić na wytrzymałą bawełnę, ponieważ istnieje możliwość, że po kilku sesjach przeciągania ze sznurka zostaną tylko gałganki.

Ringo, czyli jak zachęcić psa do pływania?

Ringo to kolejna zabawka dla aktywnych psów. Ringo, wykonane z miękkiego, wytrzymałego kauczuku, jest łatwiejsze do złapania od piłki czy frisbee, a oprócz tego unosi się na wodzie, dzięki czemu nasz pies podczas spaceru może poćwiczyć nie tylko aportowanie, ale również pływanie.

Gra strategiczna – jak obudzić geniusza w czworonogu?


Pamiętajmy, że psy to bardzo inteligentne i szybko uczące się zwierzęta. Oprócz treningów sportowych i zabaw możemy zapewnić im również wysiłek intelektualny. Dlatego powstało sporo gier strategicznych dla psów, w których nagrodą jest zdobycie przysmaku. W grze Mini Mover pies musi odkryć różne techniki otwierania pudełek używając do tego nosa lub łap.


Niezależnie od tego ile zabawek kupimy naszemu psu i w jakiej będą cenie – dla niego zawsze najważniejsze będzie nasze towarzystwo. Dlatego postarajmy się znaleźć chwilę dziennie, żeby pobawić się razem z naszych ulubieńcem. Dzięki temu poprawimy samopoczucie i kondycję nie tylko pieskowi, ale także sobie.

Sara Antczak

Pisaniem zajmuje się od zawsze. Debiutancką powieść „Wolny i De Klesz” wydała w 2011 roku, kolejną, pod tytułem „Klatka”, rok później. Lubi wszystko co wiąże się z ucieczką od rzeczywistości - zwłaszcza uwalnianie się z zamkniętych pomieszczeń, pogo i książki Chucka Palahniuka.