Zadbaj o swój rower przed sezonem 


Wiosnę czuć już w powietrzu, a to oznacza tylko jedno. Sezon rowerowy zbliża się wielkimi krokami! Rower nieużywany całą zimę wymaga odpowiedniego przeglądu. Nie musisz być wcale mechanikiem, żeby dokonać jego podstawowego serwisu. W naszym poradniku podpowiemy jak doprowadzić sprzęt do pełnej funkcjonalności. 

Czystość to podstawa 

Ciepła i słoneczna aura sprzyja rowerowym wycieczkom. Jeśli nie zadbasz odpowiednio o swój sprzęt to niestety, ale nie będziesz mógł zbyt długo cieszyć się jazdą. Jeśli nawet rower będzie sprawny, to raczej nie ma co liczyć, że podróżowanie nim będzie komfortowe. Dlatego w pierwszej kolejności zadbaj o jego czystość. Niezależnie od tego, gdzie go trzymasz, dokładne wyczyszczenie komponentów ułatwi dalszy proces konserwacji. Do mycia warto używać specjalnie do tego przeznaczonych środków. Specjalne płyny do mycia nie zawierają szkodliwych detergentów i są przyjazne dla wszystkich podzespołów. 

Do mycia na ogół nie polecamy myjek ciśnieniowych, ponieważ mogą one uszkodzić napęd i wypłukać smar z wielu podzespołów. Jeśli jednak nie ma innego wyjścia, to mycie nie powinno odbywać się bezpośrednio przy rowerze. Kilka kroków od niego, powinno być optymalne do umycia sprzętu. 

Pamiętaj! Niezależnie od tego, jak drogi posiadasz rower, jego umycie przyniesie wiele korzyści. Z rowerem podobnie jak z samochodem. Jazda czystym pojazdem jest po prostu przyjemniejsza. 

Nie smarujesz, nie jedziesz! 

Smarowanie jest niezbędne, aby napęd roweru mógł być zachowany w idealnej kondycji. Po zimie koniecznie musisz nasmarować łańcuch. Jeśli rower był trzymany na balkonie i przez zimę złapał rdzę, to konieczna może być wymiana łańcucha w serwisie. Na pozostałe elementy stosuje się specjalne odrdzewiacze, które doprowadzają części do idealnego stanu. 

Uniwersalny smar do łańcucha kosztuje kilkanaście złotych i może być używany przez cały rok. Pamiętaj, że smarując łańcuch, należy nałożyć kroplę smaru na każde ogniwo. Następnie trzeba zakręcić kilka razy korbą i poczekać, aż mieszanka się wchłonie. Po zakończeniu tych czynności czyścimy łańcuch szmatką. Musi być on suchy, wówczas nie będzie zbierał żadnych nieczystości jak piasek czy kurz. Ogniwa w środku będą nasmarowane, a dziwny dźwięk skrzypienia zniknie. Tę czynność warto powtarzać proporcjonalnie często do ilości przejechanych kilometrów. Im częściej jeździsz, tym częściej powinieneś smarować łańcuch. Gdy łańcuch będzie suchy, z pewnością da o sobie znać odpowiednim, mało przyjemnym dźwiękiem. 

Pamiętaj! 

Umycie roweru i nasmarowanie to absolutna podstawa do wyjazdu na ścieżki. Jeśli widzisz, że twój sprzęt nie jest w najlepszej kondycji, to warto udać się do serwisu, gdzie zostanie wykonana kompletna konserwacja roweru. Jeśli jednak wolisz popracować przy swoim sprzęcie samemu, to pamiętaj o kilku ważnych rzeczach, które wskazujemy poniżej. 

- Dokładnie umyj rower 
- Sprawdź stan linek hamulcowych i przerzutkowych 
- Zadbaj o odpowiednie nasmarowanie łańcucha i łożysk 
- Sprawdź ciśnienie w oponach 
- Z pomocą klucza imbusowego, sprawdź czy wszystkie śruby są dokręcone
- Ustaw wysokość siodełka, tak aby jazda była komfortowa 

Miłej jazdy! 

autor: Bartłomiej Mazurek