Data publikacji:

Zagraj w Tomb Raider w przeglądarce!

Pamiętacie pierwszą część kultowej gry „Tomb Raider”? Od teraz przygody Lary Croft możecie przeżywać bez instalowania czegokolwiek – wystarczy przeglądarka internetowa.
(źródło: opentomb.github.io)

Jak na razie dostępny jest tylko jeden poziom, ale to już coś. Grupa informatyków nie mogła doprosić się o kod źródłowy oryginalnych gier z Larą Croft od Core Design, dlatego postanowili sami stworzyć go od podstaw. Ich celem jest stworzenie od podstaw 5 części „Tomb Raider” tak, aby dało się w nie grać przez przeglądarkę internetową. Tak powstał projekt OpenTomb. Wszystkie kody, które uda im się napisać są dostępne za darmo dla każdego.

Pierwsza część „Tomb Raider” została wydana w 1996. Od tamtej pory powstało w sumie 11 gier w serii, nie licząc dodatków i spin-offów. Lara Croft na stałe wpisała się w popkulturę i każdy gracz kojarzy tę postać, nawet jeżeli nigdy nie grał w gry z tej serii. 
(źródło: opentomb.github.io)

Tytułowa Lara Croft w „Tomb Raider” jest brytyjską archeolog poszukującą skarbów. Wielu ludzi przyrównuje ją do postaci Indiany Jonesa. W każdej części gry jest ubrana prawie identycznie, w ikoniczne szorty i top, oraz mały plecak i kabury z pistoletami przytwierdzone do jej ud. Wraz z rozwojem możliwości komputerowych pojawiało się coraz bardziej detali, a postać stawała się coraz bardziej realistyczna. W filmowych adaptacjach gry w tę postać wcielała się Angelina Jolie.
 
W oryginalnej wersji „Tomb Rider” z 1996 gracz miał przed sobą 15 misji na 4 różnych kontynentach. Jak na tamte czasy była to całkiem rozbudowana gra. W wersji OpenTomb jak na razie dostępna jest tylko jedna z nich, co może wydawać się dosyć ubogie, ale wierzymy, że z czasem deweloperom uda się rozwinąć przeglądarkową odsłonę „Tomb Rider”.
(źródło: opentomb.github.io)

Przygody Lary Croft sprzedawały się znakomicie. Gra dostała mnóstwo pozytywnych ocen. Nic dziwnego, że doczekała się tylu kolejnych wersji. Do pierwszej części rok po jej wydaniu ukazał się dodatek „Tomb Rider: Unifinished Business”, w którym gracze mogli eksplorować piramidy w Egipcie oraz legendarną Atlantydę.

No to co, zagramy?
Tekst: Jakub Spiryn

Przeczytaj również