Zalety i wady posiadania zmywarki


Zmywarka to artykuł gospodarstwa domowego, który ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Jedni i drudzy mają swoje racje. Obiegowe opinie nie zawsze są słuszne, dlatego warto lepiej przyjrzeć się zaletom i wadom posiadania zmywarki. 

Czy zmywanie naczyń w zmywarce pozwala oszczędzić wodę?

Zmywanie ręczne a zmywarka — opinie na temat zużycia wody w obu przypadkach są bardzo zróżnicowane. W przypadku mycia ręcznego naczynia są zmywane często pod dużym strumieniem wody, co zdecydowanie nie zalicza się do ekonomicznych działań. Jednak mycie naczyń przy użyciu własnych rąk nie musi wiązać się z marnowaniem wody.

Nie trzeba korzystać z wody lecącej się z kranu na bieżąco i nie jest konieczne zmywanie każdej pojedynczej szklanki od razu. Wszystkie zebrane naczynia można zmywać raz dziennie. Wystarczy napełnić zlewozmywak wodą. Polecane jest zaopatrzenie się w zlewozmywak granitowy, który jest nieco droższy od innych modeli, ale zapobiega gromadzeniu się osadów. Taki zlew można śmiało napełniać wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Jeśli ręczne mycie przebiega w ten sposób, oszczędzanie wody jest zauważalne i przekłada się na finansowe korzyści. Popularne i pełnowymiarowe zmywarki zużywają 10-20 litrów wody. Jej ilość jest tak duża, ponieważ w programie zmywarki z reguły jest wstępne mycie, zmywanie i płukanie. W porównaniu z myciem ręcznym zużycie wody wcale nie musi być mniejsze. Gdy ręcznie myjemy za jednym zamachem większą ilość naczyń, jest to metoda bardziej opłacalna niż zmywanie w zmywarce.

Nawet kompaktowe zmywarki zużywają co najmniej 7 litrów wody podczas jednego mycia, dlatego należy zastanowić się, jak dużo naczyń mamy z reguły do zmywania i w jaki sposób podchodzimy do zmywania ręcznego. Zmywarki pozwalają zaoszczędzić wodę zdaniem producentów zmywarek — opinii tego rodzaju często nie podzielają sami użytkownicy, chociaż zdania są podzielone i z pewnością zależą od ilości naczyń, jakie zmywa się każdego dnia. 

Co wpływa na podniesienie kosztów posiadania zmywarki?

Decydując się na zmywarkę, opinie o dodatkowych kosztach związanych z jej użytkowaniem należy zdecydowanie wziąć pod uwagę. Do kosztów codziennego użytkowania zmywarki wlicza się przede wszystkim zużycie wody. Niestety nawet jeśli korzystanie ze zmywarki rzeczywiście zapewnia oszczędzanie wody, to trzeba doliczyć koszty związane z zakupem odpowiednich detergentów.

Tradycyjne płyny do naczyń, które umożliwiają skuteczne zmywanie naczyń w zlewozmywaku, wystarczają na długo i są tanie, ale nie mogą być stosowane w zmywarkach. Specjalne płyny i kapsułki do zmywarek kosztują więcej, dlatego podnoszą koszty związane z posiadaniem zmywarki. Pozostawiają naczynia czyste i lśniące, ale ich cena w porównaniu ze zwykłymi detergentami może odstraszać.

Zmywarka wymaga czyszczenia mniej więcej raz na trzy miesiące i najbezpieczniejszą oraz najskuteczniejszą metodą czyszczenia są specjalne preparaty do czyszczenia zmywarek, a to ponownie wiąże się z podwyższeniem kosztów jej użytkowania. 

Czy oszczędzanie energii dzięki zmywarce jest możliwe?

Do często powtarzanych poglądów na temat zmywarki zalicza się nie tylko ten dotyczący oszczędzania wody, lecz także oszczędzania energii. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy energooszczędność to cecha, jaką odznacza się zmywarka, opinie różnych osób mogą wprowadzić cię w błąd. Gdy jesteś posiadaczem piecyka gazowego i myjesz naczynia ręcznie, wówczas nie zużywasz w ogóle energii elektrycznej. Jeżeli mamy do czynienia z piecykiem elektrycznym, wówczas dochodzi do poboru energii podczas ręcznego zmywania.

Natomiast do ogrzania wody w zmywarce zawsze potrzebny jest prąd. Ze względu na różnice w posiadanym rodzaju piecyka ręczne zmywanie naczyń może być znacznie bardziej opłacalne niż korzystnie ze zmywarki. Rozmaite warunki decydują o oszczędzaniu wody i energii podczas zmywania. Trzeba pamiętać, że zmywarka pobiera sporą ilość prądu. Jeśli w ciągu dnia nie zbiera się duża ilość naczyń, lepiej zastanowić się, czy istnieje jakikolwiek sens kupowania zmywarki. Jeśli zmywanie naczyń ogranicza się do kilku talerzy, to zużycie energii może być naprawdę nieadekwatne do wygody i zaoszczędzonego czasu.

W przypadku gdy jednak potrzebna jest zmywarka, opinie posiadaczy tego typu urządzeń jasno informują, że najlepiej myć naczynia w nocy, gdy taryfa za prąd jest niższa. Wtedy bardzo praktycznym rozwiązaniem jest funkcja zmywarki umożliwiająca jej włączenie z opóźnieniem. Nie trzeba wstawać w nocy, aby zaoszczędzić na zużywanej energii.

Poza tym, aby na zmywaniu naczyń przez zmywarkę można było zaoszczędzić, należy ją włączać tylko gdy pojemnik z brudnymi naczyniami jest zapełniony. Zmywanie pojedynczych naczyń nie sprzyja oszczędzaniu wody ani prądu. Z tego względu bardzo często bezzasadne pozostaje kupowanie zmywarki przez osoby samotne. 

Czy korzystanie ze zmywarki sprzyja zachowaniu zdrowia?

Kiedy do zmywania naczyń zabieramy się ręcznie, narażamy skórę rąk na przesuszenie i szkodliwe działanie detergentów, które mogą wywoływać podrażnienia i uczulenia. Można korzystać z rękawiczek lateksowych, ale zwykle przynajmniej odrobina wody i tak się do nich przedostaje, a ponadto powodują one, że skóra szybko się poci.

Niektóre osoby są też uczulone na lateks i nie mogą chronić rąk nawet w ten sposób. Patrząc pod kątem konieczności codziennego zmywania i ochrony rąk, zmywarka okazuje się bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, które pomaga w zachowaniu gładkiej skóry rąk, chroni ją przed przesuszeniem i występowaniem podrażnień. To zaleta, jaką ma każda zmywarka — opinie dotyczące wykorzystania zmywarki w celu zachowania zdrowej skóry rąk nie pozostawiają wątpliwości, że jest to opłacalna inwestycja.

Dlaczego zmywarka nie sprawdza się w każdym przypadku?

Wsadzanie bardzo brudnych naczyń do zmywarki nie jest dobrym pomysłem, ponieważ zmywarka zwyczajnie nie poradzi sobie z nadmiarem brudu. W takiej sytuacji należałoby wcześniej opłukać ręcznie talerze lub inne przedmioty, ale wtedy możemy zapomnieć o oszczędzaniu wody. Poza tym do zmywarki nie wolno wkładać przedmiotów ceramicznych malowanych, a i gładkie zastawy wykonane z delikatnego materiału ceramicznego w zmywarce mogą ulec uszkodzeniu.

Absolutnie nie wolno myć w ten sposób kryształów, które mogą się porysować. Korzystając ze zmywarki, za każdym razem trzeba sprawdzać, czy wszystkie rzeczy można w niej zmywać. W przeciwnym razie mogą one ulec zniszczeniu. 

Korzyści płynące z posiadania zmywarki — podsumowanie

Jeśli zużywamy dużo wody podczas ręcznego zmywania naczyń, wtedy zakup zmywarki jest równoważny z oszczędzaniem wody. Najważniejszą zaletą korzystania ze zmywarki jest jednak oszczędność czasu. Woda podgrzewana przez zmywarkę osiąga temperaturę nawet 70°C, co powoduje, że większość bakterii zostaje zniszczona. Urządzenie pozwala też na zachowanie gładkich i zdrowych dłoni.

Wady posiadania zmywarki — podsumowanie

Oszczędność energii elektrycznej w rezultacie stosowania zmywarki budzi wątpliwości. Często zmywarki powodują zwiększone zużywanie prądu, co nie jest ekonomiczne. Nie radzą sobie z ciężkimi zabrudzeniami i nie każdy rodzaj naczyń można do nich włożyć. Detergenty do zmywarek są droższe niż klasyczne płyny do zmywania, a tabletki służące myciu nie zawsze się rozpuszczają. 

okap podszafkowy montaż

Okap podszafkowy. Montaż krok po kroku

2022-08-11
Zalety okapu podszafkowego są oczywiste. To wyjątkowo minimalistyczny typ okapu, który niemal w całości można zakryć zabudową meblową. Nie zaburza więc linii mebli, jest niewidoczny i świetnie sprawdza się w nowoczesnych kuchniach. Jak zamontować okap podszafkowy? Montaż jest prostszy, niż myślisz!
kuchnia

Kuchnia w stylu paryskim – jak urządzić kuchnię w stylu paryskim?

2022-08-11
Marzy ci się kuchnia w stylu paryskim? Białe kafelki, eleganckie meble, tradycyjna zastawa i sprzęty o wyglądzie retro – oto najważniejsze cechy kuchni znad Sekwany. Sprawdzamy, co jeszcze powinno się znaleźć w paryskiej kuchni i podpowiadamy, jak urządzić funkcjonalne i harmonijne wnętrze.
ranking maszynek do golenia

Ranking najlepszych maszynek do golenia

2022-08-10
Wybór najlepszej golarki wcale nie jest łatwy. Jeśli ty także zastanawiasz się, jaka maszynka najlepiej poradzi sobie z twoim zarostem, zobacz przygotowany przez nas ranking maszynek do golenia i wybierz swój model.
kuchnia

Szara kuchnia z drewnem – jak urządzić szarą kuchnię z drewnem?

2022-08-10
Szare kolory we wnętrzach biją w ostatnim czasie rekordy popularności. Ma to związek z uniwersalnością tej szczególnej grupy barw, która może być wykorzystywana jako baza do zaaranżowania przestrzeni o stylistycznym zróżnicowaniu. Szarości kochają zarówno miłośnicy minimalizmu, jak i przepychu. Wystarczy odpowiednie dopasowanie innych dodatków, by nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter. Doskonałym dopełnieniem szarych tonów staną się oczywiście drewniane akcenty, których nie może zabraknąć między innymi w kuchni. W poniższym artykule podpowiadamy więc, jak urządzić szarą kuchnię z drewnem tak, by była przytulna, funkcjonalna i stylowa – zachęcamy do lektury!