Data publikacji:

Zamiast kupować wodę butelkowaną, sięgnij po butelki filtrujące. Zaoszczędzisz i pomożesz chronić środowisko

Butelka filtrująca to ekologiczna alternatywa dla wody butelkowej, która w dodatku pozwala sporo zaoszczędzić. Oto najciekawsze modele na rynku.
Zamiast kupować wodę źródlaną za 1-2 złote, lepiej jest zainwestować 25-65 zł w dobrej jakości butelkę z wkładem filtrującym i za każdym razem napełniać ją wodą z kranu. Przy częstym korzystaniu, taki zakup zwróci się bardzo szybko, ponieważ litr przefiltrowanej wody kosztuje ok. 13-15 groszy. Jednak nie nasze oszczędności są tu najważniejsze, a troska o środowisko. Stosowanie butelek filtrujących umożliwia ograniczenie zużycia plastikowych butelek jednorazowych, które na potęgę zaśmiecają Ziemię i niestety w dużej mierze wciąż nie podlegają segregacji. Plastikowa butelka może rozkładać się nawet 400 lat.
Plastikowe drobinki z rozkładających się butelek stanowią ogromne zagrożenie dla wielorybów, delfinów czy koralowców. Ryby mylą te odpadki z pożywieniem i połykają. Część z nich trafia następnie na nasze stoły i do naszych organizmów. Będąc świadomym konsumentem, możemy zapobiegać zanieczyszczaniu naszej planety. Jednym z kroków ku temu jest właśnie sięgnięcie po butelki z filtrami. Aby Ci pomóc w decyzji, wybraliśmy najciekawsze z nich.

Butelka filtrująca BRITA Fill & Go Vital 0.6 l


Butelka filtrująca Brita Fill & Go ma prosty, interesujący kształt i wyciągany ustnik, który zapobiega kapaniu. Butelka jest wykonana z odpornego na zarysowania materiału wysokiej jakości pozbawionego toksycznej substancji BPA. Użytkowanie Brity Fill&Go jest higieniczne - butelkę można myć w zmywarce i przechowywać w lodówce. W zestawie znajdziesz jeden filtr w postaci dysku, który umożliwia przefiltrowanie do 150 litrów wody i starcza na ok. 4 tygodnie. Nowy filtr to wydatek ok. 15 zł. Jeden litr wody przefiltrowanej w tej butelce kosztuje zaledwie 13 groszy - widać zatem jak ogromną oszczędność daje w porównaniu do zwykłej, butelkowanej wody.

Butelka filtrująca Brita Fill & Go Active 0.6l I 1l

Drugim produktem marki znanej z produkty dzbanków filtrujących wodę jest butelka filtrująca Brita Fill & Go Active o pojemności 0,6 l oraz 1 l. Wersja Active jest została zaprojektowana z myślą o osobach aktywnych fizycznie i świetnie sprawdzi się np. podczas ćwiczeń na siłowni czy bieganiu. Butelka została wykonana z odpornego na wstrząsy i zarysowania tworzywa sztucznego pozbawionego Bisfenolu A. Butelka Active, w odróżnieniu od modelu Vital, nie jest przezroczysta, ale jej zasada działania jest identyczna. W środku znajdziesz dysk filtrujący MicroDisc, który starcza na ok. 4 tygodnie użytku. Wysoką ergonomię zapewnia regulowany i wygodny ustnik z możliwością nałożenia zatyczki oraz praktyczny uchwyt umożliwiający np. przypięcie do plecaka w czasie wycieczki. Butelkę można otwierać i zamykać jedną ręką, a ustnik jest naprawdę wygodny. Brita Fill & Go Active nadaje się do mycia w zmywarce, co ułatwia dbanie o higienę butelki.

Butelka filtrująca Dafi 0.5l


Butelka Dafi o pojemności 0,5 litra zachęca swoim ciekawym, ergonomicznym kształtem i jest wykonana z przezroczystego, wytrzymałego tworzywa. Jest całkowicie pozbawiona szkodliwego Bisfenolu A i dopuszczona do kontaktu z wodą na podstawie odpowiednich atestów. Jej najważniejszą cechą jest nieduży, ale skuteczny wymienny filtr węglowy. W środku filtra znajdziemy materiały w 100 procentach naturalne - wykonywane z łupin orzecha kokosowego. Filtr usuwa z wody kranowej nieprzyjemny smak i zapach chloru, pozostawiając przy tym niezmienioną ilość minerałów naturalnie w niej występujących, czyli głównie wapnia i magnezu. Smak przefiltrowanej wody jest naprawdę przyjemny. Dodatkowo, filtr lekko podwyższa też pH wody, co przekłada się na jej jakość. Filtr trzeba wymieniać co ok. 1 miesiąc. Jeden wkład kosztuje ok. 15 zł. Co ciekawe, butelka jest produkowana w Polsce, co może stanowić argument dla osób ceniących lokalną produkcję.


Butelka filtrująca Bobble Carry Cup 550 ml


Amerykańska firma Booble oferuje ciekawą alternatywę dla dwóch dobrze znanych producentów filtrów na wodę. Ich przezroczyste butelki z wymiennym filtrem mają ciekawy, ergonomiczny kształt i są wykonane z materiałów wolnych od PCV, ftalanów i BPA (bisfenol A), zgodnych z NSF International Standard 42. Jednak najważniejszy jest wymienny wkład węglowy, który w naturalny sposób absorbuje zanieczyszczenia z wody kranowej, pozostawiając niezmienioną ilość minerałów. Jeden filtr starcza na 2 miesiące lub 150 litrów wody i kosztuje ok. 17-20 zł. Butelki Bobble Carry Cup są projektowane przez Karima Rashida i są wykonywane w USA.

Butelka filtrująca Bobble Carry Cup 650 ml


Drugą wersją butelki filtrującej Bobble Carry Cup jest model o pojemności 650 ml, który stosuje identyczną technologię, ale ma bardziej smukły kształt i półprzezroczysty materiał. Świetnie sprawdzi się podczas treningów na siłowni, biegania czy po prosty aktywnego dnia. Butelka jest wyższa, ale nieco cieńsza, dzięki czemu lepiej będzie pasować do określonego rodzaju wyższych toreb czy plecaków. Poza tym, butelka ma identyczny filtr, który oferuje skuteczne filtrowania wody kranowej. Zastosowane materiały są wolne od PCV, ftalanów i BPA.

Autor: Krzysztof Basel