Data publikacji:

Zastosowania bursztynu, których nie znasz

Każdy z nas będąc nad morzem widział liczne pamiątki i biżuterię ze złocistymi kamieniami. Jeśli komuś się poszczęściło, mógł nawet znaleźć ten szlachetny kamień na plaży. Choć w Polsce znamy głównie jantar bałtycki, jesteśmy jednym z głównych jego producentów, to na świecie możemy znaleźć wiele innych rodzajów, które różnią się między sobą składem chemicznym, wyglądem i kolorami. 

Co to jest i jak powstaje bursztyn?

Jantar, bo taka jest jego kolejna nazwa, jest skamieniałą żywicą, która powstała 40 milionów lat temu. Żywica wydostawała się z uszkodzeń w drzewie lub gromadziła pod korą i wewnątrz pnia. Z jednej strony była to osłona pęknięć i zranień w korze drzewa, by nie przeniknęły przez nie chorobotwórcze bakterie lub grzyby. Mogła to być również reakcja na gwałtowne zmiany klimatu i aktywność wulkaniczną. Bursztyn znany i wydobywany w Polsce od wieków jest używany w przemyśle jubilerskim i farmaceutycznym. 

Biżuteria z bursztynu

Najbardziej znanym przeznaczeniem kamienia jest zastosowanie go w przemyśle jubilerskim. Już od wieków docenia się jego wygląd i możliwości jakie daje przy tworzeniu biżuterii. Dawniej był nawet używany jako waluta płatnicza. Jeśli chodzi o biżuterię, to głównie wykorzystuje się do niej jantar bałtycki, a Polskie wyroby biżuteryjne są znane i doceniane na całym świecie.

Kiedyś bursztynowe wyroby były głównie w postaci korali, często w surowej formie. Obecnie, możliwości w projektowaniu bursztynowej biżuterii są wręcz nieograniczone. Kolczyki z bursztynem lub pierścionek z bursztynem to tak naprawdę niewielka część wzorów dostępnych na rynku. Najczęściej łączy się go z metalami szlachetnymi, jak złoto lub srebro. Bursztyn jest również bardzo chętnie wykorzystywany w ozdabianiu biżuterii i akcesoriów dla panów. Może być użyty w formie surowej lub po oszlifowaniu, wtedy wydobywa się z niego jego blask i prawdziwe piękno.

Najbardziej cenne są kamienie z zatopionymi w nim elementami roślinnymi lub zwierzęcymi. Tak jak w przypadku wielu kamieni, również jantar ma swoje podróbki. Jeśli chcemy mieć pewność, że kupujemy biżuterię z oryginalnym kamieniem, powinniśmy wybierać takich producentów, którzy otrzymali certyfikat branżowy. Kamień wykazuje również pewne właściwości, które możemy przetestować w domowych warunkach. Utrzymuje się na powierzchni słonej wody, podczas gdy inne materiały opadają na dno. Po potarciu, wykazuje właściwości elektrostatyczne, czyli przyciąga drobinki papieru lub kurzu, a także wydziela charakterystyczny i miły zapach.

Jantar jest dość drogim kamieniem, więc biżuteria z niego wykonana również powinna posiadać dość wysoką cenę. Niech nie kuszą nas tanie wyroby, gdyż prawie na pewno będą to podróbki. 

Zdrowotne właściwości bursztynu – nalewka bursztynowa

Kamień nie tylko nas zdobi, ale również może oddziaływać korzystnie na nasze zdrowie. Już od wieków preparaty z jego ekstraktem wykorzystuje się w medycynie. Jest on bogaty w mikroelementy takie jak: żelazo, wapń, potas, krzem i magnez. Może być przydatny w zwalczaniu dolegliwości związanych z żołądkiem i nerkami. Bursztyn można stosować wewnętrznie, bardzo popularne są nalewki bursztynowe.

Możemy ją pić profilaktycznie w okresie wzmożonych zachorowań na grypę, gdyż wzmacniają odporność organizmu. Jeśli przeszkadza nam katar, możemy wcierać wywar pod nosem. Dzięki takim inhalacjom, udrożnimy nasze górne drogi oddechowe. Podczas choroby, takiej jak przeziębienie, grypa lub angina, oprócz stosowania wewnętrznego, możemy również nacierać nalewką plecy, klatkę piersiową i czoło, a następnie wygrzewać się pod kołdrą.

Nalewkę otrzymuje się poprzez zalanie drobnych kamyków spirytusem. Preparat powinien znajdować się w szklanej butelce, przez 14 dni po zalaniu należy go przechowywać w ciemnym miejscu, codziennie mieszając bursztyn ze spirytusem. Po tym czasie alkohol powinien przyjąć złocisty kolor, jest to znak, że nalewka jest gotowa.

Kosmetyki z bursztynu

Jantar nie tylko działa korzystnie na nasze zdrowie, ale również na naszą urodę. Kosmetyki z ekstraktem bursztynowym przysłużą się naszej cerze i włosom. Wzmacniają funkcje ochronne skóry, przyśpieszają odnowę komórek skóry i wytwarzanie kwasu hialuronowego. Produkty zmiękczają skórę, posiadają właściwości antyoksydacyjne i antyseptyczne. Są przeznaczone głównie do starszej, suchej i zmęczonej cery. Poprawiają jej natłuszczenie, nawilżenie i odżywienie, dzięki czemu spłycają się zmarszczki i wzrasta jędrność skóry.

Bursztyn jest naturalnym filtrem słonecznym i sprzyja regeneracji komórek. Kosmetyki poprawiają również kondycję skóry głowy i włosów, dlatego warto zaopatrzyć się w szampon z bursztynem. Będzie on wzmacniał i wygładzał nasze włosy, dzięki czemu będą się lepiej układać, a także zmniejszy się ich przetłuszczanie.

Odżywki do włosów przyśpieszą ich wzrost i złagodzą podrażnienia skóry głowy. Bursztyn można również wykorzystać w pielęgnacji ciała. Preparaty z drobinkami bursztynowymi będą posiadać właściwości peelingujące. Mydło bursztynowe lub balsam nawilży skórę ciała, będzie ona bardziej elastyczna i gładka.