Zastosowanie ziół w medycynie

Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie ze zdobyczy tzw. medycyny niekonwencjonalnej, stanowiącej alternatywę dla tradycyjnych sposobów leczenia. Same metody i środki, jakie stosuje ziołolecznictwo, nie są jednak niczym nowym — ludzie sięgają po zioła od zarania dziejów, wykorzystując ich zbawienne dla zdrowia właściwości. Rozsądne obcowanie z medycyną naturalną wymaga jednak odpowiedniej wiedzy na temat działania poszczególnych ziół. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przed sięgnięciem po zioła lecznicze i naturalne suplementy diety?

Ziołolecznictwo — odwieczny towarzysz człowieka

Potencjał ziół został odkryty przez człowieka już w początkach jego dziejów. W dobie zbieractwa zapewniającego przetrwanie szybko zauważono, że określone rośliny mogą wywoływać rozmaite skutki — od łagodzenia różnych cielesnych dolegliwości aż do wpływania na samopoczucie. Ziołolecznictwo było jednym z podstawowych sposobów zaradzania chorobom aż do XIX wieku, gdy podjęto próby syntetycznej produkcji leków. Do dziś wiedza z dziedziny, jaką jest medycyna naturalna, jest nam przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Czy oznacza to, że leki ziołowe mogą być stosowane bez jakichkolwiek obaw i ryzyka? Niestety — wśród wielu skutków stosowania ziół, jakie człowiek zauważył na przestrzeni wieków, jest także ich potencjalna szkodliwość. Mimo że mamy do czynienia z substancjami pochodzenia roślinnego, to jednak przy nieostrożnym użytkowaniu mogą one grozić wieloma nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Na czym w szczególności należy się skupić przed sięgnięciem po preparaty pochodzenia naturalnego?

Bezpieczeństwo stosowania leków ziołowych

Zażywanie ziół leczniczych nie grozi powikłaniami, jeśli poprzedzimy je konsultacją z lekarzem. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań do stosowania rozmaitych preparatów pochodzenia ziołowego. Jedną z najczęstszych sytuacji, która wyklucza możliwość korzystania z ziołolecznictwa, jest ciąża. Mimo że teoretycznie do czasu poczęcia dziecka kobieta może przyjmować zioła bez powikłań, mogą być one bardzo niebezpieczne dla prawidłowego rozwoju płodu. W tym wypadku zażywanie jakichkolwiek preparatów ziołowych wymaga konsultacji z lekarzem nadzorującym przebieg ciąży.

Leki ziołowe mogą wpływać niekorzystnie także na niemowlęta w okresie karmienia piersią, dzieci i osoby w podeszłym wieku. Organizm rozwijający się lub o osłabionych zdolnościach metabolicznych może źle zareagować na substancje aktywne zawarte w ziołach, dlatego też i w tym wypadku ich przyjmowanie powinno być poprzedzone rozmową ze specjalistą.

Przyjmowanie ziół leczniczych jest ryzykowne także wtedy, gdy regularnie stosujesz innego rodzaju leki. Substancje zawarte w ziołach niekoniecznie będą dobrze współgrać z innymi, dlatego przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu pochodzenia naturalnego dowiedz się, czy możesz bezpiecznie łączyć go ze swoimi lekami.


Korzyści ze stosowania leków ziołowych

Zioła lecznicze mogą być wszechstronnie stosowane w przypadkach rozmaitych dolegliwości. Wiele z nich doskonale sprawdza się w stosowaniu zewnętrznym jako wywary i maści, aplikowane np. na podrażnienia i stany zapalne skóry. Inne (np. szałwia i pokrzywa) od lat cieszą się powodzeniem jako środek leczący zakażenia w obrębie jamy ustnej, a także choroby grzybicze. Wiele roślin cenionych jest za właściwości niwelujące dolegliwości układu pokarmowego — przykładowo mięta działa kojąco w przypadku nadkwasoty.

. Ziołolecznictwo z powodzeniem wykorzystywane jest także w kosmetologii — współcześnie coraz więcej producentów decyduje się na wprowadzanie do swoich ofert kosmetyków pielęgnacyjnych na bazie roślin. Przykładem jest rumianek, który już nasze babcie stosowały jako naturalny środek do pielęgnacji włosów.

.Medycyna naturalna może też być doskonałym sposobem leczenia schorzeń neurologicznych, takich jak np. bezsenność czy nerwica. W tym celu wykorzystuje się m.in. melisę, która wykazuje działanie uspokajające. Poprawie koncentracji i zmniejszeniu senności wspaniale przysłuży się energetyczny żeń szeń.Bardzo popularnym naturalnym suplementem diety stały się w ostatnich latach tabletki i herbatki odchudzające. Wśród nich znajdziemy m.in. pokrzywę, korę wierzby, guaranę i babkę śródziemnomorską. Ich stosowanie może być efektywnym uzupełnieniem odchudzania, jeśli będzie szło w parze z dobrze zbilansowaną dietą oraz aktywnością fizyczną. Wiele osób popełnia błąd, traktując naturalne suplementy diety jako zamiennik tych dwóch warunków skutecznego zgubienia zbędnych kilogramów.

Jak stosować naturalne suplementy diety?


Aby medycyna naturalna była skuteczna i bezpieczna zarazem, stosowanie leków ziołowych powinno przebiegać zgodnie z ulotkami dołączanymi przez producentów. W żadnym wypadku nie należy przekraczać zalecanych ilości leku oraz częstotliwości jego stosowania. Przedawkowanie preparatów ziołowych może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, takimi jak problemy gastryczne, nadmierne pobudzenie, lub odwrotnie — senność, a także reakcje alergiczne. Przed kuracją wykorzystującą zioła lecznicze powinieneś być pewien co do prawidłowości swojego stanu zdrowia, dlatego przeprowadź podstawowe badania wykluczające m.in. niedobory mikroelementów w organizmie. Należy też wyeliminować występowanie wszelkich przewlekłych przeciwwskazań zdrowotnych.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek naturalnego suplementu diety powinieneś mieć całkowitą pewność, że w jego składzie nie znajdują się substancje szkodliwe dla zdrowia. Należy pamiętać o tym, że produkcja preparatów ziołowych diametralnie różni się od tego, jak tworzy się i testuje się syntetyczne leki w wielkich koncernach farmaceutycznych. W naturalnych suplementach diety, zwłaszcza pochodzących z mało znanych źródeł, mogą występować nawet substancje toksyczne — najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie sięganie po zioła lecznicze sprawdzonych, rekomendowanych producentów. 

Ziołolecznictwo — alternatywa dla medycyny tradycyjnej?

Wiele osób decyduje się całkowicie porzucić metody typowe dla standardowego leczenia na rzecz medycyny naturalnej. W skrajnych przypadkach wiąże się to nawet z zaniechaniem kontaktów z lekarzem i rezygnacją z cyklicznych, obowiązkowych dla zdrowia zabiegów, takich jak szczepienia. Należy pamiętać, że mimo cennych zdobyczy ziołolecznictwa pozostaje ono podstawową, wręcz prymitywną formą leczenia, która może stanowić skuteczny sposób radzenia sobie jedynie z drobnymi schorzeniami. Medycyna naturalna może być dobrym dopełnieniem kuracji zaleconych przez lekarzy, uzupełnieniem mikroelementów jednak to nowoczesne, stale ulepszane metody rekonwalescencji powinny być obdarzone przez pacjenta zaufaniem, stanowiąc jednocześnie główną drogę do osiągnięcia pełni zdrowia.

Z naturalnych suplementów diety zdecydowanie warto korzystać — zioła powinniśmy traktować jako sprzymierzeńca w leczeniu chorób. Ważne jednak, by sięgać po nie świadomie i rozsądnie, pamiętając, że przy nieodpowiednim stosowaniu, tak jak każdy preparat leczniczy, mogą one pociągać za sobą niepożądane skutki uboczne. Używając ziół zgodnie z zaleceniami producentów i lekarzy, z pewnością wyświadczymy naszemu zdrowiu cenną przysługę.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły