Zmywarka do naczyń: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem

Zmywarka do naczyń to kuchenny must have. Bo o ile gotowanie to sama przyjemność, o tyle zmywanie po zakończonym posiłku już niekoniecznie. Jeśli więc nie chcesz tracić przyjemności z kulinarnych eksperymentów z powodu sterty brudnych naczyń, przekonaj się, jak wybrać właściwą zmywarkę. Podpowiadamy, jak znaleźć idealną zmywarkę do naczyń, dzięki której skupisz się jedynie na przyjemnych aspektach gotowania.

Bez niej trudno wyobrazić sobie codzienne porządkowanie kuchni. Nie dość, że odpada nam jeden z najbardziej nielubianych obowiązków, jakim jest zmywanie naczyń, to dodatkowo jej użycie pozwala ograniczyć pobór wody. Bez wątpienia zmywarka jest punktem obowiązkowym w aranżacji każdej kuchni. Jednak aby urządzenie faktycznie dobrze ci służyło, jego wybór nie powinien być pozostawiony przypadkowi.
 

Do zabudowy czy wolnostojąca?

To pierwsze pytanie, z jakim przyjdzie ci się zmierzyć, gdy zaczniesz wybierać zmywarkę do naczyń – postawić na urządzenie do zabudowy czy wolnostojące? Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabsze strony.

Zmywarka do zabudowy

Zmywarka do zabudowy pozwala osiągnąć lepszy efekt wykończeniowy w stylizacji kuchni – jak sama nazwa wskazuje, będzie ona obudowana za pomocą takich samych frontów, jak pozostałe szafki. W rezultacie uzyskasz jednolity ciąg zabudowy, dzięki czemu kuchnia będzie prezentować się korzystnie. Jednak takie rozwiązanie ma również swoje minusy – zabudowane urządzenie jest trudnodostępne w razie ewentualnej awarii – jeśli przyjdzie ci wymieniać filtry lub usuwać inne usterki urządzenia, będziesz musiał się nieco nagimnastykować, aby sięgnąć do miejsca awarii.

Zmywarka wolnostojąca - plusy i minusy


Z kolei zmywarki wolnostojące są zazwyczaj wyposażone w stalową lub białą klapę, która będzie odznaczać się w otoczeniu szafek kuchennych. I to właśnie jest największy minus tego rozwiązania – stalowy front zmywarki do naczyń może niekorzystnie wpływać na estetykę całej aranżacji. Jednak zmywarka tego typu może okazać się mniej problematyczna w razie awarii i przede wszystkim – jest tańsza niż jej odpowiednik do zabudowy o takich samych parametrach.

Rozmiar zmywarki

W sprzedaży znajdziesz zmywarki do naczyń o 3 ustandaryzowanych rozmiarach. Najpopularniejsze to zmywarki o szerokości 45 i 60 cm. Te pierwsze mieszczą w swoim wnętrzu do 10 kompletów naczyń, a drugie z kolei nawet 15. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że komplet naczyń, to zestaw dla jednej osoby, czyli talerze: duży, głęboki i deserowy, filiżanka, szklanka oraz komplet sztućców. Informację na temat pojemności zmywarki znajdziesz na etykiecie efektywności energetycznej urządzenia. Wróćmy jednak do rozmiarów zmywarek, ponieważ został nam jeszcze jeden typ. Otóż mała zmywarka kompaktowa, swoim kształtem i rozmiarem nieco przypomina piekarnik do zabudowy i jej szerokość wynosi 55 cm.

Na jakie urządzenie warto postawić? W tym przypadku przede wszystkim musisz ocenić swoje potrzeby oraz ilość dostępnego miejsca. Jeśli urządzasz mieszkanie dla pary lub dla singla, gdzie dodatkowo każdy centymetr w kuchni jest na wagę złota, zmywarka kompaktowa wydaje się być optymalnym rozwiązaniem. Z kolei urządzenia o szerokości 45 czy nawet 60 cm będą lepszym rozwiązaniem, jeśli masz liczną rodzinę lub często podejmujesz gości.

Poziom hałasu

Na ten parametr szczególną uwagę powinni zwrócić wszyscy ci, którzy urządzają kuchnię otwartą na jadalnię i salon. To nic przyjemnego, jeśli głośna praca zmywarki będzie ci zakłócać popołudniowy lub wieczorny relaks z książką lub przed ekranem telewizora. Zmywarki do naczyń, które wyróżniają się najcichszą pracą, wydają dźwięk na poziomie 40 decybeli. Głośniejsze zmywarki będą lepszym rozwiązaniem, jeśli twoja kuchnia jest oddzielnym pomieszczeniem – w takim przypadku praca urządzenia nie będzie niepokoić domowników.

Klasa energetyczna i zużycie wody

Zakup tańszej zmywarki często może okazać się jedynie pozorną oszczędnością, ponieważ tańsze urządzenia pobierają zazwyczaj więcej energii elektrycznej oraz wody w trakcie pracy. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej wszystkie urządzenia muszą być zaopatrzone w etykiety informujące o klasie energetycznej. To właśnie na nich znajdziesz informacje odnośnie poboru prądu, wody oraz o poziomie hałasu.

Klasy efektywności energetycznej dla zmywarek są oznaczone symbolami literowymi od A do D. Najwyższe klasy, są dodatkowo opatrzone plusami i najbardziej efektywną zmywarką będzie model z symbolem A+++. O ile różnice w najwyższej klasie są raczej niewielkie, o tyle w przypadku porównania między najbardziej i najmniej energooszczędną zmywarką, różnica może wynosić nawet 60%. To bardzo dużo zwłaszcza, jeśli zmywarka w twoim domu będzie uruchamiana kilka razy w tygodniu. Na etykiecie znajdziesz też informację odnośnie rocznego poboru wody przy standardowym programie pracy urządzenia. Jak podaje UOKiK parametr ten określa zużycie podczas 280 cykli zmywania.

Dodatkowe programy

Na koniec przed zakupem zwróć też uwagę na dodatkowe programy, w jakie jest wyposażone urządzenie. Nawet mała zmywarka powinna mieć program zmywania połowy wsadu – dzięki temu nie będziesz musiał czekać, aż kosze się zapełnią. Podobnie ze zmywaniem eko, które pozwala ograniczyć koszty użytkowania urządzenia. Ciekawą opcją jest są czujniki oceniające stopień zabrudzenia naczyń lub twardość wody i dostosowujące do nich działanie zmywarki. To dodatkowo pozwala zwiększyć efektywność zmywania. Niektórzy producenci oferują też programy zmywania np. dziecięcych akcesoriów, co może być przydatne w przypadku rodzin z dziećmi.
pralka do 1000

Pralka do 1000. Jaką wybrać?

2020-08-07
Masz ograniczony budżet na zakup nowej pralki? Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik i polecane modele pralek do 1000 zł. Zobacz, jaką pralkę do 1000 zł wybrać.
wyciskarka wolnoobrotowa

Ranking wyciskarek wolnoobrotowych do 1000 złotych

2020-08-04
Chcesz zafundować sobie kuchennego pomocnika, dzięki któremu samodzielne przygotowywanie pożywnych i smacznych koktajli stanie się jeszcze łatwiejsze? W takim razie mamy coś specjalnie dla ciebie – ranking wyciskarek wolnoobrotowych do 1000 zł.
pralka

Na co zwracać uwagę przy zakupie taniej pralki?

2020-08-03
Czy można kupić dobrą tanią pralkę? W naszym artykule udowadniamy, że tak. Podpowiadamy również, na co zwracać uwagę przy zakupie taniej pralki i prezentujemy polecane urządzenia.
robot planetarny

Robot planetarny. Ranking najlepszych

2020-07-30
Szukasz urządzenia, dzięki któremu codzienne gotowanie oraz eksperymentowanie w kuchni stanie się jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze? Świetnym wyborem będzie robot planetarny, a nasz ranking najlepszych urządzeń z pewnością pomoże ci w wyborze odpowiedniego modelu.
maszynka do mielenia mięsa

Maszynka do mielenia mięsa: ranking

2020-07-27
Przygotowanie potraw z mięsa mielonego jest zdecydowanie łatwiejsze przy użyciu specjalnej maszynki. To niewielkie urządzenie pozwoli na komfortowe przygotowywanie potraw. Sprawdź ranking maszynek do mielenia mięsa.
naturalne soki

Sokowirówka czy wyciskarka? Co wybrać?

2020-07-24
Chcesz zainwestować w urządzenie, które umożliwi ci samodzielne przygotowywanie świeżych, pełnych witamin i minerałów soków? W takim razie masz dwie możliwości – sokowirówkę lub wyciskarkę. Który z nich będzie strzałem w dziesiątkę? Sprawdzamy, czy lepiej sprawdzi się sokowirówka czy wyciskarka.