Przegląd akcesoriów dla fanów PS4

Konsola PlayStation 4 jest najczęściej sprzedawana w pudełku zawierającym, oprócz głównego urządzenia, jeden pad ps4 do gry, słuchawkę mono i niezbędne przewody (HDMI, USB i kabel zasilający). Prędzej czy później każdy właściciel takiego zestawu startowego odczuwa potrzebę rozbudowania go o dodatkowe akcesoria ps4. Poniżej przedstawiamy propozycje akcesoriów, które okazują się bardzo przydatne. 

Podstawka pod konsolę

Urządzenie można po prostu położyć horyzontalnie na półce, co przy dodatkowych sprzętach typu dekoder TV, głośnik czy odtwarzacz DVD może był kłopotliwe. Jeśli ma się mało miejsca, warto więc zainwestować w podstawkę, która umożliwia postawienie konsoli w pozycji pionowej. Dzięki temu oszczędza się sporo miejsca, a dodatkowo wspomaga chłodzenie urządzenia. Dostępna jest zarówno oryginalna podstawka firmy Sony, jak i alternatywne wersje innych producentów. Oczywiście w zależności od koloru konsoli można kupić podstawkę czarną lub białą. Przy okazji warto dodać, że dostępne są też kolorowe nakładki na konsolę firmy Sony, dzięki którym można nieco ożywić wygląd urządzenia.

Dodatkowy pad ps4

Jednemu graczowi powinien w zasadzie wystarczyć jeden pad. Jak się jednak okazuje, drugie urządzenie jest przydatne częściej, niż się wydaje. Po pierwsze dwa pady umożliwiają grę jednocześnie dwóm osobom. Dotyczy to wyłącznie gier wykorzystujących tzw. split-screen, czyli podzielony ekran. Należą do nich np. FIFA 16, LEGO Marvel Super Heroes, Race The Sun, czy Battlefield 4. Rozwiązanie to zapewnia świetną zabawę z dzieckiem lub znajomymi podczas imprezy. Dodatkowy pad przydaje się także z bardziej prozaicznego powodu. Najnowsze modele padów do tej konsoli — Dual Shock 4 — mają stosunkowo słabą baterię, która potrafi się wyczerpać po około siedmiu godzinach gry. W przypadku długodystansowych graczy dodatkowy pad ratuje więc sytuację — wystarczy sięgnąć po niego, a pierwszy podłączyć do ładowania do stacji dokującej.

Stacja ładująca do padów

Warto w nią zainwestować, jeśli ma się dodatkowy pad ps4. Jest to zgrabna podstawka, która zajmuje niewiele miejsca i umożliwia ładowanie jednocześnie obu padów lub tylko jednego z nich. Brak stacji oznacza, że pady trzeba ładować tradycyjnie za pomocą kabla USB. Stacja ładująca eliminuje więc problem z plączącymi się kablami i poniewieraniem się padów byle gdzie. Ponadto można ją umieścić w dowolnym miejscu, gdyż ma niezależny kabel sieciowy i nie wymaga podłączenia do konsoli. Podobnie jak w przypadku podstawek można kupić oryginalne akcesoria ps4 lub zdecydować się na ich tańsze odpowiedniki innych firm.


Kamera ps4

To niewielkie urządzenie wyposażono w dwa obiektywy, które potrafią dość precyzyjnie śledzić pady (a konkretnie ich kolorowe światełka) i dzięki temu dobrze odwzorowywać na ekranie położenie i ruchy gracza. Kamera ps4 na tyle dobrze współpracuje z padami, że w zasadzie nie trzeba kupować pałeczek świetlnych, czyli kontrolerów Move. Niestety, jak dotąd Sony nie zaoferowało wielu gier wykorzystujących funkcję move. Najpopularniejsze z nich to przede wszystkim Just Dance 2015, Sports Champions, czy Rabbids Invasion. Kamery można jednak używać do wielu innych ciekawych rozwiązań, np. do logowania się do systemu za pomocą funkcji rozpoznawania twarzy, do nagrywania materiałów video, do obsługiwania interfejsu konsoli za pomocą gestów czy do zabawy w PlayRoom z różnymi wirtualnymi stworkami i obiektami.

Uchwyt do kamery

Jeśli już wydało się pieniądze na kamerę, warto pomyśleć o praktycznym uchwycie do niej. Przydaje się on w szczególności, gdy ma się wiszący płaski telewizor, np. LCD, plazmę lub LED. Wówczas kamera ps4 może być w prosty sposób przyczepiona do krawędzi telewizora za pomocą praktycznego klipsa. Uchwyt można obracać, postawić na płaskiej powierzchni, a także regulować nim kąt nachylenia kamery.

 

Słuchawki stereo

Jak już wspomnieliśmy, w zestawie z konsolą można znaleźć słuchawki mono, które jednak dają niedostateczne efekty dźwiękowe. Ogólnie słuchawki do konsoli gier video są bardzo przydatne, ponieważ dźwięki w grach bywają bardzo agresywne i uwalnianie ich z głośników w obecności innych domowników nie jest wskazane nawet w ciągu dnia. Z kolei gra z wyłączonym dźwiękiem nie daje żadnej frajdy. Oczywiście pad ps4 umożliwia podłączenie każdych słuchawek, ale Sony wypuściło na rynek specjalne słuchawki przeznaczone do PlayStation 4. Jest to klasyczny zestaw douszny z funkcją redukcji szumów AudioShield, wbudowanym mikrofonem oraz własną baterią, która zapewnia 15 godzin pracy i nadaje się do ładowania za pomocą kabla USB. Słuchawki pasują także do innych urządzeń, np. do smartfonów czy tabletów. Dostępne są też oryginalne słuchawki nauszne do ps4, które również mają mikrofon i są uniwersalne.

Pilot do multimediów

Jak na razie PlayStation 4 nie doczekało się od Sony oryginalnego pilota, inne firmy zauważyły jednak taką potrzebę i oferują takie urządzenia w różnych wariantach. Niemal wszystkie akcesoria ps4 kojarzone są wyłącznie z grami, natomiast pilot przeznaczony jest do obsługi odtwarzacza BlueRay, plików multimedialnych, aplikacji internetowych dostępnych przez konsolę itd. Ze względu na specyficzną politykę Sony do włączenia konsoli niezbędny jest jednak pad. Oczywiście wszystkie wymienione aplikacje i pliki można obsługiwać padem, lecz dla wielu osób jego obsługa jest zbyt skomplikowana i to właśnie dla nich stworzony został pilot.

Kontroler w formie kierownicy

Ten gadżet niezbędny będzie wyłącznie dla miłośników wyścigów samochodowych, czyli takich gier, jak Need for Speed, Drive Club, The Crew czy WRC 5. Obecnie dostępny jest dość duży wybór kierownic, które najczęściej mają w komplecie skrzynię zmiany biegów oraz pedały. Ceny kompletów nie należą do niskich, ale dla prawdziwych fanów ostrej jazdy i pisku opon takie akcesoria ps4 są po prostu niezbędne.

 

Kontroler ruchu PlayStation Move

Ponieważ kamera ps4 doskonale radzi sobie z padami, tak naprawdę nie ma potrzeby kupować specjalnych kontrolerów ruchu. Z jednym wyjątkiem. Jeśli ktoś często bawi się grami ruchowymi, to zdecydowanie wygodniejszy będzie specjalny kontroler, gdyż pad łatwo wysuwa się z dłoni. Kontroler ten znany jest jeszcze z PlayStation 3. Przypomina on kształtem uchwyt do skakanki lub różdżkę i ma dodatkową zawieszkę na nadgarstek. Wyposażony jest w świecącą kulę, którą widzi kamera, a także w przyciski do kontroli ruchów w grze.

 

PlayStation VR

Na koniec prawdziwy rarytas, czyli gogle rzeczywistości wirtualnej, które jesienią trafią na sklepowe półki. Sprzęt wyposażony jest w ekran OLED o wysokiej częstotliwości, dzięki czemu zapewnia niezapomniane wrażenia wizualne i pozwala całkowicie zanurzyć się w wirtualnym świecie gry. W zestawie można też znaleźć słuchawki, zasilacz, kable itp. Do używania sprzętu trzeba mieć kamerę PlayStation oraz pady lub kontrolery ruchu. Co ciekawe, PlayStation VR umożliwia nie tylko granie, lecz także oglądanie filmów, zdjęć i nagrań panoramicznych. Firma Sony zapowiedziała już około 100 tytułów gier dostosowanych do tego urządzenia.


Ponieważ najważniejsze akcesoria już za nami nie możemy zapominać o najlepszych grach, a w szczególności ostatnio bardzo popularne gry o zombie.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły