Data modyfikacji:

Akwariowe rybki o wypukłych oczach: jakie wybrać? 

Akwarium z pięknymi egzotycznymi rybami wygląda wspaniale w niemal każdym wnętrzu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że rybki akwariowe to przede wszystkim żywe stworzenia i konieczne jest zadbanie o ich komfort. Dobór odpowiednich rybek do akwarium jest zatem kluczowy. Podobają ci się rybki akwariowe o wypukłych oczach? Dowiedz się, jakie są gatunki rybek akwariowych o wypukłych oczach i czy można je łączyć z innymi rybkami. Oto cztery gatunki pięknych rybek akwariowych o wypukłych oczach!
akwariowe rybki o wypukłych oczkach

Welonka, czyli karaś ozdobny

Jakie rybki do akwarium wybrać? Welonka jest jedną z bardziej popularnych ryb o wypukłych oczach. Zwana jest również złotą rybką lub welonem. Welonka charakteryzuje się ciekawym ubarwieniem – zazwyczaj jest ona biało-pomarańczowa. Dorosłe osobniki mogą osiągnąć rozmiary nawet do 30 cm, jednak zazwyczaj w akwariach nie przekraczają 20 cm długości. Welonki uwielbiają towarzystwo innych ryb tego samego gatunku, choć dobrze dogadują się również z innymi rybkami zimnolubnymi. Można łączyć je np. z kardynałkami chińskimi. 
Jak dbać o welonki? Welonki są bardzo wytrzymałe na różne warunki atmosferyczne, jednak należy pamiętać, że nie tolerują temperatur poniżej 13 i powyżej 25 stopni Celsjusza. Optymalna temperatura wody dla karasi ozdobnych waha się w granicach 18–24 stopni Celsjusza. Jeśli chcemy, aby welonki żyły długo i były zadowolone z warunków bytowania, musimy zapewnić im wydajny filtr do akwarium. Oprócz tego należy zadbać o żwirowe podłoże oraz rośliny pływające. 
Dieta welonek nie jest zbyt wymagająca. Rybki te jedzą zarówno pokarmy żywe, jak i mrożone, a także roślinne i suche. Warto dbać, by dieta welonek była dość zróżnicowana. Ciekawostką na temat tych zwierzaków jest fakt, że zapadają one w zimowy sen, gdy temperatura wody spada poniżej 9 stopni Celsjusza. Nie zdarza się to jednak w warunkach domowych. 
Welonki wymagają całkiem sporo przestrzeni. Idealne akwarium dla jednego osobnika nie powinno być mniejsze niż 80 litrów, a z każdą kolejną rybką musimy je powiększać o kolejne 35 litrów. Hodowanie złotych rybek wymaga zatem dużo miejsca. 

Czerwieniak kongijski 

Czerwieniak kongijski to piękna rybka akwariowa o wypukłych oczach. Przyjmuje czerwoną barwę i zazwyczaj ma czarne płetwy. Gatunek ten w przyrodzie występuje w Afryce. Samce dorastają do 10 cm, a samice są nieco mniejsze. Warto wiedzieć, że czerwieniaki kongijskie są dość pokojowo usposobione i można je łączyć z innymi gatunkami rynek akwariowych, np. z barwnikami, świcikami kongijskimi czy wielkołuskimi. Raczej nie powinno się ich łączyć z bojownikami syjamskimi, gupikami czy neonkami. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie ryby toleruje bojownik, to zdecydowanie lepiej postawić na bystrzyki.
Czerwieniaki kongijskie to ryby mięsożerne i każdy, kto decyduje się na hodowanie tych rybek o wypukłych oczach, powinien o tym pamiętać. W naturze ich dietę stanowią owady, robaki czy małe skorupiaki. Konieczne jest zatem podawanie im mięsnych pokarmów żywych lub mrożonych. Dietę rybek można uzupełnić pokarmami roślinnymi z dodatkiem spiruliny. 
Akwarium dla czerwieniaka kongijskiego powinno mieć minimum 75 cm długości. Najlepiej sprawdzi się piaszczyste podłoże. Należy też pamiętać o wielu kryjówkach dla rybek. Czerwieniaki dobrze czują się w towarzystwie kamieni, skał czy drewna. 

Czerwieniak dwuplamy 

Czerwieniak dwuplamy, znany także jako czerwieniak cętkowany i Akara czerwona, to kolejna rybka akwariowa o wypukłych oczach, która zachwyca urodą. Jest nieco większy od czerwieniaka kongijskiego – dorosłe samce dorastają do 12 cm. Nie są jednak tak towarzyskie jak wyżej opisywane rybki.
Czerwieniaki dwuplame najlepiej czują się w zbiorniku gatunkowym. Rybki te na co dzień nie są agresywne, jednak w okresie rozrodu potrafią atakować nawet dużo większe osobniki. Dla pary czerwieniaków dobrze sprawdzi się akwarium o długości minimum 90 cm. Piaszczyste podłoże z licznymi zakamarkami będzie strzałem w dziesiątkę. Czerwieniaki lubią kryjówki, skały, kamienie oraz korzenie i drewno, dlatego nie powinno ich zabraknąć w akwarium. 
Czerwieniak dwuplamy to rybka wszystkożerna. Możemy jej podawać mrożone oraz żywe pokarmy, a także rośliny z dodatkiem spiruliny. Szczególnie ważna w diecie czerwieniaka jest właśnie spirulina. Jeśli o niej zapomnimy, możemy spodziewać się tego, że rybka będzie podgryzała drobnolistne rośliny akwariowe. 

Zagrzebka afrykańska

Kolejna afrykańska rybka na naszej liście to zagrzebka. Jest niezwykle piękna, choć niewielka. Dorosłe osobniki osiągają maksymalnie 4 cm długości. Rybki prezentują się wyjątkowo pięknie – samce mają niebiesko-zielone ciało, a tylna krawędź łusek mieni się czerwienią. Samice tego gatunku są nieco skromniej ubarwione – zwykle jasnobrązowe. 
Zagrzebki afrykańskie nie wymagają tak wiele miejsca, jak wyżej wymienione gatunki. Dla pary tych rybek wystarczy akwarium o długości 45 cm. Oczywiście, im więcej rybek, tym akwarium powinno być większe. W przypadku zagrzebek najlepiej sprawdzi się ciemne podłoże, a także liczne kryjówki i dość gęsta roślinność. Warto wiedzieć, że rybki te nie przepadają za światłem, dlatego nie należy ustawiać zbyt jasnego oświetlenia. Temperatura wody dla zagrzebek powinna wynosić 20–25 stopni Celjusza. 
Zagrzebki afrykańskie najlepiej czują się w towarzystwie przedstawicieli swojego gatunku. Jeśli chcemy zadbać o komfort rybek, postawmy na jednego samca w towarzystwie kilku samic. Obecność więcej niż jednego samca może prowadzić do agresji i lepiej zrezygnować z tej opcji, jeśli jesteśmy początkującymi hodowcami rynek akwariowych.
Co jedzą zagrzebki afrykańskie? Rybki te są drapieżnikami i żywą się owadami oraz larwami. W akwarium powinniśmy im podawać mrożone i żywe pokarmy. Dietę można też uzupełnić dobrym pokarmem suchym.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.