Data modyfikacji:

Jakie akwarium dla welonki wybrać?

Welonki są odmianą karasia, która została stworzona poprzez wieloletnią hodowlę i selekcję karasia złocistego, czyli tak zwanej złotej rybki. Jest to jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych, ale ze względu na to, że inne agresywne gatunki ryb mogą podgryzać jej długie, charakterystyczne płetwy, zaleca się trzymać ją odseparowaną od takich rybek. Są to ryby dość ruchliwe, towarzyskie i ciekawe świata, a także dość szybko się rozmnażają. Czy można łączyć welonki z innymi gatunkami i w jakim akwarium najlepiej je trzymać? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym poradniku.

akwarium

W jaki sposób dbać o welonki i w jakim akwarium je trzymać?

Aranżacje akwarium powinny być dostosowane do rodzaju hodowanych rybek. Welonki to gatunek ryby, która potrzebuje dość dużo przestrzeni, dlatego warto do jej hodowli zakupić większy zbiornik wodny, powyżej 100 litrów pojemności. W małym akwarium możemy trzymać pojedyncze osobniki, ale należy mieć na uwadze to, że welony są rybami stadnymi i znacznie lepiej czują się wśród ryb tego samego gatunku.

Bardzo często w sklepie zoologicznym początkujący hodowcy zadają pytanie dotyczące tego, z jakimi rybami do akwarium domowego można łączyć welonki. Zalecane jest to, aby unikać łączenia ich z rybami, które są agresywne, ale najczęściej wybieranymi innymi gatunkami, z którymi hoduje się je w akwarium, to:

  • danio, 
  • glonojady, 
  • mieczyki.

Welonki to towarzyskie osobniki, które bardzo dobrze i szybko aklimatyzują się w nowych akwariach. Woda w takim miejscu powinna mieć odpowiednie filtry oraz temperaturę, która dla karasi wynosi od 18 do 24 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o pH wody, to powinno być ono w granicach 6 lub 7,5 pH. Na rynku możemy znaleźć różnego rodzaju preparaty, które pozwolą wyrównać poziom pH, a także specjalne testery umożliwiające sprawdzenie, w jakim stanie jest obecnie woda w naszym akwarium. Ryby te nie należą do czystych, dlatego też należy pamiętać o wymienianiu im wody w około 25% co 2 tygodnie, w szczególności jeżeli posiadamy welonka w kuli.

Niektórzy akwaryści decydują się na to, aby wyposażyć akwarium tak, żeby kontrastowało z kolorem welonka, dotyczy to także podłoża do akwarium. Jeżeli więc ryba ma ciemne łuski, to warto zdecydować się na jasny piasek czy kamienie, które pozwolą jeszcze bardziej uwidocznić niezwykłość i piękno tej ryby.

Welonek to ryba wszystkożerna, dlatego też można jej podawać każdą dostępną karmę, ale warto zadbać o to, aby była to zbilansowana dieta. W ten sposób ryba będzie mogła spożywać wszelkie niezbędne witaminy i mikroelementy do rozwoju i zdrowego życia.

Jakiej wielkości akwarium dla welonki?

Welonki to rybki towarzyskie, które do tego lubią dużo przestrzeni. W hodowli powinno się więc zrezygnować z małych zbiorników. Dobrze wybrać akwarium o pojemności powyżej 100 litrów.

Jak wygląda rozmnażanie welonów?

Mimo tego, że welony dość często się rozmnażają, to dla hodowcy nie jest to sprawa łatwa, ponieważ trzeba im zapewnić odpowiednie warunki do przeżycia. Zawsze, gdy rozpocznie się proces rozmnażania, należy jak najszybciej odseparować samiczkę od samca oraz pozostałych osobników.

Welonki składają swoje jajeczka na dnie, najczęściej obok roślin, a ich ikra jest bardzo niewielka, co powoduje, że pozostałe ryby mogą zjadać jajeczka, a nawet malutkie wylęgnięte potomstwo. Musimy więc trzymać ikrę przez pewien okres w oddzielnym zbiorniku i poczekać aż małe welony podrosną, ponieważ tylko wtedy będą w stanie samodzielnie poradzić sobie w większym zbiorniku.

Sam wylęg będzie trwał do kilku dni, a młode osobniki muszą być karmione larwami solowca albo planktonem. Cały proces rozmnażania jest dość skomplikowany, więc zdecydowanie lepiej jest wybrać się do sklepu zoologicznego i tam zakupić duże, zdrowe osobniki.

W Polsce welony są jednymi z najpopularniejszych gatunków ryb hodowanych w akwarium. Polecane są każdej początkującej osobie, która chce mieć piękne ryby w swoim domu i cieszyć się ich niesamowitym wyglądem.

Autor: Dominik Jankowski