Data modyfikacji:

Jak założyć akwarium na ziemi ogrodowej?

Na założenie akwarium na ziemi ogrodowej decydują się przed wszystkim osoby zainteresowane stworzeniem zbiornika z wyjątkowo bujną roślinnością. Wykorzystanie ziemi jest w takim wypadku zalecane, bowiem dostarcza ona niezbędnych minerałów oraz składników odżywczych, a także zapewnia dodatkową stabilność systemom korzeniowym.

akwarium na ziemi ogrodowej

Akwarium na ziemi ogrodowej

Większość akwarystów zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele istnieje różnych metod budowy oraz aranżacji akwarium. Różnorodność tę dodatkowo wzmocnił internet, który pozwala dzielić się hobbystom efektami swojej pracy oraz wskazówkami i poradami. Sprawiło to, że w naszym kraju wzrosło zainteresowanie alternatywnymi metodami urządzania akwariów.

Niezmienną popularnością cieszą się akwaria roślinne, np. typu holenderskiego, które przy odpowiednim projekcie przypominają żywe zielone obrazy. W przypadku zakładania tego typu lasu w akwarium niezbędne okaże się stworzenie akwarium na ziemi ogrodowej.

Jak przygotować akwarium na ziemi?

Akwarium na ziemi ogrodowej nie jest nowym pomysłem, nie wymaga też bardzo dużych przygotowań czy specjalistycznych materiałów, tak więc z jego złożeniem poradzą sobie nawet początkujący. Zbiorniki tego typu tworzymy, gdy planujemy posadzić w jego wnętrzu dużą liczbę różnego rodzaju roślin, a także wtedy, kiedy stawiamy na rozłożyste i wysokie gatunki. Ziemia zapewnia stabilną podstawę ich systemom korzeniowym oraz dostarcza niezbędnych składników odżywczych i mineralnych.

Jaka ziemia do akwarium?

Jakie podłoże do akwarium wybrać? Ziemi możemy używać w zbiornikach o dowolnej wielkości, choć jej obecność ma oczywiście znacznie większy sens w głębokich i szerokich akwariach. Budowę podłoża akwarium rozpoczynamy od kupna zwykłej ziemi w sklepie ogrodniczym. Pamiętajmy jednak, by nie była ona wzbogacona o rozdrobioną korę lub liście, które bardzo szybko zaczną rozkładać się pod wodą. Warto więc zawczasu przesiać zawartość worka, przy okazji rozdrabniając ewentualne większe grudki materiału.

Zakładanie akwarium na ziemi ogrodowej

Pierwszym etapem jest oczywiście kupno ziemi ogrodowej do akwarium? Jak przygotować ziemię do akwarium? Ziemię możemy zmieszać z różnego rodzaju dodatkami, których dobór zależy od naszych potrzeb i preferencji. Może być to między innymi torf (ogranicza wzrost glonów), glina (dodatkowe źródło żelaza dla roślin), keramzyt (baza dla pożytecznych bakterii filtrujących wodę) i węgiel aktywny (oczyszcza i filtruje wodę). Tak otrzymaną mieszankę wysypujemy na cienkim podkładzie rozłożonym na dnie akwarium (może to być np. styropian lub gąbka).

Warstwa ziemi powinna osiągnąć wysokość od około 2,5 do 4 centymetrów, zwłaszcza w tych miejscach, w których planujemy sadzić roślinny. Pamiętajmy jednak, by nie dotykała ona bezpośrednio szyb zbiornika (odległość około 1-2 centymetrów), ponieważ w przeciwnym wypadku bardzo szybko rozrosną się tam trudne do usunięcia glony.

Kolejny etap pracy polega na lekkim uklepaniu całej mieszanki, a następnie przykryciu jej materiałem zabezpieczającym. Może być nim np. plastikowa siatka z otworami o wielkości umożliwiającej rozrost korzeni. Jeżeli jednak lubimy eksperymentować i planujemy częste przesadzanie roślin, możemy pominąć ten krok, siatka sprawi nam bowiem później niemałe problemy.

Na całość wysypujemy kilkucentymetrową warstwę substratu lub żwiru akwariowego, w której ostrożnie sadzimy poszczególne rośliny. Następnie całość powoli zalewamy wodą. Tak stworzone akwarium na ziemi ogrodowej nie wymaga specjalnie większej uwagi niż to z podłożem żwirowym. Po jakimś czasie warto jednak zadbać o regularne nawożenie ziemi za pomocą specjalnych kulek lub pałeczek używanych w ogrodnictwie.

Autor: Michał Kułakowski