Auto na błysk — myjka i odkurzacz samochodowy

Dobrze utrzymany samochód to duma niejednego właściciela, ale jeśli pojazd ma wywoływać pozytywne wrażenie, potrzebuje także regularnego mycia. Utrzymanie auta w czystości nie jest trudne. Warto jednak wiedzieć, jak myć samochód, żeby go nie zarysować.
Przeprowadzone kilka lat temu badania pokazywały, że większość Polaków bardziej dba o swój samochód niż o swoje uzębienie. Dotyczy to także czystości — 65% naszych rodaków myje auto co najmniej raz w miesiącu, a wielu z nich nawet co tydzień. Łatwo zauważyć, że najczęściej w soboty oblegana jest niejedna myjnia bezdotykowa. Oczywiście nie wszyscy korzystają z takich udogodnień, niektórzy właściciele myją swoje pojazdy ręcznie, nierzadko na swoich posesjach. Technik jest wiele i prawie każdy ma swój sposób na to, jak myć samochód, co nie oznacza, że rzeczywiście wszyscy robią to poprawnie. Wiedza to jednak jedno, a posiadanie niezbędnych do mycia narzędzi to zupełnie inna sprawa. Co prawda niejeden właściciel auta radzi sobie bez nich, lecz trudno mówić, że gruntownie myje swój pojazd, nie mając na przykład myjki ciśnieniowej. Także czyszczenie wnętrza bez poręcznego i niezawodnego odkurzacza samochodowego wydaje się nieskutecznym działaniem. Dlatego warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w takie narzędzia, gdy zależy nam na naprawdę czystym samochodzie.

Niezastąpiona myjka ciśnieniowa

Jeśli nie korzystamy z myjni parowej, automatycznej lub ręcznej, trudno mówić o skutecznym i gruntownym myciu samochodu bez posiadania myjki ciśnieniowej. Można oczywiście polewać auto wodą z wiadra, ale nie tylko nie jest to zbyt skuteczne, lecz także zabiera więcej czasu.

Na rynku można znaleźć różne rodzaje myjek. Do użytku domowego nie trzeba wcale zaopatrywać się w modele profesjonalne, które na ogół wykorzystywane są w firmach i na budowach. Czym różnią się między sobą myjki ciśnieniowe? Przede wszystkim parametrami. Do użytku domowego wcale nie potrzeba bardzo wydajnych modeli.

Myjka ciśnieniowa może mieć zasilanie elektryczne, hybrydowe lub spalinowe. Do amatorskiego użytku domowego w zupełności wystarczy ten pierwszy rodzaj. Takie urządzenie można bez problemu podłączyć do gniazdka 230 V. Gdy chce się uzyskać większą moc i wydajność, bardziej zbliżoną do tego, co oferuje na przykład myjnia bezdotykowa, warto podłączyć myjkę do sieci trójfazowej, jeśli taką mamy. Można także zdecydować się na zakup myjki hybrydowej, czyli półprofesjonalnej (zasilanie bateryjne i sieciowe), lecz jest ona cięższa i mniej wygodna w przenoszeniu.
Jeśli interesuje nas dobrej jakości myjka ciśnieniowa, powinniśmy zwrócić też uwagę na takie parametry, jak ciśnienie i wydajność. To pierwsze może być podawane przez producentów w barach lub w megapaskalach. Warto zdecydować się na model, który będzie miał co najmniej 80 barów (8 MPa), chociaż optymalne rozwiązanie to 140‒160 barów (14‒16 MPa). Jeśli chodzi o wydajność, która podawana jest w litrach na godzinę, w domowym użytku wystarcza najczęściej wartość 300‒350 l/h.

Nie bez znaczenia w takich urządzeniach jak myjka ciśnieniowa jest także ich waga. Trudno wygodnie myć samochód, jednocześnie trzymając w ręku ciężką myjkę. Najmniejsze, najbardziej mobilne modele ważą około 4 kg, nieco większe i bardziej wydajne — około 20. Ważna jest także pojemność zbiornika oraz dodatkowe akcesoria, które warto dobrać do własnych potrzeb. A mając już dobrej jakości myjkę, warto następnie pomyśleć o odkurzaczu samochodowym, który ułatwi czyszczenie wnętrza naszego pojazdu.

Odkurzacz samochodowy — jaki wybrać?

Umycie samochodu tylko z zewnątrz bez czyszczenia jego wnętrza trudno uznać za kompleksowy zabieg pielęgnacyjny. Jednym z narzędzi, jakie bardzo przydaje się w czyszczeniu kabiny pojazdu, jest odkurzacz samochodowy. Gdy korzystamy na przykład z myjni parowej, często od razu możemy wyczyścić i odkurzyć wnętrze, lecz myjąc auto samodzielnie, musimy dysponować własnym sprzętem.

Niektórzy właściciele aut używają do czyszczenia wnętrza tych samych odkurzaczy, którymi odświeżają swoje dywany w mieszkaniach i domach. Oczywiście można tak robić, ale nie jest to ani wygodne, ani bardzo skuteczne. Dodatkowo czasami pojawia się także problem z zasilaniem, ponieważ nie każdy ma w pobliżu auta gniazdko elektryczne. W takiej sytuacji nieoceniony jest właśnie odkurzacz samochodowy. Tego typu urządzenia mają o wiele mniejsze gabaryty niż tradycyjne odkurzacze, dlatego łatwiej nimi operować w ograniczonej przestrzeni. Poza tym modele te mają specjalne końcówki, które ułatwiają docieranie do różnych zakamarków samochodowego kokpitu, pozwalając na precyzyjne usuwanie zabrudzeń.

O kwestii zasilania już wspominaliśmy. Odkurzacz samochodowy rozwiązuje ten problem, ponieważ najczęściej istnieje możliwość podłączenia go do gniazda zapalniczki w aucie lub ma on zasilanie akumulatorowe. Ponadto wybierając odkurzacz mobilny, warto jeszcze zwrócić uwagę na jakość jego wykonania (wytrzymałość), moc (duża jest korzystna, lecz nie powinna przekraczać mocy gniazda zapalniczki), posiadane filtry zmywalne, pojemność zbiornika. Nie bez znaczenia jest także liczba dołączonych do odkurzacza akcesoriów  i końcówek.

Jeśli już mamy odpowiednie narzędzia i chcemy się uniezależnić od myjni bezdotykowej, nadszedł czas, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób myć samochód, aby osiągnąć jak najlepszy efekt.

Jak myć samochód?

Wśród właścicieli samochodów można spotkać zwolenników regularnych wizyt w takich miejscach jak myjnia parowa, a także osoby polecające mycie auta we własnym zakresie. Ci ostatni argumentują, że żadne myjnie bezdotykowe czy innego rodzaju nie wyczyszczą pojazdu tak dokładnie jak jego właściciel, a do tego można uniknąć wysokich kosztów. Nie wnikając w to, czy rzeczywiście tak jest, warto podkreślić, że trzeba jeszcze wiedzieć, jak myć samochód, by osiągnąć pożądany efekt.

Przede wszystkim do mycia warto używać ścierek z mikrofibry zamiast gąbek, w które łatwo wnikają drobiny piasku rysujące lakier. Ponadto potrzebny będzie szampon samochodowy z neutralnym pH, ręczniki z mikrofibry i wosk lub inny preparat zabezpieczający karoserię.
Niektóre osoby zaczynają od nakładania szamponu, ale jakie to mycie samochodu? Jeśli na lakierze znajdują się drobiny piasku, takie czyszczenie skończy się tylko rysami. Dlatego należy zacząć od dokładnego spłukania karoserii wodą za pomocą myjki ciśnieniowej (w myjni bezdotykowej postępujemy w podobny sposób), szorujemy też szczotką felgi. Kolejny krok to mycie karoserii szamponem zmieszanym z wodą w wiaderku. Należy zacząć od czyszczenia powierzchni poziomych, a potem pionowych, wykonując ruchy proste (nie koliste). Następnie spłukujemy pianę myjką, wycieramy ręcznikami z mikrofibry, a potem zabezpieczamy karoserię woskiem. Oczywiście nie można zapomnieć o wnętrzu. Należy wyjąć i wytrzepać dywaniki, odkurzyć kokpit i przetrzeć kurz.

Osoby, które jednak nie lubią myć samochodów domowymi sposobami, warto poinformować, że ostatnio coraz popularniejsze są myjnie parowe, dlatego że charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością czyszczenia przy niskim nakładzie energii.

Bez względu na to, czy nasz samochód wyczyści myjnia parowa, czy dokonamy tego ręcznie (poznając wcześniej zasady, jak myć samochód poprawnie), warto pamiętać o regularnym czyszczenie pojazdu. Nie tylko lepiej chroni to lakier i zapewnia dobre efekty estetyczne, lecz także sprawia, że każde kolejne czyszczenie czynność jest po prostu łatwiejsze.

Ostatnio dodane artykuły