Data publikacji:

Jakie buty dla psa? Jak dobrać rozmiar?

Czy buty dla psa to tylko gadżet? Sprawdź, kiedy pies powinien chodzić w butach, jak wybrać rozmiar butów dla psa i czym jeszcze kierować się podczas zakupu. Poznaj opinie psich opiekunów.

buty dla psa

Po co psu buty?

Wbrew pozorom, buty dla psa nie zawsze są zbędnym elementem psiej garderoby. Oczywiście zdarza się, że niektórzy opiekunowie zakładają je swojemu pupilowi tylko i wyłącznie po to, by ten (według ich oceny) prezentował się lepiej. Czy jest to dobry argument? Nie, zdecydowanie nie. Są za to sytuacje, w których psie buty nie tylko można, a nawet trzeba czworonogowi założyć.

Spacer po niezabezpieczonym podłożu

W pobliżu polany, na którą chodzisz z psem na spacer, są potłuczone butelki lub inne ostre elementy, o które pupil mógłby się zranić? Bezwzględnie należy ich unikać i wybierać na dłuższe przechadzki bezpieczne miejsca. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Warto mieć buty w plecaku czy torebce, którą zabierasz na spacer z psem i zakładać je pupilowi, jeśli zajdzie taka konieczność.

Spacer po lodzie i śniegu (buty dla psa na zimę)

Czy wiesz, że niektóre hotele położone w górach zezwalają na zakwaterowanie psów tylko i wyłącznie wtedy, jeśli twój pupil będzie wychodził na zewnątrz w specjalnych butach? Oczywiście jest to podyktowane kwestią zachowania jak największej higieny w ośrodku. Z punktu widzenia ochrony zdrowia psa takie buty mogą okazać się niezbędnym elementem spaceru zimową porą.

Opuszki palców u psów są bardzo wrażliwe na zmianę temperatury. Mogą przymarzać do lodu i śniegu, co objawia się ich zaczerwienieniem i bolesnością tej okolicy – pies może intensywnie lizać tę okolicę, popiskiwać, a nawet kuleć.

Buty dla psów dobrze chronią opuszki przed przymarzaniem do powierzchni i przed szkodliwym działaniem soli wyrzucanej na chodniki, której zadanie polega na stopieniu warstwy zamarzniętego śniegu.

Spacer po nagrzanej nawierzchni (buty dla psa na lato)

Opuszki palców są wrażliwe nie tylko na temperatury poniżej zera, ale także na te wysokie. Są – podobnie jak podeszwowa część stopy człowieka – bardzo wrażliwe na wysokie temperatury. Objawy oparzenia opuszek to nie tylko niechęć do wychodzenia na spacery, ale też zaczerwienienie okolicy podeszwowej psich łap i pęcherze. Jak dbać o psa w takiej sytuacji? Buty dla psów na lato skutecznie zapobiegają oparzeniom.

Spacer po śliskiej nawierzchni

Buty antypoślizgowe dla psa to doskonałe rozwiązanie dla czworonogów, które ślizgają się, poruszając się po panelach, parkiecie lub innych podłożach na zewnątrz. Antypoślizgowa podeszwa z gumy gwarantuje bardzo dobrą przyczepność nawet do bardzo śliskiego podłoża. Takie buty chronią też przed otarciami i zranieniem łap podczas poruszania się po kamienistym podłożu.

Spacer podczas rekonwalescencji 

Jeśli twój pies ma ranę na łapie i musi mieć założony opatrunek, spacer z nim nie zawsze może być możliwy – szczególnie gdy na zewnątrz pada deszcz. Opatrunek może się namoczyć, a wilgoć nie sprzyja gojeniu się ran.

Wodoodporne buty dla psa mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem. Pamiętaj, by możliwość wychodzenia z pupilem na spacer w specjalnych butach uzgodnić wcześniej z lekarzem weterynarii. Leczenie niektórych schorzeń polega na ograniczeniu ruchu zwierzęcia, dlatego spacer nie zawsze jest zalecany.

Jak dobrać buty dla psa?

Zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego buty dla psa są wykonane. W gorące dni o wiele lepiej sprawdzą się te, które są wykonane z oddychającego materiału i mają twardą, np. kauczukową, podeszwę. Natomiast na spacer w deszczu warto założyć pupilowi wodoodporne buty dla psów – np. wykonane z zaimpregnowanej skóry naturalnej i mocnego tworzywa sztucznego na stronie podeszwowej.

Jakie buty dla psa są najlepsze? 

Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedź. To w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych na zewnątrz i potrzeb psa. Najbardziej uniwersalne będą na pewno antypoślizgowe buty dla psów, które, dzięki gumowej podeszwie sprawdzą się niemal w każdym warunkach – na kamienistym podłożu, śliskiej powierzchni i w miejscu, gdzie mogą znajdować się niebezpieczne przedmioty, o które pies mógłby się zranić.

Jak dobrać rozmiar butów dla psa?

Zmierz szerokość i długość łapy podczas jej obciążania oraz obwód łapy. Porównaj wyniki z tymi podanymi przez producenta i wybierz odpowiedni rozmiar. Dokonuj pomiarów, gdy pupil stoi, a nie leży. Jeśli zmierzona wartość mieści się między dwoma rozmiarami butów, wybierz te większe.

Buty dla psa – opinie

Opiekunowie zgodnie zauważają, że buty antypoślizgowe sprawdzą się w niemal każdej sytuacji na spacerze – są dopasowane, dostępne w formie letniej i zimowej oraz mają stabilną podeszwę, która chroni psa nie tylko przed poślizgnięciem się, ale też przed zranieniem łapy. Skarpety antypoślizgowe dla psa na spacerze kompletnie się nie sprawdzają, nadają się jedynie do chodzenia po mieszkaniu, jeśli pies ślizga się na parkiecie w domu.

Niestety, właściciele czworonogów nie zawsze kierują się zdrowym rozsądkiem i kupują oczami. Pamiętaj, że wygląd butów dla psa to kwestia drugorzędna. Zwróć uwagę, by były przede wszystkim bezpieczne, praktyczne i wytrzymałe. Ich kolor czy fason, który będzie pasował do ubranka dla psa czy obroży, nie ma żadnego znaczenia dla czworonoga. Kieruj się w pierwszej kolejności dobrem pupila.