Cienie do powiek o idealnej konsystencji

Współczesny rynek kosmetyczny oferuje bogaty wybór kosmetyków kolorowych, które możemy dobrać indywidualnie do własnych preferencji niemal pod każdym względem. Poza oczywistym, ogromnym spektrum kolorów, poszczególne kosmetyki różnią się między sobą także konsystencją. Takiej specyfikacji możemy poddać jedne z najpopularniejszych kosmetyków do makijażu — cienie do powiek. Czy wiesz, jak dobrać cienie idealne dla ciebie?

Cienie do powiek jako fenomen w makijażu

Miłośniczki makijażu nie wyobrażają sobie bez nich codziennej porannej rutyny. Używają ich zarówno kobiety bardzo młode, te w średnim wieku, jak i starsze; wszystkie z od lat niesłabnącą pasją. Choć historia cieni do powiek sięga czasów niemal prehistorycznych (już w starożytnym Egipcie kobiety malowały powieki kolorowymi barwnikami), to absolutnie nic nie zapowiada spadku ich popularności na drogeryjnych półkach.

Największy atut kosmetyku, jakim są cienie do powiek, to przede wszystkim ich zdolność podkreślania spojrzenia i nadawania mu głębi, na czym udoskonalającym swój wygląd kobietom zależało od wieków. Poza zaznaczeniem naturalnej urody oczu cienie okazały się także idealnym środkiem do korygowania mankamentów urody oraz optycznej zmiany kształtu oka.

Receptury kosmetyków na przestrzeni lat zmieniały się, a w niektórych okresach zawierały one w sobie nawet związki silnie toksyczne i groźne dla zdrowia. Obecnie, mimo różnorodności kolorystycznej oraz różnych odmian konsystencji, wszystkie cienie mają uniwersalne składniki. W składzie niemal każdego cienia można znaleźć zupełnie bezpieczne związki, takie jak talk, mieszanki pigmentów, kaolin oraz tlenek tytanu.


Jak rozpoznać cienie dobrej jakości?

Przed zakupem warto cienie wypróbować — istotną kwestią jest zwłaszcza ich pigmentacja. Podczas testowania kosmetyku na skórze dłoni kolor cienia powinien być równie intensywny, jak w opakowaniu.

Ważne też, aby cienie bez problemu rozprowadzały się na skórze, jednocześnie nie osypując się i nie tracąc nadto intensywności koloru. Zwróć również uwagę na ich odporność na ścieranie — cienie wysokiej jakości powinny się temu procesowi wyraźnie opierać.

Unikaj cieni o słabej pigmentacji oraz konsystencji przypominającej szkolną kredę — są to oznaki, że producent dodał do receptury więcej „nośników” pigmentu (takich jak np. talk) niż samego koloru, który powinien stanowić kwintesencję kosmetyku.

Jak klasyfikujemy cienie do powiek?

Najpopularniejszym kryterium, według którego można posegregować rodzaje cieni, jest ich wykończenie kolorystyczne. Zgodnie z nim najczęściej wyróżnia się cienie matowe, metaliczne, perłowe i brokatowe. W obrębie każdej z tych grup można jednak dokonać dodatkowych podziałów ze względu na konsystencję kosmetyku.

O ile kolor decyduje o ogólnym, wizualnym efekcie, jaki cień wywoła na powiekach, o tyle jego konsystencja może dodatkowo stanowić o trwałości i zdolności do „współpracy” z innymi kosmetykami. Najczęściej stosowany podział wskazuje na cienie do powiek w kremie, w kamieniu oraz w postaci sypkiej.

Cienie w kamieniu

To najpopularniejszy i najchętniej wybierany wariant tego rodzaju kosmetyków. Cienie w kamieniu (nazywane też cieniami w kompakcie) swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim funkcjonalności i wygodzie w stosowaniu — bez problemu można przechowywać je w torebce, ich aplikacja jest szybka i nieskomplikowana, dobrze współpracują z innymi kosmetykami, takimi jak eyelinery i kredki do oczu. Cienie w kamieniu, ze względu na sposób ich produkcji dzielą się na prasowane i wypiekane.

Sposoby aplikacji tego rodzaju cieni są zróżnicowane — można w sposób wygodny nakładać je zarówno pędzlami do makijażu oczu, pacynkami dołączanymi do kosmetyków, jak i nawet palcami. Za pomocą tego rodzaju cieni można stworzyć zdecydowanie najwięcej wariantów makijażu, poczynając od make-upu dziennego, a na wieczorowym kończąc.

Cienie do powiek w kremie

Kolejnym typem są kremowane cienie do powiek, które występują zazwyczaj w słoiczkach lub w postaci kredek. Cienie kremowe najlepiej nakładać palcem — sposób ten pozwala na ich równomierną aplikację i daje możliwość stopniowania oczekiwanego efektu kolorystycznego.

Należy pamiętać, że ten rodzaj cieni powinien być nakładany na uprzednio zmatowioną skórę. W związku z tym cienie do powiek w kremie nie są polecane osobom o cerze tłustej — kosmetyk ten ma bowiem zdolność do zbierania się w załamaniu powieki i rolowania, nadmiar sebum może zaś spotęgować jego niekoniecznie mile widziane właściwości.

Kremowane cienie do powiek, w odróżnieniu od odpowiedników w kamieniu, dają efekt o wiele bardziej subtelny. W związku z tym należy pamiętać, że cienie do powiek w kremie nie pomogą nam uzyskać intensywnego, wieczorowego makijażu (np. smoky eyes); o wiele bardziej sprawdzą się w przypadku delikatnych makijaży dziennych.

Kremowane cienie do powiek umożliwiają za to stworzenie tzw. efektu glossy eyes — ich subtelność w połączeniu z wrażeniem „mokrego oka” gwarantuje makijaż jednocześnie nienachalny i elegancki. Naturalny połysk cieni rozświetla okolice oczu oraz przyczynia się do ich optycznego powiększenia. Dodatkowo można je swobodnie łączyć z cieniami w formie sypkiej.

Cienie sypkie (tzw. pyłki)

Innym rodzajem cieni są pyłki, które można najczęściej nabyć w niewielkich słoiczkach. Jest to zdecydowanie najbardziej wymagający wariant cieni — są wysoce nasycone pigmentami, ich aplikacja wymaga „wprawnej ręki” i nie jest polecana makijażowym nowicjuszkom.

Cienie w pyłkach, ze względu na specyficzną konsystencję, wykazują wysoką zdolność do osypywania się, przez co bezwzględnie wymagają poprzedzenia aplikacji dobrej jakości bazą pod cienie, a także szczególnej ostrożności w nakładaniu. Jeden nieprecyzyjny ruch pędzla może sprawić, że skrzący pyłek — zamiast uatrakcyjnić makijaż — zepsuje go, osypując się na resztę twarzy.

Do nakładania pyłków najodpowiedniejsze będą wysokiej jakości pędzle z naturalnego włosia. Warto mieć na uwadze, że trudy w aplikacji cienie sypkie wynagradzają pięknym, eleganckim efektem, a ich nietypowa konsystencja pozwala na wyjątkowo dużą swobodę twórczą, jakiej nie zapewnią nam kompaktowe i kremowane cienie do powiek.

Sposoby na utrwalenie makijażu oka

Niezależnie od tego, czy wybierzesz cienie do powiek w kremie, w kamieniu czy pyłki, odpowiednie przygotowanie do ich aplikacji oraz końcowe utrwalenie są niezwykle istotne dla efektywności makijażu.

Pierwszym krokiem do wydłużenia trwałości cieni jest aplikacja bazy. Kosmetyk ten ma za zadanie zapobiegać ścieraniu się i osypywaniu cieni, a w niektórych wypadkach może także potęgować ich pigmentację. Używanie bazy pod cienie jest istotne zwłaszcza wtedy, gdy jesteś posiadaczką skóry tłustej.

Po aplikacji bazy i wykonaniu makijażu oczu trwałość cieni można wydłużyć za pomocą preparatów utrwalających w sprayu. Tego rodzaju kosmetyk nie powinien jednak być stosowany regularnie, ze względu na silnie wysuszające właściwości.

Dobre przygotowanie skóry do wykonania makijażu w połączeniu z rozsądnym wyborem rodzaju cieni to małe, a jednocześnie niezwykle istotne kroki na drodze do wykonania perfekcyjnego make-upu.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły