Data modyfikacji:

Co jedzą gekony? Jak wygląda opieka nad gekonem?

Czy da się oswoić gekona? Jak opiekować się gekonem w domu? Jakiego gekona kupić? Poznaj opis gekona lamparciego, orzęsionego i Toke. Sprawdź, którego gekona wybrać. Dowiedz się, co jedzą gekony i jakich warunków wymagają w terrarium.

co jedzą gekony

Opieka nad gekonem – czy jest trudna?

Gekon to dobra jaszczurka domowa dla początkujących miłośników gadów. Gekony są łatwe w hodowli, dlatego trzymanie ich w domu zazwyczaj jest dość proste i nie wymaga spełnienia licznych warunków. Zwierzęta żyją przede wszystkim w nocy. W ciągu dnia odpoczywają schowane w zakamarkach.

Jaszczurki da się oswoić, ale należy robić to ostrożnie i powoli. Oswojenie gekona Toke może być nieco trudniejsze w porównaniu do innych gatunków, ale nie jest niemożliwe.

Hodowla gekonów

Gekon lamparci – hodowla

Gekony lamparcie to jedne z najpopularniejszych jaszczurek trzymanych w domach w celach hobbistycznych. Są aktywnie głównie wieczorem i w nocy. Występują w przeróżnych kolorach. Osiągają około 22-28 cm długości. Mają segmentowany ogon, który stanowi nawet połowę długości ich ciała. Masa ciała dorosłych osobników to około 60-100 g.

Gekony lamparcie to spokojne jaszczurki. Hoduje się je raczej pojedynczo. Możesz trzymać dwie samice razem lub samca z samicą, ale tylko w okresie rozrodczym. Dwóch samców razem trzymać nie wolno.

Terrarium dla gekona lamparciego powinno mieć minimalne wymiary 40x60 cm. Z jednej strony powinno być dogrzewane, np. kablem grzewczym z temperaturą ustawioną na około 28-30 stopni Celsjusza. Możesz dogrzewać też terrarium z gekonem lamparcim od góry, ale w warunkach naturalnych gady pobierają ciepło zazwyczaj od dołu, poprzez brzuch.

Co jedzą gekony? Pokarm dla gekona lamparciego to owady żywe, np. świerszcze czy karaczany. Warto też suplementować ich dietę, dodając wapń i witaminy dla gekonów. Gruby ogon gekona świadczy o tym, że jest dobrze odżywiony. To właśnie w tym miejscu jaszczurka magazynuje substancje odżywcze.

Gekony orzęsione – hodowla

Gekon orzęsiony to kolejna jaszczurka polecana początkującemu hodowcy. Jest bardzo łatwy w hodowli. Ma na kończynach pazurki i przylgi, dzięki czemu dobrze radzi sobie ze wspinaniem się na gałęzie czy szyby terrarium. Zwierzęta osiągają 20-22 cm długości, a ich masa ciała to około 50-65 g. Ich ogon osiąga około połowę całkowitej długości ich ciała. Te jaszczurki nie mają powiek, dlatego do czyszczenia swoich oczu używają języka.

Terrarium dla gekona orzęsionego powinno być wysokie, by gad mógł się swobodnie wspinać. Najlepsza temperatura w terrarium dla takiego gekona to około 22-24 stopnie Celsjusza. Dlatego, jeśli masz ciepłe mieszkanie, być może nawet nie będziesz potrzebował montować dodatkowego źródła ciepła dla gekona. Temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza jest dla nich niekorzystna, dlatego latem terrarium może wręcz wymagać chłodzenia.

Pokarm dla gekona orzęsionego musi być urozmaicony. Podawaj mu przeciery owocowe do jedzenia (z brzoskwiń, mango lub bananów) oraz świerszcze, szarańcze, karaczany i mole woskowe. Raz w tygodniu dodawaj także do świerszczy wapń dla gekonów i specjalną mieszankę witamin. Gekony orzęsione to zwierzęta, które w dzień zazwyczaj odpoczywają w swoich kryjówkach i są aktywne głównie w nocy.

Przeczytaj także, jak hodować egzotyczne zwięrzęta domowe

Gekony Toke – hodowla

To jaszczurki, które są aktywne w nocy. W dzień raczej przebywają w ukryciu. Są większe od pozostałych gekonów. Mierzą nawet do 40 cm, a ich masa ciała wynosi około 150-300 g (w zależności od wielkości i płci). Potrafią zmieniać kolor w zależności od nastroju czy samopoczucia. Są ciemne (prawie czarne), gdy coś je niepokoi lub gdy są poddenerwowane.

Gekony są trudne do oswojenia. Mogą być agresywne w stosunku do ludzi, dlatego należy się z nimi obchodzić ze szczególną ostrożnością.

Karmienie gekonów powinno się odbywać co 2-3 dni. Co do trzeciego karmienia należy dodać mieszkankę witaminową i wapń dla gekonów do zadawanych świerszczy. Podawaj 3-7 świerszczy przy jednym karmieniu. Gekony rzadko piją wodę z miseczki, wolą zlizywać krople wody z liści, dlatego warto dodatkowo nawilżać rośliny w terrarium za pomocą małego zraszacza.

Jaszczurki lubią się wspinać, dlatego terrarium powinno być wysokie i powinno mieć też elementy, które pozwolą gekonowi na eksplorowanie wyższych partii terrarium. Gad potrafi wspinać się po szkle. Optymalna temperatura w terrarium to 28-30 stopni Celsjusza. Lubią też dodatkowe, punktowe źródło ciepła w terrarium.

Ich nazwa pochodzi od charakterystycznych dźwięków, które wydaje z siebie samiec podczas kopulacji, które brzmią: „toke toke”. Jaszczurka Toke jest dość „rozmowna”. Często skrzeczy czy poszczekuje.

Karma dla gekona

Jeśli nie chcesz karmić gekona żywym pokarmem lub nie masz czasu na przygotowywanie musu z owoców dla swojego gekona Toke, możesz skorzystać z gotowych karm dla gekonów.

Karmy dla gekonów należy jedynie rozpuścić z wodą przed podaniem jaszczurce. Stosując gotową karmę w dawce zaleconej przez producenta, masz gwarancję, że twój gekon dostaje pełnoporcjowe posiłki. Niestety, takie rozwiązanie jest nieco droższe w porównaniu do stosowania żywych świerszczy i domowej roboty przecierów owocowych.

Gekon – cena

  • Cena gekona lamparciego to około 100-300 zł za młodego osobnika.
  • Cena gekona orzęsionego to około 120-300 zł za młodego osobnika.
  • Cena gekona Toke to około 100-300 zł za młodego osobnika.
Autorka: Natalia Ciszewska