Data publikacji:

Co kupić dla szczeniaka?

Chcesz przygarnąć szczeniaka? Zanim przywieziesz pieska do domu, koniecznie zaopatrz się w akcesoria niezbędne dla czworonoga. Miska, karma, zabawki czy też legowisko to nie wszystko. Co kupić dla szczeniaka? Sprawdź naszą listę niezbędnych rzeczy!

szczeniak

Co kupić dla szczeniaka? Lista niezbędnych rzeczy

Szczeniak w domu potrafi dać dużo radości i miłości, jednak nie można zapomnieć, że jego przygarnięcie jest również sporym obowiązkiem. Jeśli planujesz adopcję małego pieska, musisz zainwestować w kilka niezbędnych rzeczy, które ułatwią i umilą wam życie. W artykule znajdziesz nasze porady na temat tego, co kupić dla szczeniaka na początek i nie tylko.

Zanim przywieziesz psiaka do swojego domu, musisz odpowiednio przygotować mieszkanie na przybycie nowego mieszkańca. Pochowaj wszelkie dywaniki i inne rzeczy, które zwierzak mógłby zniszczyć lub obsikać. Sprawdź także, czy rośliny doniczkowe, które posiadasz, nie są trujące dla czworonoga. Gdy już wszystko przygotujesz, możesz rozpocząć przygotowywanie wyprawki.

Co kupić dla małego pieska? Poniżej znajdziesz pełną listę!

Co trzeba kupić dla szczeniaka? Karma i miski

W wyprawce dla szczeniaka nie może zabraknąć misek na wodę i jedzenie oraz odpowiedniej karmy. Dla malucha najlepiej sprawdzą się płaskie miseczki, z których wygodnie będzie mógł jeść i pić. Jeśli chodzi o karmę, ważne, aby była ona dostosowana do wieku szczeniaczka. Wybierz jedzenie dla juniorów, z którego gryzieniem i trawieniem bez problemu poradzi sobie twój pupil.

Co kupić dla szczeniaka? Legowisko, kojec, klatka kennelowa

Co trzeba kupić dla szczeniaka? Koniecznie zaopatrz się w legowisko, na którym piesek będzie mógł odpoczywać w ciągu dnia. Powinno być dostosowane do rozmiarów czworonoga. Warto również zainwestować w kojec lub klatkę kennelową. Nie chodzi absolutnie o to, aby zamykać w niej pieska na całe dnie. Warto jednak ograniczać mu przestrzeń w szczególnych sytuacjach, np. nocą lub w czasie, gdy będziesz wychodzić z domu. Dzięki temu maluch nie poniszczy podłogi i mebli.

Co kupić dla małego pieska? Torba lub transporter

Odbierasz psiaka z hodowli lub schroniska? Koniecznie musisz mieć ze sobą torbę lub transporter, aby bezpiecznie móc przewieźć czworonoga do domu. Produkt musi być dostosowany do rozmiarów pupila. Jeśli zastanawiasz się, co trzeba kupić dla szczeniaka yorka lub co kupić dla szczeniaka maltańczyka, wystarczy niewielka, miękka torba do ręki. Natomiast dla większego psiaka lepiej sprawdzi się twardy transporter.

Co kupić dla szczeniaka? Smycz i obroża

Smycz i obroża to kolejne niezbędne przedmioty na liście pod tytułem „co trzeba kupić dla szczeniaka”. Maluchów nie wolno puszczać na spacerach luźno, aby nie uciekły i nie zrobiły sobie krzywdy. Choć na początku możliwe, że nie będziesz wychodzić z psiakiem z domu, warto zaopatrzyć się w smycz i obrożę na wszelki wypadek.

Co trzeba kupić dla szczeniaka? Zabawki

Zastanawiasz się, co kupić dla małego pieska do zabawy? Koniecznie zainwestuj w mały gryzak i materiałowy szarpak. Świetnie sprawdzi się także gumowa lub plastikowa zabawka, do środka której wsypuje się karmę. Piesek bawi się nią, turlając po podłodze, a z jej wnętrza stopniowo wypadają smakołyki! Kolejną kwestią są zabawki piszczące. Szczeniaki je uwielbiają, choć opinie specjalistów na ich temat są podzielone.

Co kupić dla małego pieska? Maty higieniczne i woreczki

Szczeniaki na początku mają zwykle problemy z załatwianiem się. Musisz pogodzić się z tym, że raz na jakiś czas maluch nasika na podłogę. Warto jednak uczyć pupila nawyków higienicznych, stosując specjalne, chłonne podkłady. Najlepiej sprawdzą się maty o zapachu trawy, które będą kojarzyć się maluchowi z naturalnym otoczeniem. Natomiast gdy już będziesz wychodzić z psem na podwórko, koniecznie miej ze sobą worki na odchody.

Co kupić dla szczeniaka? Szczotka do zębów i pasta

Jak dbać o zęby małego pieska? Warto zaopatrzyć się w szczoteczkę i pastę ze sklepu zoologicznego. Muszą to być akcesoria przeznaczone konkretnie dla psiaków. Pasta musi ponadto być dostosowana do wieku czworonoga. Na pytanie, jak często myć zęby pupilowi, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy uważają, że wystarczy robić to raz na kilka tygodni, a inni – że co 1-2 dni lub nawet codziennie. Skonsultuj się z weterynarzem, który zaleci ci najlepsze rozwiązanie.

Co trzeba kupić dla szczeniaka? Cążki do pazurów

Każdemu pieskowi należy co jakiś czas obcinać pazury. W wyprawce dla szczeniaka powinny znaleźć się więc również cążki lub nożyczki. Oczywiście przyrząd musi być przeznaczony dla małych psów. Pamiętaj, że zabieg obcinania pazurów powinno się przeprowadzać powoli i starannie. Od pewnego miejsca są one ukrwione, przez co ucięcie pazura może być naprawdę bolesne dla pupila. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, udaj się najpierw do weterynarza, który przeszkoli cię z obcinania pazurów psiaka.

Co kupić dla szczeniaka? Szampon dla psów

Kolejną rzeczą w temacie, co kupić dla szczeniaka labradora, maltańczyka czy jakiegokolwiek innego malucha, jest szampon dla psów. To szczególnie ważne w przypadku długowłosych czworonogów. Kosmetyki dla psiaków są zwykle łagodne i bezzapachowe, a dodatkowo chronią przed inwazją pcheł. Jak często kąpać szczeniaka? Tutaj również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej więc poradzić się weterynarza lub innej osoby obeznanej w temacie.

Co kupić dla małego pieska? Szczotka do sierści

Ostatnią rzeczą na naszej liście, co kupić dla szczeniaka, jest szczotka do sierści. Przyda się szczególnie, jeśli twój pupil ma długie włosie. Specjalna szczotka dla psów jest delikatna i ma drobne ząbki, dzięki czemu nie ciągnie i nie sprawia bólu czworonogowi. Pomaga pozbyć się drobnych zanieczyszczeń z sierści, a także zapobiec tworzeniu się kołtunów, które potem trudno jest usunąć.

Autorka: Olga Wacholc