Data modyfikacji:

Co na grzybicę paznokci? Domowe sposoby leczenia

Grzybica paznokci to podstępna i wstydliwa choroba, którą można zarazić się niemal wszędzie. Dowiedz się, jak rozpoznać jej pierwsze objawy oraz co na grzybicę paznokci stosować, aby wyleczyć ją samodzielnie. Z tym problemem można wygrać!

co na grzybicę paznokci

Czym jest grzybica paznokcia?

Zanim odpowiemy, co stosować na grzybicę paznokci, sprawdźmy, czym jest ta choroba i jak prosto ją rozpoznać. Grzybica paznokci to choroba wywoływana przez dermatofity, drożdżaki lub pleśnie. Dolegliwość nazywana jest również onychomikozą. Jest to najczęściej występująca choroba płytki paznokciowej o charakterze infekcyjnym. Jej najpopularniejszą odmianą jest grzybica paznokci stóp, jednak zakażenia paznokci u rąk również nie należą do rzadkości.

Choć grzybica paznokci nie jest zaliczana do chorób groźnych, doprowadza do rozpadu płytki, nieleczona zaś może wiązać się nawet z trwałym uszkodzeniem macierzy paznokci.

Sprawdź, jaka będzie najlepsza frezarka do pięt

Grzybica paznokci – czynniki ryzyka

Należy wiedzieć, że drobnoustroje, takie jak dermatofity, występują na ludzkiej skórze również u zdrowych osób. W niektórych przypadkach może dojść do ich nadmiernego rozrostu, co prowadzi właśnie do grzybicy paznokci.

 • Na rozwój choroby narażone są osoby, które cierpią na trwałe osłabienie odporności. Skłonność do grzybicy paznokci występuje podczas leczenia onkologicznego, jak też u osób chorych na AIDS.
 • Na grzybicę podatni są cukrzycy oraz osoby borykające się z kłopotami hormonalnymi.
 • Problemy z krążeniem to kolejny czynnik, który sprzyja rozwojowi grzybicy.

Uwaga: grzybicą można się zarazić

Grzybica stóp oraz paznokci może być efektem zarażenia wskutek kontaktu z drobnoustrojami z zewnątrz. Do infekcji bardzo często dochodzi w saunach, na basenach, w przebieralniach – a więc tam, gdzie często pojawiają się ludzie bez obuwia. Sposobem na zapobieganie infekcji jest noszenie własnych butów w miejscach publicznych. Nie należy także zakładać cudzych butów.

Grzybicą zakazić można się również poprzez manicure lub pedicure przeprowadzony niesterylnymi narzędziami. Z tego względu salony kosmetyczne należy dobierać bardzo ostrożnie, zwracając uwagę na panujące w nich standardy higieniczne.

Używając przedmiotów osobistych zakażonego (np. ręcznika lub pilnika), również narażasz się na zarażenie grzybicą. Dlatego tak ważne jest to, aby chory używał wyłącznie własnych przyrządów higienicznych.

Objawy grzybicy paznokcia

Początkowo grzybica daje bardzo subtelne sygnały, które łatwo jest przegapić (zwłaszcza jeśli paznokcie są regularnie malowane). Należy zwrócić uwagę na takie symptomy jak:

 • przebarwienia (żółte, brązowe, białe),
 • pofałdowanie paznokcia,
 • kruchość płytki,
 • zaczerwienienie wału okołopaznokciowego,
 • przykry zapach paznokcia.

Pamiętaj: grzybica zawsze najpierw rozwija się na jednym paznokciu, by w następnej kolejności zaatakować pozostałe. Kontroluj stan swoich paznokci, a w porę uda ci się zauważyć chorobowe zmiany.

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Czy objawy grzybicy paznokci wymagają prędkiej konsultacji z dermatologiem? Rozmowa ze specjalistą i wykonanie testów mykologicznych z pewnością rozwieją wątpliwości, czy masz do czynienia właśnie z onychomikozą. Lekarz przepisze skuteczne leki, które pozwolą szybko pozbyć się dolegliwości.

Trzeba jednak wiedzieć, że wcześnie wykryta grzybica paznokci nie jest chorobą groźną i z powodzeniem można leczyć ją w domu. Jeśli więc z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz odwiedzić dermatologa, możesz sięgnąć po leki bez recepty, dzięki którym zwalczysz grzybicę zupełnie samodzielnie.

Co stosować na grzybicę paznokci? Leczenie grzybicy paznokci odbywa się miejscowo za pomocą środków m.in. w postaci żeli, maści, kremów i lakierów. Ważne, by preparaty te posiadały substancje grzybobójcze, takie jak mikonazol i amorolfina. Po leki warto sięgnąć już po zauważeniu pierwszych objawów choroby – dzięki temu unikniesz poważnej deformacji paznokcia.

Co na grzybicę paznokci?

W ramach udzielenia pierwszej pomocy paznokciom dotkniętym grzybicą, możesz zdecydować się na zastosowanie jednego z leków bez recepty. Oto niektóre ze środków na grzybicę paznokci.

Przeczytaj również, jak zlikwidować szorskie pięty

Preparat na grzybicę paznokci w lakierze

Najczęściej wybieranymi środkami na grzybicę paznokci pozostają wygodne w użyciu lakiery. Ich producenci zapewniają, że efekty zauważalne są już po pierwszym zastosowaniu. Preparaty bogate w substancje grzybobójcze penetrują płytkę paznokciową, lecząc grzybicę, rozjaśniając przebarwienia oraz wzmacniając paznokieć.

Stosowanie lakierów na grzybicę jest bardzo łatwe – paznokieć wystarczy starannie oczyścić, wysuszyć, a następnie pokryć go leczniczym środkiem. Lakier należy zaaplikować na cały paznokieć, w tym również na jego spodnią część. Aplikację preparatu należy powtarzać zgodnie z zaleceniami producenta.

Prócz leczenia paznokci z grzybicy, lakier zapewnia im dodatkową warstwę ochronną, zabezpieczając je przed łamaniem i kruszeniem.

Plastry na grzybicę paznokci

Innym domowym sposobem na grzybicę paznokci są plastry nasączone leczniczym środkiem. Na rezultaty ich działania trzeba poczekać jednak nieco dłużej niż w przypadku lakierów, bo aż dwa tygodnie. Plastry zapewniają paznokciom ciągły kontakt z substancjami aktywnymi, delikatnie lecz skutecznie zwalczając dermatofity.

Serum na grzybicę paznokci

W internetowych aptekach spotkasz również sera na grzybicę. To bardzo skuteczne preparaty, jednak należy pamiętać o ich częstej aplikacji – serum trzeba nakładać na paznokcie dwa razy dziennie aż przez cztery tygodnie. Po tym czasie paznokieć odzyskuje zdrowy wygląd, a ognisko grzybicy zostaje zwalczone.

Który środek na grzybicę jest najlepszy?

Biorąc pod uwagę komentarze internautów, za najlepszy lek na grzybicę paznokci uznajemy lakier. To produkt, który raz nałożony na płytkę, zapewnia jej ciągły kontakt z substancjami aktywnymi, które błyskawicznie leczą zaatakowany chorobą paznokieć. Zdaniem użytkowników Ceneo.pl najlepsze lakiery na grzybicę paznokci dają widoczną poprawę już po kilku dniach!

Grzybica paznokci – domowe sposoby

Prócz aptecznych środków, w leczeniu grzybicy warto stosować naturalne, domowe metody walki z drobnoustrojami. Jak dbać o paznokcie zaatakowane grzybicą?

 • Chory paznokieć należy maksymalnie skrócić za pomocą jednorazowego pilniczka.
 • Unikaj stosowania kolorowych lakierów do paznokci. Na czas terapii należy z nich zrezygnować.
 • Od czasu do czasu mocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem 1-2 kropli naturalnego olejku z drzewa herbacianego. To świetny środek zwalczający grzyby i pleśnie.
 • Sposobem na delikatną dezynfekcję stóp jest moczenie ich w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej.

Leczenie grzybicy paznokci – kiedy do lekarza?

Jeśli choroba zajęła więcej niż jeden paznokieć, a stosowanie ogólnodostępnych środków nie zdaje egzaminu, konieczna będzie konsultacja z dermatologiem. Należy zbadać, jaki rodzaj drobnoustrojów zaatakował płytkę paznokciową i w jakim stopniu jest ona zdeformowana.

Grzybica paznokci stóp – wylecz ją w porę

Wcześnie zauważone objawy grzybicy paznokci pozwalają na samodzielne i prędkie wyleczenie choroby domowymi metodami. Nie bagatelizuj zmian na swoich paznokciach; reaguj natychmiast, a przywrócisz im zdrowie i dobry wygląd.

Autorka: Joanna Stanuch