Data modyfikacji:

Co na kleszcze dla kota? Co stosować na kleszcze dla kota?

Jak zabezpieczyć kota przed kleszczami? Który produkt wybrać? Poznaj wszystkie dostępne rodzaje preparatów przeciwko kleszczom dla kotów.
co na kleszcze dla kota

Co na kleszcze dla kotów?

Obroża przeciw kleszczom dla kota

Twój kot jest kotem wychodzącym? To idealne rozwiązanie dla niego. Obroża przeciw kleszczom jest nasączona substancjami bójczymi, które zabijają kleszcze, które przytwierdzą się do skóry kota, ale także tymi odstraszającymi, dzięki którym kleszcze będą raczej twojego mruczka unikać.

Przed zakupem koniecznie sprawdź, czy obroża jest wodoodporna i czy jest bezpieczna dla innych zwierząt, np. gryzoni. To bardzo ważne, jeśli masz inne zwierzęta w domu.

Zaletą takiej obroży jest na pewno łatwość jej aplikacji. Wystarczy jedynie założyć ją kotu na szyję. Niestety, musisz wiedzieć, że nie każdy kot będzie ją tolerował. Koty, które są przyzwyczajone do obroży, zazwyczaj nie mają z nią większego problemu, ale sprawa może wyglądać zupełnie inaczej w przypadku kotów nieprzyzwyczajonych do obroży.

Dużym minusem obroży przeciwko kleszczom jest także ryzyko, że kot zawiesi się na obroży, np. na płocie, gdy będzie próbował przez niego przeskoczyć. Z tego względu obroża nie powinna być zakładana bardzo ciasno, ale nie może też być założona zbyt luźno, bo mruczek może ją łatwo zgubić.

Czas działania takiej obroży zależy od producenta. Zazwyczaj działa około 1-6 miesięcy.

Krople przeciw kleszczom dla kota

To najbardziej popularny środek przeciwko kleszczom dla zwierząt domowych. Wystarczy odsłonić skórę z sierści i wylać produkt prosto na skórę karku lub zadu, czyli w miejscu, do którego kot nie będzie miał dostępu i nie będzie mógł np. zlizać produktu. Taki preparat działa bójczo na pasożyty, co oznacza, że każdy kleszcz, który przyczepi się do skóry, obumrze w ciągu kilku godzin od rozpoczęcia ssania krwi.

Produkt jest zazwyczaj przeznaczony dla kotów w różnych przedziałach masy ciała, dlatego wcześniej należy sprawdzić, ile waży twój kotek. Możesz to zrobić na przykład w przychodni weterynaryjnej (zazwyczaj za darmo) lub na domowej wadze, jeśli nie masz możliwości pójścia do placówki weterynaryjnej.

Czas działania kropelek dla kota przeciw kleszczom to około 1-3 miesiące, w zależności od producenta. W przychodniach weterynaryjnych dostępne są także takie, które działają dłużej, bo do 6 miesięcy.

Tabletki przeciw kleszczom dla kota

Ta opcja jest dostępna obecnie jedynie w gabinetach weterynaryjnych. Lekarz weterynarii może podać kotu tabletki, które działają także na ektopasożyty, w tym kleszcze. To dobra opcja, jeśli z jakichś przyczyn nie chcesz stosować produktów zewnętrznie.

Taki produkt działa zazwyczaj około 3-6 miesięcy, w zależności od producenta.

Pozostałe preparaty przeciw kleszczom dla kota

Obroże, krople i tabletki przeciwko kleszczom dla kotów są najbardziej skuteczne i zabezpieczają koty na wysokim poziomie przeciwko ektopasożytom. Stosując inne produkty, takie jak: spray przeciwko kleszczom dla kotów, szampon przeciwko kleszczom dla kotów czy piankę przeciwko kleszczom dla kotów, niestety nie masz pewności, czy zadziałają dostatecznie dobrze.

Możesz ich używać jako dodatkowego zabezpieczenia przed kleszczami, jeśli mieszkasz w miejscu, w którym występuje bardzo dużo kleszczy.

Jak wybrać produkt przeciw kleszczom dla kota?

Jeśli nie jesteś pewien, który produkt jest najlepszy dla twojego mruczka, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem weterynarii, który dobierze najlepszy produkt dla twojego zwierzaka. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem wydaje się być produkt spot-on, który możesz dostać zarówno w sklepach zoologicznych (także tych internetowych), jak i placówkach weterynaryjnych. Preparat możesz zaaplikować samodzielnie w domu, ale możesz też poprosić o to lekarza weterynarii czy technika weterynarii, jeśli masz taką możliwość i z jakichś powodów nie chcesz tego robić samodzielnie.

Obroża dla kota także jest bardzo dobrym pomysłem, szczególnie jeśli mruczek nie ma nic przeciwko noszeniu czegoś na szyi. To najlepsze rozwiązanie, jeśli wychodzisz z kotem na spacer na smyczy, możesz kontrolować pupila i ewentualnie zareagować, jeśli obroża mu się o coś zahaczy.

Tabletki przeciwko ektopasożytom dla kotów warto kupić przy okazji wizyty kontrolnej z kotem przed szczepieniem.

Domowe sposoby przeciwko kleszczom u kota

Olejki z lawendy, kocimiętki czy tymianek działają odstraszająco na kleszcze, ale ich działanie nie jest dostatecznie silne, by móc na nich polegać w sprawie ochrony zdrowia i życia zwierząt. Choroby odkleszczowe są bardzo groźne dla zwierząt domowych, dlatego lepiej nie pogrywać z kleszczami i sprawę zabezpieczenia kotka przed ektopasożytami potraktować serio.

To, co możesz dodatkowo zrobić, to sprawdzać sierść kota codziennie, np. wieczorem, podczas pieszczot na kanapie. Jeśli zauważysz kleszcza chodzącego po kocie, należy go usunąć, np. za pomocą rolki do czyszczenia ubrań czy taśmy klejącej. Przyssanego kleszcza do skóry kota możesz zostawić, jeśli kot jest zabezpieczony przed kleszczami za pomocą preparatów o działaniu bójczym. Substancje aktywne krążące w krwiobiegu kota w końcu trafią do kleszcza, w wyniku czego pasożyt obumrze. Możesz też usunąć kleszcza za pomocą lassa do usuwania kleszczy, pęsety, haczyka lub specjalnej tuby do usuwania kleszczy. Kleszcze należy bezwzględnie usuwać, jeśli kot nie jest zabezpieczony przed kleszczami żadnym preparatem.

Uwaga! Nigdy nie stosuj preparatów przeciwko kleszczom przeznaczonych dla innych gatunków zwierząt. Produkty dla psów mogą być toksyczne dla kotów.

Autorka: Natalia Ciszewska