Data publikacji:

Co na kleszcze dla kota? Co stosować?

Czy wiesz, że sezon na kleszcze z roku na rok się wydłuża? Co stosować na kleszcze dla kota? Spray, obrożę czy może płyn? Sprawdź, jakie produkty stosować przeciwko kleszczom. Dowiedz się, jak wyciągnąć kleszcza i kiedy należy zadbać o profilaktykę przeciwko pasożytom zewnętrznym.

co na kleszcze dla kota

Co na klescze dla kota? Rodzaje preparatów

Na rynky znajdziesz kilka rodzajów preparatów dla kotów przeciw kleszczom. Cobacz, co odstrasza kleszcze.

Obroża przeciwko kleszczom dla kotów

Taka obroża jest nasączona substancjami odstraszającymi pasożyty zewnętrzne i wykazujące działanie bójcze przeciwko nim. To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli twój mruczek dużo czasu spędza poza domem w okolicy, w której występują kleszcze. W zależności od danego preparatu i producenta, obroża działa przez 1-6 miesięcy.

Przed zakupem warto zapoznać się wcześniej z ulotką dołączoną do opakowania lub porozmawiać z lekarzem weterynarii. Czasem bardziej opłaca się kupić droższy preparat, który zabezpieczy mruczka na dłuższy okres.

Musisz jednak wiedzieć, że obroża przeciwko kleszczom dla kota wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem podczas jej stosowania. Istnieje niewielkie ryzyko, że kot podczas przeciskania się przez płot czy przeskakiwania przez przeszkodę zawiesi się na obroży i nie będzie mógł się ruszyć.

Koty mogą też gubić obroże, dlatego sprawdzaj codziennie, czy obroża przeciwkleszczowa dla kota jest na swoim miejscu, gdy mruczek wróci do domu wieczorem. Na rynku znajdziesz preperaty zwalczające jednocześnie kleszcze i pchły u kota.

Krople do wylania na skórę przeciw kleszczom dla kota (spot-on)

Co jeszcze stosować dla kota na kleszcze? Możesz postawić na krople, które należy wylać na skórę karku lub zadu, odchylając sierść na boki. Produkt wchłania się całkowicie w ciągu kilkunastu minut do kilku godzin. Do czasu wchłonięcia się produktu nie zaleca się głaskać mruczka w okolicy naniesienia płynu.

Krople działają od razu po wylaniu. Zapobiegają inwazji pasożytów zewnętrznych, ale działają też bójczo na pasożyty, które są na skórze kotka.

Tabletki przeciwko kleszczom dla kota

W gabinetach weterynaryjnych możesz dostać też tabletki, które zaleca się stosować w profilaktyce przeciwko kleszczom.

Co na kleszcze u kota? Inne preparaty

Wybierając jeden z wyżej wymienionych produktów, masz pewność, że będzie on działał tak, jak zapewnia producent. Używając innych produktów przeciwko kleszczom, zmniejszasz prawdopodobieństwo, że twój mruczek będzie miał kleszcze, ale wciąż pozostaje duże ryzyko, że produkt nie zadziała. Chodzi tutaj między innymi o:

  • spray przeciwko kleszczom dla kotów,
  • szampon przeciwko kleszczom dla kotów,
  • piankę przeciwko kleszczom dla kotów.

Takich produktów możesz użyć, by wzmocnić działanie obroży, preparatu spot-on lub tabletki przeciw kleszczom dla kotów np. w okresie wzmożonego żerowania kleszczy. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że nigdy nie powinny być one stosowane jako jedyne elementy profilaktyki przeciwko kleszczom.

Sprawdź, jaka karma dla kota będzie najlepsza

Kiedy jest sezon na kleszcze?

Trudno powiedzieć. To w dużej mierze zależy od temperatury powietrza na zewnątrz. Kleszcze mogą pojawić się nawet w grudniu czy w styczniu, jeśli temperatura na zewnątrz będzie wynosiła 5-7 stopni Celsjusza przez kilka dni. Dlatego to, co wybierzesz dla kota na kleszcze, jest bardzo ważne. profilaktyka powinna być stosowana przez cały rok, niezależnie od tego, czy jest to grudzień, styczeń czy marzec.

Jak się pozbyć kleszcza?

Możesz wyciągnąć go samodzielnie lub poprosić o pomoc lekarza weterynarii lub technika weterynarii. Jeśli twój mruczek jest niespokojny i nie współpracuje z tobą, koniecznie poproś o pomoc drugą osobę, która przytrzyma kota.

Do wyciągania kleszczy przyda się odpowiedni przyrząd – lasso, pęseta, haczyk lub pompka. To od ciebie zależy, jakiego narzędzia użyjesz. Zwróć uwagę, by wyciągnąć kleszcza w całości. Skóra w miejscu żerowania kleszcza może być zaczerwieniona przez kilka dni. Jest to jak najbardziej normalne, ponieważ kleszcz może spowodować miejscowe zapalenie skóry kotka.

Pamiętaj! Nigdy nie stosuj produktów przeciwko kleszczom, które nie są przeznaczone dla kotów. Musisz wiedzieć, że mogą one być nieskuteczne, ale przede wszystkim mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia twojego pupila.

Autorka: Natalia Ciszewska