Data modyfikacji:

Co na ogrzewanie podłogowe? Jaka podłoga będzie najlepsza?

Materiał wykończeniowy, jaki ułożysz na posadzce z ogrzewaniem podłogowym, musi wyróżniać się dobrym przewodnictwem ciepła i niskim współczynnikiem skurczu. Co na ogrzewanie podłogowe będzie najlepszym wyborem? Zobacz, jaką podłogę na ogrzewanei podłogowe wybrać, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt dekoracyjny i sprawnie działający system grzewczy.

Co na ogrzewanie podłogowe będzie najlepsze?

Planujesz budowę lub remont? Zastanów się, czy standardowe urządzenia grzewcze są jedynym słusznym wyborem. Ogrzewanie podłogowe daje duży komfort termiczny i pozwala wyeliminować konieczność montażu grzejników, co przekłada się na estetykę wykończenia wnętrza.

Zanim zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: co położyć na ogrzewanie podłogowe? Jaki materiał wykończeniowy będzie dobrze przewodził ciepło, bez generowania niepotrzebnych strat? Czy panele nadają się do ogrzewania podłogowego?

  1. Płytki ceramiczne
  2. Naturalny kamień
  3. Beton architektoniczny
  4. Panele podłogowe
  5. Drewno

Co na ogrzewanie podłogowe? Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne to chyba pierwsza odpowiedź na pytanie, co na ogrzewanie podłogowe, jaka przyjdzie na myśl większości z nas. Płytki ceramiczne charakteryzują się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co oznacza, że warstwa płytek nie będzie blokować swobodnego przepływu ciepła wytworzonego przez system grzewczy osadzony w posadzce.

Dodatkowo ważnym czynnikiem jest fakt, że pod wpływem działania nagrzanego powietrza ceramika nie będzie się kurczyć, jak np. dzieje się w przypadku niektórych gatunków drewna. Eliminuje to ryzyko powstawania spękań i szczelin.

Ponadto płytki podłogowe dają szerokie możliwości aranżacyjne. W sprzedaży znajdziesz nawet modele do złudzenia przypominające drewniane deski.

Stawiając na taki produkt, upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – osiągniesz wymarzony efekt dekoracyjny w postaci drewnopodobnej posadzki, a ogrzewanie podłogowe będzie pracować efektywnie.

Jakie są wady takiego rozwiązania? Po zakończeniu sezonu grzewczego płytki mogą być chłodne w dotyku.

Naturalny kamień na ogrzewanie podłogowe

Płyty marmurowe czy granitowe zamontowane na posadzce z ogrzewaniem podłogowym to kolejny strzał w dziesiątkę. Nie dość, że kamień naturalny prezentuje się szalenie elegancko i jest odporny na zarysowania, to jeszcze świetnie przewodzi ciepło.

A jakby tego było mało, to musisz wiedzieć, że kamienne płyty przez długi czas oddają ciepło. Co to oznacza w praktyce? Nawet po wyłączeniu ogrzewania posadzka długo pozostanie ciepła.

Jeśli w odpowiedzi na pytanie, co na ogrzewanie podłogowe, zdecydowanie stawiasz na kamienne posadzki, musisz wiedzieć, że większość rodzajów kamienia jest wrażliwa na działanie środków chemicznych. Działanie silnych detergentów może sprawić, że na podłodze powstaną plamy i odbarwienia.

Beton architektoniczny

To bardzo modne rozwiązanie, utrzymane w estetyce stylu industrialnego. Posadzka wykonana z betonu dekoracyjnego stworzy jednolitą płaszczyznę, ponieważ montuje się ją w bezspoinowy sposób, co jest szczególnie ważne, jeśli w twoim domu kuchnia, jadalnia i salon tworzą wspólną strefę dzienną.

Co więcej, materiał ten bardzo dobrze przewodzi ciepło i wyróżnia się niewielkim współczynnikiem skurczu. W praktyce oznacza to, że podłoga wykończona za pomocą betonu dekoracyjnego będzie ciepła i wytrzymała. Podobne właściwości przewodzenia ciepła wykazują posadzki wykonane z żywic syntetycznych, dlatego to może być dobra alternatywa dla betonu dekoracyjnego.

Panele do ogrzewania podłogowego

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wszystkie panele podłogowe nadają się do ogrzewania podłogowego. Wątpliwości wzbudza zapewne pokrewieństwo z drewnem – w produkcji większości paneli jako element wypełniający stosuje się płytę MDF lub HDF, czyli materiały drewnopodobne.

Jak zatem sprawa się ma w przypadku paneli do ogrzewania podłogowego? Jeśli chcesz wykończyć podłogi za pomocą paneli, wybierz model, który przeznaczony jest do tego systemu grzewczego.

Muszą to być przede wszystkim panele laminowane, a ich grubość nie powinna przekraczać 10 mm. Dzięki temu materiał nie będzie izolował przepływu ciepła ani odkształcał się pod jego wpływem.

Ponadto modele paneli podłogowych przeznaczone do montażu na posadzkach z ogrzewaniem muszą być montowane na zatrzask. Modele klejone nie są zalecane, ponieważ wyższa temperatura może osłabić działanie preparatu spajającego.

Dodatkowo, aby system grzewczy działał sprawnie, do paneli podłogowych należy dobrać odpowiednie podkłady, które są przeznaczone do montażu właśnie w takim wydaniu.

Drewno na ogrzewanie podłogowe? To możliwe!

Na koniec pozostaje nam rozprawić się z drewnem – nie bez przyczyny materiał ten jest najmniej popularny, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie: co na ogrzewanie podłogowe?

To klasyczny materiał wykończeniowy, jaki stosuje się w wystroju wnętrz od lat. Daje niepodrabialny efekt dekoracyjny oraz wrażenie przytulności. Niestety drewno cechuje się wysokim współczynnikiem oporu cieplnego, co oznacza, że izoluje przepływ nagrzanego powietrza. Ponadto pod wpływem zmian temperatury materiał może się kurczyć, co może z kolei prowadzić do jego pękania.

Jeśli chcesz postawić właśnie na drewno, najlepiej jest wybrać deski warstwowe, a nie te z litego drewna. Ważny jest też gatunek materiału, z którego wykonana będzie wierzchnia dekoracyjna warstwa deski. Najlepiej, aby była to odmiana o niskim współczynniku kurczliwości, czyli np. dąb lub gatunki egzotyczne, jak teak czy merbau.

Warto również wiedzieć, że aby zminimalizować ryzyko pękania desek podłogowych wykonanych z drewna, trzeba unikać znacznego nagrzewania posadzki. Szacuje się, że optymalna temperatura to około 22 stopnie Celsjusza.