Data modyfikacji:

Co odstrasza koty od sikania. Jak oduczyć kota sikania w domu?

Wielu opiekunów kotów zmaga się z przykrym problemem, a mianowicie tym, że ich pupile sikają w domu poza kuwetą. Tutaj pojawiają się pytanie: dlaczego tak się dzieje? Z naszego poradnika dowiesz się, co jest przyczyną, a także co odstrasza koty od sikania w nieodpowiednich miejscach. Dzięki temu pozbędziesz się przykrego zapachu i nie będziesz wymieniać każdego dnia pościeli czy czyścić dywanu z moczu.

kot w domu

Przyczyny sikania kota w domu

Wiele osób uważa, że za znaczeniem przedmiotów w domu moczem kryją się konflikty terytorialne. Jeśli w domu mieszka więcej niż jedno zwierzę, to faktycznie kot sika na buty czy inne przedmioty po to, by komunikować się z innymi. Jest to oznaka stresu, znaczenia terytorium i dotyczy to np. legowiska czy okolicy misek z jedzeniem, chęci odstraszenia innego kota, czy też gotowości na potomstwo. Tak naprawdę behawioryści wskazują wiele przyczyn.

Jeśli kot sika na łóżko czy na kanapę, to już jest większy problem, bo koci mocz jest bardzo intensywny i może wniknąć w tkaninę. Dlaczego kot sika poza kuwetą? Przyczyną może być także nieodpowiednie umiejscowienie kuwety. Jeśli nie ma tam prywatności i spokoju, bo np. kuweta dla kota stoi w uczęszczanym miejscu, to może znaleźć sobie inne.

Kot nie lubi załatwiać swoich potrzeb, gdy kuweta jest ustawiona w sąsiedztwie misek z jedzeniem. Te strefy powinny być od siebie oddzielone.

Przyczyną może być także otwarta kuweta, kot może chcieć więcej prywatności. Są także koty, dla których zamknięty model jest niewygodny, czy mają w nim zbyt mało miejsca. Istotne jest także to, jaki żwirek dla kota kupujesz. Niewłaściwie dobrany żwirek, który przykleja się do kocich łapek, rani je, czy powoduje zbyt duży hałas, też może być problemem.

Gdy kot jest zestresowany nową sytuacją, np. remontem, przeprowadzką czy narodzinami dziecka, albo zwyczajnie odczuwa strach, to również może sikać poza kuwetą. Oczywiście przyczyną posikiwania mogą być także choroby, np. zapalenie dróg moczowych, czy nerek, dlatego warto udać się do weterynarza.

Jak oduczyć kota sikania w domu poza kuwetą – czy warto udać się po poradę do behawiorysty zwierzęcego?

Na pewno trzeba zastosować metodę prób i błędów, bo być może nie od razu odkryje się, co jest przyczyną niewłaściwego zachowania kota. Wiele osób zastanawia się, dlaczego kot sika na łóżko, a także jak oduczyć kota sikania na łóżko czy na dywan. Otóż nie ma tu jednej dobrej odpowiedzi.

Na pewno kot, załatwiając swoje potrzeby, szuka miękkiego podłoża, o ile nie jest to posikiwanie, bo wtedy jego „łupem” mogą paść zarówno buty, doniczka, jak i po prostu drzwi. Posikują zarówno kocury gotowe do rozmnażania, jak i kotki w czasie rui, a trzeba wiedzieć, że niewysterylizowane kotki mogą mieć nawet permanentną ruję. Znaczenie terytorium dotyczy również wbrew pozorom kotów sterylizowanych, gdy nie czują się pewnie w danym środowisku.

Jeśli problemem jest żwirek, to oczywiście trzeba go wymienić. Trzeba też dbać o czystość kuwety, bo zdarzają się sytuacje, że gdy nie jest opróżniona, kot nie sika do kuwety i załatwia potrzeby gdzie indziej. Kot lubi czystość i nie toleruje brudnej kuwety. Trzeba jednak pamiętać, że do czyszczenia nie można używać zbyt silnych detergentów, bo one także mogą odstraszać kota.

Gdy przyczyną tego, że kot sika w domu, jest stres, to jeśli jest to przejściowa sytuacja, kot zapewne wróci do swoich normalnych zwyczajów, a kuwetę można przenieść w bardziej komfortowe dla niego miejsce. Jeśli kot nie jest wykastrowany czy wysterylizowany, to posikiwanie może być przyczyną ciągłego napięcia, dlatego warto umówić się na zabieg u weterynarza.

Gdy to nie pomoże, to trzeba szukać innych przyczyn i można również zasięgnąć rady behawiorysty zwierzęcego, który może przyjść do twojego domu i ocenić sytuację nawet podczas krótkiej wizyty. Może dostrzec to, czego domownicy nie dostrzegali i dać cenną radę. Czasem kot dopomina się twojej uwagi i, poświęcając mu czas, także możesz zniwelować niewłaściwe zachowanie w postaci oddawania moczu poza kuwetą.

Bywa że głodny kot także sika w innych miejscach, w ten sposób się z tobą komunikując, dlatego możesz też przeanalizować częstotliwość podawania posiłków i np. dawać je częściej w mniejszej ilości bądź gdy okaże się, że kot je za mało, w stosunku do swoich potrzeb, zwiększyć racje żywnościowe.

Oczywiście w praktyce kot, który przez dłuższy czas sika w niewyznaczonym do tego miejscu, jest do tego przyzwyczajony, dlatego gdy kot sika do łóżka, na pościel, trzeba go tego oduczyć. Od razu trzeba wymienić pościel czy wyczyścić materac. Trzeba też obserwować kota. Gdy zauważy się, że chce się załatwić, należy przenieść go do kuwety. Gdy tam załatwi swoją potrzebę, można nagrodzić go smakołykiem.

Jakie preparaty pomagają?

Warto zaopatrzyć się także w preparat odstraszający koty od sikania poza kuwetą. Warto zatem wiedzieć, jaki zapach odstrasza koty od sikania w niewłaściwych miejscach. Można nabyć środek o silnym cytrusowym zapachu. Sprawdzi się także oparty na naturalnych olejkach, np. lawendowym, eukaliptusowym czy mentolowym.

Warto podkreślić, że niektóre zapachy będą lepiej odstraszać kota, a inne gorzej lub wcale, dlatego należy spróbować produktów o różnym zapachu, aby znaleźć ten właściwy. Zatem należy uzbroić się w cierpliwość, warto jednak spróbować, bo może okazać się to skuteczne.

Na co zwrócić uwagę, wybierając preparat odstraszający koty od sikania na kanapy czy dywany?

  • Powinien być bezpieczny dla kota.
  • Oparty na naturalnych olejkach nieprzyjemnych dla kota.
  • Istotne znaczenie ma trwałość po rozpyleniu.

Jeśli źródłem problemów z posikiwaniem jest stres, to można również wypróbować feromony dla kota, które go redukują. Oczywiście nie można zapomnieć o poświęcaniu kotu odpowiedniej uwagi, wszak, mimo że często są indywidualistami, także potrzebują kontaktu, a często także zabawy ze swoim opiekunem. Ponadto tęsknią za nim, gdy nie ma go w domu i sikając poza kuwetą mogą wyrażać swoje niezadowolenie i dopominać się uwagi.

Autorka: Justyna Dot