Data publikacji:

Co zrobić, gdy laptop nie chce się włączyć?

W epoce mobilnej niewiele osób używa jeszcze komputerów stacjonarnych, które wypierane są coraz częściej przez laptopy. To niezwykle przydatne urządzenia, lecz także one ulegają czasami awariom. Sprawdźmy, co robić, gdy laptop nie chce się włączyć.

Laptopy w promocyjnych cenach:

Komputer nie chce się włączyć?

Sytuacja, gdy laptop nie chce się włączyć, nie należy wcale do rzadkich. Wręcz przeciwnie, taka usterka wymieniana jest wśród innych najczęściej przytrafiających się awarii mobilnych komputerów. Trzeba jednak wiedzieć, że przyczyn tego, że laptop się nie włącza, może być wiele — jedne są banalne, łatwe do usunięcia, inne wiążą się z wymianą karty graficznej, a nawet z wymianą płyty głównej. Dlatego w naszym poradniku podpowiemy, co robić, gdy zastaniemy czarny ekran w laptopie.

Ratunku, laptop się nie włącza!

Przyciskamy włącznik „On”, czekamy i… laptop się nie włącza. Tak się to zwykle zaczyna — urządzenie nie reaguje na nasze działania, nawet jeśli próbujemy raz i drugi. Spokojnie, zamiast popadać we frustrację, lepiej sprawdzić, dlaczego laptop nie chce się włączyć.

Przede wszystkim trzeba zacząć od wykluczenia przyczyn oczywistych. Czarny ekran w laptopie może być po prostu spowodowany całkowitym wyładowaniem się baterii. Dlatego konieczne jest podpięcie zasilacza. Co jednak, gdy laptop się nie włącza, także po podłączeniu do sieci elektrycznej? Wcale nie oznacza to jeszcze, że doszło do awarii komputera.

Trzeba dokładnie sprawdzić zasilacz i gniazdo laptopa, a nawet gniazdo elektryczne. Musimy dokonać oględzin kabla, czy nie jest uszkodzony, przetarty oraz czy wtyczka jest stabilna w gnieździe zasilania komputera. Jeśli mamy taką możliwość, warto spróbować uruchomić notebooka na innej baterii lub zasilaczu. Używanie nieoryginalnych, a do tego tanich zasilaczy, może czasami skończyć się stopieniem gniazda zasilacza w wyniku zwarcia i wysokiej temperatury. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale serwisy notebooków potwierdzają wiele takich usterek.

Jeśli jednak nadal laptop nie chce się włączyć, trzeba szukać innych przyczyn niż zasilanie. Należy ponownie nacisnąć włącznik komputera, lecz tym razem posłuchać, jak na to reaguje laptop. Trzeba sprawdzić, czy słychać uruchamiany dysk twardy lub wentylatory. Warto także zobaczyć, czy świecą się diody potwierdzające uruchomienie komputera. Najczęściej, gdy słychać odgłosy uruchamianych podzespołów, a laptopy się nie włączają lub, mówiąc precyzyjniej, widzimy tylko czarne ekrany na laptopach, jest bardzo prawdopodobne, że konieczna będzie wymiana karty graficznej.
SPRAWDŹ PROMOCJE NA NOWE LAPTOPY:

Czarny ekran w laptopie — co robić?

Jak napisaliśmy powyżej, przyczyny tego, że laptopy nie chcą się włączyć, mogą być bardzo prozaiczne, ale niestety nie zawsze tak jest. Bywa, że dojdzie do awarii sprzętowej, a wtedy trzeba liczyć się z niemałymi kosztami. Czarne ekrany w laptopach mogą być właśnie takim przypadkiem.

Jeśli po naciśnięciu włącznika, słychać odgłosy pracujących podzespołów, chociaż nie ma obrazu, należy do gniazda VGA albo HDMI podłączyć zewnętrzny monitor. Taki zabieg przybliży nas do stwierdzenia, co powoduje, że widzimy tylko czarny ekran w laptopie. Gdy na zewnętrznym ekranie pojawi się obraz, oznacza to, że nie jest potrzebne wymienianie karty graficznej, ponieważ jest sprawna i odpowiednio komunikuje się z monitorem. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić ustawienia systemu operacyjnego.

Mogło się zdarzyć, że ekran laptopa został wyłączony, natomiast aktywowało się połączenie z zewnętrznym monitorem. Mogło też dojść do uszkodzenia styków w obudowie laptopa, łączących jego ekran z pozostałą częścią komputera. Warto wtedy poruszać klapą komputera — czasami w ten sposób można uzyskać na chwilę sygnał na ekranie.

Co, jeśli nie masz obrazu na zewnętrznym monitorze podłączonym do laptopa? Wiele wskazuje na to, że awarii uległa karta graficzna. Co zrobić w takiej sytuacji?

Wymiana karty graficznej w laptopie

Awaria karty graficznej w notebooku może być poważnym problemem. W takiej sytuacji wydaje nam się, że komputer nie działa, ale w rzeczywistości urządzenie pracuje, ale nie wyświetla obrazu na ekranie. Od razu nasuwa się myśl o wymianie starej karty na nową. Problem polega na tym, że w większości laptopów, wymienienie karty graficznej we własnym zakresie jest niemożliwe. W wielu modelach laptopów, szczególnie tych tańszych, karty graficzne są zintegrowane z płytą główną w postaci chipu BGA. Aby go wymienić, trzeba mieć nie tylko dużą wiedzę, lecz także odpowiedni sprzęt. 

Lepsze notebooki mają dedykowane karty graficzne, jednak i w takim wypadku wymiana tego modułu nie będzie łatwa. Zwykle karta graficzna jest tak usytuowana w komputerze, że jej demontaż, bez specjalistycznych narzędzi, graniczy z cudem. Wtedy jedynym wyjściem jest skorzystanie z usług profesjonalnego, sprawdzonego serwisu laptopów.

Oczywiście zdarzają się producenci, którzy tak wykonują swoje notebooki, że można pokusić się w nich o samodzielną wymianę karty graficznej, ale tutaj też jest potrzebna wiedza i zdolności manualne. Przykładem mogą być laptopy Dell.

Wymiana karty graficznej jest o tyle skomplikowana, że trzeba najpierw wymontować dysk twardy, moduł Wi-Fi i matrycę, klawiaturę i chłodzenie GPU. Jak widać, żeby dostać się do karty graficznej, konieczne jest rozkręcenie większej części laptopa. Potem trzeba jeszcze to wszystko złożyć. Zdecydowanie odradzamy takie domowe majsterkowanie na cennym laptopie. Zazwyczaj w takiej sytuacji jedynym rozsądnym pomysłem na naprawdę jest oddanie sprzętu do serwisu. Szczególnie, że powodów awarii może być znacznie więcej...

Jednak może dojść także do innych uszkodzeń, które sprawiają, że laptop nie chce się włączyć. Czasami musi dojść do wymiany płyty głównej, żeby komputer mobilny mógł odzyskać sprawność.

Wymiana płyty głównej — czy warto?

Laptop może nie uruchamiać się, ponieważ doszło w nim do poważnej usterki, która niekiedy skutkuje koniecznością wymiany płyty głównej. Dlaczego dochodzi do jej uszkodzeń? Przyczyny mogą być różne. Najczęściej psuje się układ przetwornicy i mostka z powodu przegrzania płyty głównej (na przykład zbyt duże obciążenie programami graficznymi albo zbyt gruba warstwa kurzu). Do usterek płyty głównej mogą przyczynić się także przepięcia w sieci elektrycznej, zwarcia w gnieździe zasilacza itp.

Czy jednak w takim przypadku zawsze konieczna jest wymiana płyty głównej? Czasami opłaca się ją po prostu naprawić lub zregenerować. Koszt wymiany płyty głównej na nową to najczęściej kilkaset złotych, a naprawa jest tańsza. Problem polega na tym, że nie każdy serwis ma do tego odpowiednie narzędzia i dlatego rekomenduje wymianę. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego przypadku i uszkodzenia. Jednak przy awarii płyty głównej warto wziąć pod uwagę różne rozwiązania.
Brak możliwości uruchomienia laptopa może być spowodowany drobnostką, lecz może również oznaczać poważne uszkodzenie. Zanim jednak wpadniemy w panikę i od razu będziemy liczyli koszty ewentualnej naprawy, trzeba najpierw zdiagnozować usterkę. Wstępnie można to zrobić w sposób, jaki przedstawiliśmy w naszym poradniku. Niestety czasami dopiero wizyta w serwisie dostarcza odpowiedzi na pytanie, co się stało z naszym laptopem.

Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo

Przeczytaj również