Data modyfikacji:

Laptop nie chce się włączyć? Zobacz, co robić

Sytuacja, gdy laptop nie chce się włączyć, nie należy do rzadkich. Wręcz przeciwnie, taka usterka wymieniana jest wśród innych najczęściej przytrafiających się awarii mobilnych komputerów. Trzeba jednak wiedzieć, że przyczyn tego, że laptop się nie włącza, może być wiele – jedne są banalnie łatwe do usunięcia, inne wiążą się z wymianą karty graficznej, a nawet z wymianą płyty głównej. Dlatego w naszym poradniku podpowiemy, co robić, gdy zastaniemy czarny ekran w laptopie.
laptop nie chce się włączyć
Przyciskamy włącznik „On”, czekamy i… laptop się nie włącza. Tak się to zwykle zaczyna — urządzenie nie reaguje na nasze działania, nawet jeśli próbujemy raz i drugi. Spokojnie, zamiast popadać we frustrację, lepiej sprawdzić, dlaczego laptop nie chce się włączyć. Przyjrzymy się najczęstszym problemom wpływającym na uruchamianie się sprzętu i temu jak je zidentyfikować krok po kroku.

Rozładowana bateria w laptopie

Przede wszystkim trzeba zacząć od wykluczenia przyczyn oczywistych. Czarny ekran w laptopie może być po prostu spowodowany całkowitym wyładowaniem się baterii. Jeżeli akumulator jest uszkodzony, nie będzie się ładował. Jeżeli komputer nadal się nie uruchamia, warto przeprowadzić test. Wyciągamy więc baterie i podłączamy zasilacz sieciowy. Gdy sprzęt uruchamia się bez przeszkód, musimy poszukać nowego akumulatora.

Uszkodzony zasilacz w laptopie

Jeżeli po podłączeniu do sieci komputer nadal nie startuje, możemy mieć problem z zasilaczem urządzenia. Niedziałające urządzenie nie tylko nie ładuje baterii, ale zapobiegnie też uruchomieniu się komputera. Zasilacze nierzadko ulegają uszkodzeniom, ponieważ obchodzimy się z nimi często w dość brutalny sposób podczas ich transportu lub codziennego użytku. Zanim jednak zaczniemy szukać nowego modelu, jest jeszcze wciąż nadzieja, bowiem przyczyna braku napięcia może być bardziej prozaiczna.
Rozwiązanie problemu zaczynamy więc od wymiany kabla zasilającego podłączonego do gniazdka elektrycznego. Warto też przy okazji sprawdzić, czy samo gniazdo jest sprawne lub wymienić używany przedłużacz. Musimy dokonać też oględzin przewodu łączącego zasilacz z komputerem. Sprawdzamy, czy nie jest uszkodzony, przetarty oraz czy wtyczka jest stabilna w gnieździe zasilania komputera.
Jeśli mamy taką możliwość, warto spróbować uruchomić notebooka na innej baterii lub zasilaczu. Używanie nieoryginalnych, a do tego tanich zasilaczy, może czasami skończyć się stopieniem gniazda zasilacza w wyniku zwarcia i wysokiej temperatury. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale serwisy notebooków potwierdzają wiele takich usterek.
Jeżeli wszystkie sposoby zawiodły istnieje duże prawdopodobieństwo, że za niesprawnym laptopem stoi uszkodzony zasilacz.

Uszkodzony włącznik w laptopie

Jeśli jednak nadal laptop nie chce się włączyć, trzeba szukać innych przyczyn niż zasilanie. Należy ponownie nacisnąć włącznik komputera, lecz tym razem posłuchać, jak na to reaguje laptop. Czasami winny może być po prostu niedziałający przycisk, za co odpowiadać może wiele przyczyn, takich jak zalanie wodą lub uszkodzenie mechaniczne (np. po upadku komputera na ziemię). Naprawa włącznika dla serwisanta będzie często drobnostką zajmująca kilkanaście minut.

Awaria podzespołów komputera

Przyczyna, dla której laptop odmawia posłuszeństwa może tkwić jednak głębiej, dokładnie w jego podzespołach. Aby się o tym przekonać, w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy po włączeniu sprzętu słychać startujący dysk twardy lub wentylatory. Warto także zobaczyć, czy świecą się diody potwierdzające uruchomienie komputera. Zdarza się, że na krótką chwilę wszystko się uruchamia normalnie, a potem nastaje cisza. Czasami też wszystko zdaje się działać normalnie, ale widzimy tylko czarny ekran.

Wadliwa płyta główna

Kiedy laptop nie uruchamia się w ogóle, albo startuje tylko na moment może być znakiem tego, że nie doszło w nim do poważnej usterki, która niekiedy skutkuje koniecznością wymiany płyty głównej. Dlaczego dochodzi do jej uszkodzeń?
Powody mogą być różne. Najczęściej psuje się układ przetwornicy i mostka z powodu przegrzania płyty głównej (na przykład zbyt duże obciążenie programami graficznymi albo zbyt gruba warstwa kurzu). Do usterek płyty głównej mogą przyczynić się także przepięcia w sieci elektrycznej, zwarcia w gnieździe zasilacza itp.
Jeżeli nasz komputer nie jest na gwarancji koszt wymiany lub naprawy płyty głównej będzie dość wysoki, a jeżeli posiadamy kilkuletniego laptopa przywrócenie komputera do życia może okazać się niemożliwe.

Wadliwy dysk twardy lub pamięć RAM

Czasami komputer nie włącza się z powodu uszkodzonych kości RAM lub dysku twardego, w którym nie można poprawnie uruchomić partycji systemowej. Wymianę tych podzespołów można przeprowadzić samemu, bez potrzeby wizyty u specjalisty. Poza śrubokrętem nie potrzebujemy tutaj żadnych dodatkowych narzędzi.
W przypadku napędu winny często może być poluzowany kabel połączeniowy, co może zdarzyć się podczas, gdy komputer niefortunnie upadnie lub zostanie wystawiony na dużych wstrząsy. Podobny wypadek może przytrafić się RAM-owi. Warto więc sprawdzić ich stan.

Uszkodzony ekran lub układ graficzny

Jeżeli po włączeniu komputera na ekranie nie pojawia się żaden obraz może być to znak, że doszło do jego uszkodzenia lub awarii układu graficznego.
Jakie są częste powody niedziałającego panelu wyświetlacza? Po pierwsze, mogło się zdarzyć, że ekran laptopa został wyłączony, natomiast aktywowało się połączenie z zewnętrznym monitorem. Mogło też dojść do uszkodzenia styków w obudowie laptopa, łączących jego ekran z pozostałą częścią komputera. Warto wtedy poruszać klapą komputera — czasami w ten sposób można uzyskać na chwilę sygnał na ekranie.
Stan wyświetlacza możemy przetestować, podłączając dodatkowy ekran za pomocą kabla HDMI, może być to zarówno telewizor jak i zwykły monitor. Jeżeli tylko on jest uszkodzony, powinniśmy otrzymać obraz. Co, jeśli jednak nie pojawi się on na zewnętrznym monitorze podłączonym do laptopa? Wiele wskazuje na to, że awarii uległa karta graficzna. Co zrobić w takiej sytuacji?
Awaria karty graficznej w notebooku może być poważnym problemem. W takiej sytuacji wydaje nam się, że komputer nie działa, w rzeczywistości jednakże urządzenie pracuje, ale nie jest w stanie wysłac sygnału graficznego.
Od razu nasuwa się myśl o wymianie starej karty na nową. Problem polega na tym, że w większości laptopów wymienienie karty graficznej we własnym zakresie jest niemożliwe. W wielu modelach laptopów, szczególnie tych tańszych, karty graficzne są zintegrowane z płytą główną w postaci chipu BGA. Aby go wymienić, trzeba mieć nie tylko dużą wiedzę, lecz także odpowiedni sprzęt.
Lepsze notebooki mają dedykowane karty graficzne, jednak i w takim wypadku wymiana tego modułu nie będzie łatwa. Zwykle karta graficzna jest tak usytuowana w komputerze, że jej demontaż, bez specjalistycznych narzędzi, graniczy z cudem. Wtedy jedynym wyjściem jest skorzystanie z usług profesjonalnego, sprawdzonego serwisu laptopów.
Oczywiście zdarzają się producenci, którzy tak wykonują swoje notebooki, że można pokusić się w nich o samodzielną wymianę karty graficznej, ale tutaj też jest potrzebna wiedza i zdolności manualne. Przykładem mogą być laptopy Dell.
Wymiana karty graficznej jest o tyle skomplikowana, że trzeba najpierw wymontować dysk twardy, moduł Wi-Fi i matrycę, klawiaturę i chłodzenie GPU. Jak widać, żeby dostać się do karty graficznej, konieczne jest rozkręcenie większej części laptopa. Potem trzeba jeszcze to wszystko złożyć. Zdecydowanie odradzamy takie domowe majsterkowanie na cennym laptopie. Zazwyczaj w takiej sytuacji jedynym rozsądnym pomysłem na naprawdę jest oddanie sprzętu do serwisu. Szczególnie, że powodów awarii może być znacznie więcej...

Naprawa i serwis

Jeżeli opisane podstawowe testy nie przynoszą żadnych rezultatów i nie jesteśmy pewni, z jakim problemem mamy do czynienia, należy oczywiście udać się z urządzeniem do najbliższego serwisu lub punktu napraw. Pamiętajmy, że wszelkie samodzielne próby napraw, poza podstawowymi czynnościami, jak wymiana kości RAM lub dysków HDD, niwelują gwarancję na sprzęt.
Zdjęcie: Envato Elements