Cyfrowa ramka - fajny pomysł na prezent czy niepotrzebny gadżet?

W ciągu roku jest co najmniej kilka okazji, które wymagają zakupu prezentu dla bliskich. Coraz więcej osób ma z tym jednak duży problem, o czym świadczą częste prośby na forach internetowych o podpowiedź, jaki prezent można kupić rodzicom, dziadkowi lub koledze z pracy. W odpowiedziach internautów często pojawia się cyfrowa ramka na zdjęcia, która w XXI wieku zastąpiła modne kiedyś tradycyjne albumy na fotografie, wręczane przy niemal każdej okazji.
Pomysł wydaje się wręcz rewelacyjny, ponieważ dzisiaj prawie wszyscy robią zdjęcia cyfrowe i taka nowoczesna forma ich prezentacji jest nie tylko praktyczna, lecz także bardzo atrakcyjna. Niektórzy twierdzą jednak, że w dobie smartfonów i tabletów dodatkowy sprzęt do oglądania zdjęć jest po prostu zbędnym gadżetem. Czy rzeczywiście tak jest? Czy elektroniczna ramka na zdjęcia może jeszcze dzisiaj kogoś ucieszyć?

Co warto wiedzieć o ramkach cyfrowych?

Aby poznać te urządzenia, wystarczy sprawdzić dostępne ramki na zdjęcia online. Obecnie w sklepach można spotkać wiele modeli, które na pierwszy rzut oka różnią się między sobą jedynie ceną. Wszystkie bowiem przypominają tradycyjną ramkę na zdjęcia, jaką zwykle stawia się na półce lub biurku. Tak naprawdę jednak są to niewielkie monitory, które potrafią zaskakiwać swoimi funkcjami.
Najważniejszym elementem cyfrowej ramki jest jej ekran LCD, który w lepszych urządzeniach jest podświetlany diodami LED zapewniającymi lepszą jasność i kolorystykę obrazu. Przekątna wyświetlacza wynosi najczęściej 7 lub 8 cali, choć dostępne są także ramki o ekranie większym niż 10 cali. Przeciętna elektroniczna ramka na zdjęcia prezentuje obraz w formacie 16:9 lub 4:3. Rozdzielczość wyświetlacza w najtańszych urządzeniach wynosi 480 x 234, w droższych zaś osiąga poziom nawet 1366 x 768 pikseli. Kolejną cechą, która różni poszczególne ramki, jest sposób ładowania do nich plików. Tańsze modele używają najczęściej pamięci zewnętrznej, czyli np. kart pamięci lub pamięci USB, natomiast w droższych można spotkać pamięć wbudowaną o pojemności nawet 2 GB. Bardziej nowoczesne ramki mają Wi-Fi lub Bluetooth, co umożliwia zdalne przesyłanie plików. Załadowane do ramki zdjęcia mogą być prezentowane pojedynczo lub w formie pokazu slajdów. Dobra cyfrowa ramka oferuje także możliwość obracania i powiększania obrazu, ustawiania czasu prezentacji pojedynczego zdjęcia oraz regulacji jasności, kontrastu itp. Nowoczesne modele umożliwiają też odtwarzanie filmów oraz plików muzycznych, mają ponadto dodatkowe funkcje zegara, kalendarza czy budzika. W celu ułatwienia obsługi ramki niektórzy producenci dodają do urządzeń piloty lub wyposażają je w ekran dotykowy. Jeśli chodzi o zasilanie, to najczęściej stosowany jest tradycyjny zasilacz podłączany do gniazdka, tylko niektóre urządzenia mają akumulatorki, dzięki czemu mogą działać bezprzewodowo.

Dlaczego elektroniczna ramka na zdjęcia to dobry pomysł na prezent?

Jedni uważają, że prezent powinien być przede wszystkim ładny, inni, że zaskakujący, a jeszcze inni, że praktyczny. Poniżej udowodnimy, iż nowoczesna ramka cyfrowa spełnia wszystkie te wymagania jednocześnie, a nawet więcej!

Estetyka ramki

Ekran urządzenia otoczony jest obudową wykonaną albo z tworzywa sztucznego (najczęściej w kolorze czarnym lub białym), albo z aluminium w kolorze srebrnym. Dostępne ramki na zdjęcia online można podzielić na te o masywnej budowie oraz na te bardzo cienkie i delikatne. Każdy model charakteryzuje się klasyczną lub nowoczesną formą, która zawsze jednak wygląda bardzo elegancko. Dzięki temu ramka doskonale prezentuje się zarówno w wytwornym salonie, jak i na biurku w pracy.

Ramka potrafi wywołać radość!

Cyfrowa ramka jest jednym z urządzeń, które mało kto kupuje sobie sam. Za dobre urządzenie trzeba zapłacić minimum 150 zł, co sprawia, że wielu osobom szkoda pieniędzy na taki gadżet, który choć przydatny, to jednak nie jest niezbędny. Przecież zdjęcia zrobione smartfonem lub aparatem cyfrowym można obejrzeć także w komputerze. Otrzymanie w prezencie ramki to zupełnie inna sprawa! Nagle okazuje się, że taka forma oglądania zdjęć, możliwość tworzenia różnych albumów i chwalenia się nimi w prosty sposób innym osobom to doskonałe rozwiązanie. Nietrudno sobie wyobrazić radość rodziców, którzy otrzymują taką ramkę z załadowanymi już zdjęciami dzieci lub małych wnuków albo albumem zawierającym najważniejsze wspomnienia z ich życia. Jeszcze ciekawszą propozycją może być ramka na zdjęcia online, na którą fotki przesyła się zdalnie ze smartfona.

Zaskakujące funkcje elektronicznej ramki na zdjęcia

Przeglądając ramki na zdjęcia online, można trafić na niezwykłe urządzenia, które zaskakują swoją funkcjonalnością. Przykładem może być ramka na zdjęcia, która jest jednocześnie elektroniczną stacją pogody! To ciekawe połączenie sprawia, że urządzenie staje się wielofunkcyjne, a przez to idealnie nadaje się na prezent dla osoby, o której preferencjach niewiele wiadomo. Jeśli nie zadowoli jej możliwość elektronicznej prezentacji zdjęć, to z pewnością doceni wyświetlające się na bieżąco informacje o temperaturze, wilgotności powietrza i prędkości wiatru. Równie zaskakująca jest wspomniana już elektroniczna ramka na zdjęcia, na którą można przesyłać zdjęcia wprost ze smartfona (prawdziwa ramka na zdjęcia online!). Podarowanie takiej ramki bliskim (np. rodzicom, rodzeństwu lub przyjacielowi) pozwala na przesyłanie im na bieżąco zdjęć nie tylko z wakacji. Starsi rodzice, którzy nie potrafią korzystać z Facebooka i nie mają nowoczesnych smartfonów, mogą dzięki temu nawet codziennie otrzymywać najświeższe zdjęcia swoich dzieci lub małych wnucząt, które mieszkają w innym mieście lub kraju.

Użyteczność ramki doceniają wszyscy

Dzisiaj każdy robi zdjęcia, ponieważ aparat cyfrowy można znaleźć nawet w najprostszym telefonie komórkowym. Nie będzie przesadne stwierdzenie, że fotografowanie jest dzisiaj wręcz modne. Setki, a czasem nawet tysiące zdjęć są najczęściej przechowywane na dyskach twardych komputerów, jedynie wybrane trafiają na portale społecznościowe lub są drukowane i wkładane do albumów. A przecież w dobie tradycyjnej fotografii niemal w każdym domu pełno było oprawionych zdjęć powieszonych na ścianach lub poustawianych na półkach. Wiele osób za tym tęskni i cyfrowa ramka jest dla nich idealnym rozwiązaniem.

Prostota obsługi elektronicznej ramki na zdjęcia

Niemal wszystkie ramki na zdjęcia online cechuje bardzo prosta obsługa, niewymagająca żadnej wiedzy na temat komputerów. Równie łatwe jest sterowanie urządzeniem za pomocą przycisków oraz przez ekran dotykowy oraz pilota. Poradzi sobie z tym zarówno dziecko, jak i osoba w podeszłym wieku.


Zastanawiając się, czy cyfrowe ramki są dobrym pomysłem na prezent, warto także uświadomić sobie, że jest to tak naprawdę przedmiot uniwersalny, czyli nadający się dla wszystkich i niemal na każdą okazję. Można nim obdarować zarówno dziecko, jak i osobę dorosłą. Wypada go wręczyć osobie bliskiej, a także takiej, z którą łączą nas jedynie oficjalne relacje (np. szefowi lub koledze z pracy). W zasadzie trudno sobie wyobrazić kogokolwiek, kto nie ucieszyłby się z takiego prezentu. Być może tylko ktoś, kto nie lubi wspomnień uwiecznionych na zdjęciach, ale czy takie osoby w ogóle istnieją?

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły