Czadowy sprzęt oświetleniowy na imprezę

Dyskoteki przyciągają nas ciekawymi atrakcjami i efektami. Oprócz muzyki, alkoholu czy wystroju klubu bardzo ważne jest oświetlenie. W zależności od użytych lamp czy stroboskopów można uzyskać efekt nierzeczywistości, tajemniczości, zatrzymać ruch lub wyzwalać w imprezowiczach pozytywną energię. Wszystko zależy od wybranych opraw. Jakie efekty świetlne stosuje się w dyskotekach? Czy warto samemu kupić kulę disco lub kolorowe światła LED?

Kula disco — klasyczne światła dyskotekowe

Kule dyskotekowe są symbolem zabaw z lat 80., jednak nadal nie tracą na popularności. Pierwszym krokiem przy wyborze kuli jest decyzja, czy wybieramy klasyczną lustrzankę, czy kulę LED-ową świecącą własnym światłem. Kulę wystarczy tylko podłączyć do zasilania i już możemy cieszyć się ciekawym efektem na imprezie. Jeśli jednak wolimy klasyczną kulę disco, należy umieścić dodatkowe reflektory po bokach pomieszczenia. To właśnie ich światło będzie odbijało się w kręcącej się kuli.

Następnym krokiem jest zmierzenie wielkości, a przede wszystkim wysokości pomieszczenia, w którym zawiśnie nasz nowy gadżet. Kula disco powinna być dobrana do pomieszczenia, nigdy odwrotnie — kupując zbyt małą, nie osiągnie się oczekiwanego efektu, a zbyt duża przytłoczy niewielkie pomieszczenie.
Klasyczna kula disco ma średnicę 50 cm, składa się wielu dopasowanych do siebie lusterek, a w środku ma plastyczny rdzeń. Waży nie więcej niż 5 kg, na górze ma zamontowane oczko do zawieszenia przy suficie. Napęd obracający kulę należy dokupić osobno.

Ceny są różne, wszystko zależy od tego, czy decydujemy się na klasyczny model, czy wybieramy bardzo małe lub bardzo duże kule. Malutka kula disco o średnicy 20 cm i zasilaniu bateryjnym bez źródła światła nie powinna nas kosztować więcej niż 50 złotych. Klasyczne kule lusterkowe mające 50 cm to już koszt od 200 do 300 złotych. Duże modele ze średnicą 100 cm i więcej  to koszt ponad dwa razy większy. Kule ze światłem LED są jeszcze droższe, gdyż w cenie zawarte jest już podświetlenie, które przy klasycznych kulach trzeba dokupić osobno.

Stroboskop LED — spotkasz go w każdym klubie

Stroboskopy to bardzo popularne lampy i są używane w każdej dyskotece. Jednak co to w ogóle jest  stroboskop LED? Zasada działania lamp stroboskopowych bazuje na oświetlaniu obiektów znajdujących się w ruchu krótkimi błyskami światła. Mówiąc prościej, są to te reflektory w dyskotekach, które cały czas migają. Im szybciej miga stroboskop, tym mocniejsze odnosi się wrażenie, że osoby tańczące wokół poruszają się wolniej.

Stroboskop LED składa się z plastikowej lub metalowej obudowy z uchwytem do podwieszenia, a w środku ma zamontowane diody LED. W zależności od gabarytów stroboskopu może ich być od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu. Lampy LED cechuje minimalna emisja ciepła i bardzo mały pobór prądu, więc podczas imprez nie musimy się martwic o rachunki za prąd ani o to, że się przegrzeją. Każdy stroboskop LED ma także potencjometr, który reguluje częstotliwość błysków, oraz manualną regulację prędkości migotania.
Na rynku dostępne są też modele z dodatkowymi opcjami. Zamiast klasycznej lampy z białym światłem możemy kupić jedno- lub nawet trójkolorowy model (popularny zestaw to mix świateł czerwonych, zielonych i niebieskich). Są też lampy migające tylko przy mocniejszym dźwięku. Ceny stroboskopów nie są wysokie. Za maksymalnie 50 złotych możemy kupić zarówno klasyczny, jak i kolorowy model, a także ten z dodatkowymi opcjami kontroli migotania. Warto tylko pamiętać, że aby uzyskać ciekawy efekt, należy kupić przynajmniej kilka stroboskopów — im większe pomieszczenie, tym więcej lamp potrzebujemy.

Inne światła dyskotekowe — kolorowe LED-y i zestawy reflektorów

Jeśli kula lub prosty stroboskop to dla nas za mało, musimy pójść o krok dalej. Obecnie na rynku mamy praktycznie nieograniczone możliwości doboru kolorowych świateł, także z efektem stroboskopowym, tworzących niezwykłe wizualne tło dobrej zabawy. Takie zestawy sprawdzą się jednak tylko na dużych salach, nie nadają się do zastosowania w warunkach domowych.

Prosty reflektor do dyskoteki wyposażony w kolorowe światła to na przykład model Beamz LED 64 CAN RGB DMX wyposażony w podpórki, na których możemy go postawić na podłodze, zawiesić przy suficie lub na ścianie. Może być uruchamiany muzyką lub w trybie master/slave. Mając kompletny zestaw różnokolorowych reflektorów Beamz, można urządzać całe przestawienia świetlne. Jego wadą jest jednak cena — jedna sztuka kosztuje ponad 200 zł, a do uzyskania pożądanego efektu potrzebnych jest minimum kilkanaście sztuk. Jeśli zależy nam na prezentacji przedstawień świetlnych, warto zainteresować się gotowymi zestawami.

Ciekawym modelem tego typu jest BeamZ MultiTrix, który składa się z 25 promieni w 5 różnych kolorach, a dookoła środkowej soczewki ma umieszczone 18 diod LED typu SMD z mocnym efektem stroboskopowym. Ma tryb z 8 kanałami DMX. Każdy pojedynczy kolor można osobno kontrolować. Dla osób mniej doświadczonych przy światłach dyskotekowych do zestawu dołączono pilota bezprzewodowego, którym można uruchamiać zabudowane w urządzeniu gotowe tryby świetlne. Ten reflektor LED oferuje także bardzo szeroki kąt świecenia. Będzie doskonały do dużych sal koncertowych, klubów i dyskotek. To naprawdę potężne narzędzie, a w rękach doświadczonej osoby zapewnia niemal nieograniczone możliwości kontroli kolorowego światła.

Nieco mniej skomplikowanym, a przy tym tańszym zestawem jest kolorofon LED BeamZ DJ Bank 140. Zgodnie z nazwą są to światła dyskotekowe przeznaczone do setupu każdego DJ-a. Wszystkie moduły kolorofonu wypełnione są 35 diodami LED w różnych kolorach (czerwonym, zielonym, niebieskim, bursztynowym), które błyskają w rytm muzyki. Urządzenie można kontrolować także za pomocą bezprzewodowego pilota. Jest to ciekawa propozycja dla szkół, pubów lub sal weselnych.
Zestaw świetlny BeamZ 3-Some RGBW-LED ma dodatkowe funkcje, których nie zawierały dwa poprzednie modele. Oprócz dwóch reflektorów LED w zestawie jest również laser multipoint ze światłem czerwonym i zielonym do zastosowań mobilnych na scenie. Można go też używać do tworzenia filigranowych animowanych obrazów, co w połączeniu z wzorami z reflektorów dodaje pokazowi świetlnemu dynamiki. Każdy pojedynczy reflektor można sterować zdalnie bezprzewodowym pilotem lub manualnie. Zestaw może działać w trybie automatycznym lub muzycznym. Istnieje też możliwość zablokowania nieużywanego promiennika kluczem dołączonym do zestawu, tak aby przypadkiem nie uruchomić go podczas pokazu. Podobnie jak wspomniany wcześniej BeamZMultiTrix jest to już bardzo rozbudowany zestaw, przeznaczony dla osób, dla których światła dyskotekowe nie są nowością. Amator może mieć problemy z obsługą tak rozbudowanego zestawu kolorowych świateł i laserów.

Zestawy świetlne to zaawansowane światła przeznaczone do profesjonalnych dyskotek lub sal koncertowych, są więc dużo droższe niż prosta kula, stroboskop czy pojedynczy reflektor LED. Mniej rozbudowane zestawy kosztują od około 400 zł wzwyż. Za to za największe komplety, w tym te z laserami, zapłacimy już od 700 do nawet 1000 złotych.

Ostatnio dodane artykuły