Data publikacji:

Czy można kąpać kota?

O tym, że koty zazwyczaj nie przepadają za kąpielami, wiedzą już małe dzieci. To stały motyw w bajkach i serialach animowanych. Czy jednak można kąpać kota, a jeśli tak, to jak często? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z pielęgnacją kotów.

kąpiel kota

Czy można kąpać kota?

Pierwszym pytaniem, które należałoby zadać, to to, czy w ogóle trzeba kota kąpać. Większość domowych mruczków samodzielnie radzi sobie z myciem sierści, więc dodatkowe interwencje nie są konieczne. Koci język wyposażony jest w wypustki przypominające rzep, które działają niczym szczoteczka do pielęgnacji sierści. Głowę, pyszczek i obszary, do których kot nie jest w stanie dosięgnąć językiem, zwierzak myje łapkami zwilżonymi śliną.

Na dbanie o swoją higienę kot poświęca nawet kilka godzin dziennie. To stały rytuał po jedzeniu, zabawie, polowaniu czy innych czynnościach. Mycie sierści jest też dla małego drapieżnika sposobem na uspokojenie się. Koty są bardzo rytmicznymi zwierzętami, dlatego cykl różnych czynności: spania, polowania, jedzenia i mycia, jest dla nich bardzo ważny. Jeśli kot przestaje dbać o swoją higienę, warto zbadać, czy nie jest chory lub zestresowany. 

Czy jednak kota można wykąpać? Jeśli jest to konieczne, to tak. Należy to jednak zrobić delikatnie, przy użyciu odpowiednich środków, nie narażając zwierzaka na niepotrzebny stres. Poniżej znajdziesz przykłady sytuacji, w których warto wykąpać kota, a także instrukcję, jak zrobić to poprawnie.

Kiedy kąpać kota?

Najbardziej oczywista odpowiedź brzmi: gdy kot mocno się czymś pobrudzi. Nie z każdym zabrudzeniem kot jest w stanie poradzić sobie sam, a dodatkowo zlizanie niektórych nieczystości z sierści mogłoby mu zaszkodzić. Przed wykąpaniem kota warto jednak sprawdzić, czy zabrudzenie nie zejdzie po przemyciu wilgotną ściereczką i wyczesaniu sierści. W jakich przypadkach kąpiel może być jednak nieodzowna?

  • Zbyt duża ilość sebum – niektóre rasy kotów krótkowłosych lub pozbawionych sierści wytwarzają dużą ilość sebum, z którą kot nie jest sobie w stanie poradzić. Mocno tłusta skóra może więc wskazywać na to, że konieczna jest kąpiel pupila; 
  • choroby skórne – jeśli kot ma pasożyty, grzybicę lub inne problemy skórne, czasem zalecane są regularne kąpiele. Mycie kota może być także konieczne po nałożeniu maści lub innego preparatu leczniczego. Należy jednak pamiętać, że takie zalecenia wydaje weterynarz i nie warto podejmować decyzji o kąpielach bez konsultacji ze specjalistą; 
  • zaawansowany wiek kota lub choroba – jeśli kot jest w zaawansowanym wielu lub aktualnie choruje, może mieć ograniczone możliwości pielęgnacji futerka. Podobny problem może wystąpić u zwierząt otyłych lub zestresowanych, które nie mogą zaadaptować się do nowej rzeczywistości; 
  • kołtuny na sierści – u kotów długowłosych czasem dochodzi do powstawania kołtunów i trudnych do rozczesania zabrudzeń. Jeśli twój kot boryka się z takim problemem, być może warto przyzwyczaić go do kąpieli; 
  • koty wystawowe – podczas przygotowania niektórych ras kotów do wystawy (np. persów), kąpiel poprawiająca kondycję sierści jest niemal niezbędna. Profesjonalne kosmetyki dla kotów nie tylko oczyszczą, ale i wzmocnią oraz zmiękczą sierść. Kot wystawowy powinien być przygotowywany do kąpieli od początku, by mycie nie było dla niego stresującą sytuacją. 

Jak kąpać kota i jakich środków do tego użyć?

Zanim złapiesz ubrudzonego czworonoga i zabierzesz do łazienki, przygotuj odpowiednie akcesoria. Do mycia kota należy użyć dedykowanych środków pielęgnacyjnych, tj. szamponu oraz odżywki dla kotów. Wybierz produkty oparte na naturalnych składnikach, które będą najbezpieczniejsze dla pupila. Pod żadnym pozorem nie używaj ludzkich kosmetyków – ich zapach może być dla kota nieznośny. Wannę, umywalkę lub miskę wypełnij wodą o temperaturze około 38 stopni Celsjusza. Nalej jej tyle, by sięgała maksymalnie do połowy łap. Aby łapki kota się nie ślizgały, połóż na dnie gumową matę. Pod ręką miej suche ręczniki, by od razu wysuszyć mokrego zwierzaka.

Przed włożeniem kota do umywalki sprawdź, jaka jest jego reakcja na wodę. Niektóre koty panicznie się jej boją, inne wręcz lubią długie kąpiele. Jeśli twój pupil bardzo się boi i próbuje się wyrwać, obetnij mu przed pielęgnacją pazury – dla własnego bezpieczeństwa. Pozwól mu także oswoić się z wodą. Gdy już nieco ochłonie, włóż go do wody pewnym, stanowczym ruchem i opanuj jego lęk głaskaniem, smakołykiem lub zabawą. Jeżeli jednak kot próbuje uciec, gryzie lub staje się agresywny, nie zmuszaj go do kąpieli i spróbuj go wyczyścić bez wkładania do wody. 

Po włożeniu kota do wody zmocz delikatnie futerko wodą, kierując się od łopatek w stronę ogona. Nie namaczaj zbyt mocno szyi i twarzy. Na głowę kota nie należy także nanosić szamponu. Myj kota powolnymi ruchami, przypominającymi zabawę lub głaskanie. Uważaj na to, by woda nie dostała się do nosa i uszu. Odżywkę wmasuj delikatnie w sierść, a następnie spłucz ciepłą wodą. Nie wkładaj jednak kota pod bieżącą wodę, a nabieraj ją rękami.

Suszenie kota po kąpieli

Jeśli uda ci się już zmyć resztki szamponu i odżywki, od razu owiń pupila miękkim ręcznikiem. Wytrzyj sierść, dokładnie ugniatając kota ręcznikiem. Unikaj pocierania, którego koty mogą nie lubić. Jeśli zamierzasz użyć suszarki, upewnij się, że kot nie boi się jej dźwięku. Ustaw jak najsłabszy strumień oraz niezbyt gorący nawiew. Wytarcie kota do sucha jest niemożliwe, dlatego zadbaj o to, by po kąpieli pozostał on w ciepłym pomieszczeniu. Do czasu wyschnięcia nie wypuszczaj go na dwór ani nie otwieraj okien – przeciąg mógłby go przeziębić. Pamiętaj też o tym, by nagrodzić kota ulubionymi smakołykami. Dzięki temu kolejna kąpiel będzie zdecydowanie łatwiejsza. 

Autor: Szymon Sonik