Czy zdobienie paznokci to dobry pomysł?

To, że manicure i pedicure zaczynają wkraczać w obszar sztuki, nie stanowi żadnej tajemnicy. Klasyczne malowanie paznokci, choć wciąż popularne, coraz częściej ustępuje miejsca finezyjnemu zdobnictwu, wykonywanemu z użyciem rozmaitych technik. Czy ozdoby na paznokcie są dobre dla absolutnie każdej z pań? Na jaki rodzaj zdobienia się zdecydować?

Ozdoby na paznokcie  alternatywa dla klasyki

Minimalistyczny, nierzucający się nadto w oczy manicure jest wskazany, gdy codzienny dress code wymaga stonowanego, poważnego stylu. Gdy jednak pojawi się ochota na odrobinę paznokciowego szaleństwa, na przykład podczas urlopu, można pozwolić sobie na ozdobne paznokcie o znacznie bardziej oryginalnym wyglądzie.

Zdobnictwo paznokci jest szczególnie popularne wśród młodych kobiet, poszukujących swojego indywidualnego stylu. Wybór wzorów, ograniczony niemal wyłącznie wyobraźnią, pozwala na uzyskanie oryginalnego efektu, dzięki czemu twoje paznokcie z pewnością nie pozostaną niezauważone.

Jaki rodzaj zdobienia wybrać?

Wybór opcji zdobienia paznokci jest niezwykle bogaty — począwszy od znanych od dawna, kolorowych cekinów i wzorów malowanych na płytce paznokciowej, aż po hity ostatnich sezonów, do których można zaliczyć ozdobne tasiemki, stemple oraz naklejki.

Jeśli chcesz utrzymać wzór na paznokciach przez dłuższy czas, ważne jest, aby jego wybór był starannie przemyślany. Oto kilka wybranych rodzajów zdobień, które w znaczny sposób uatrakcyjnią twój dotychczasowy manicure. Większość z nich możesz wykonać samodzielnie w zaciszu domowym.

Ozdoby naklejane i wtapiane w lakier

Wykonanie ozdobnych paznokci z użyciem materiałów doklejanych, takich jak cekiny, tasiemki i naklejki, to jedna z najprostszych metod uatrakcyjniania codziennego manicure'u. Nie wymaga wyrafinowanych zdolności kosmetycznych, a dzięki dostępności ozdób w większości sieciowych drogerii możesz bez problemu nabyć potrzebne materiały.

Wystarczy zaopatrzyć się w ulubiony lakier i ozdoby, które należy umocować na jeszcze niezaschniętej powierzchni lakieru w dowolnym miejscu płytki paznokciowej. Ozdoby na paznokcie warto zabezpieczyć lakierem nawierzchniowym, tzw. top coatem, który zabezpieczy je przed odpadaniem.

Należy pamiętać o tym, że mimo łatwości wykonywania tego rodzaju zdobienia, w trakcie zabiegu należy jednak zachować ostrożność — raz przyklejony element trudno będzie przenieść w inne miejsce bez zniszczenia powierzchni lakieru.

Szablony i stemple do paznokci

Inną kategorią są przyrządy do tworzenia zdobień na płytce paznokcia, takie jak stemple i szablony. W odróżnieniu od elementów manualnie umieszczanych na paznokciu, ta grupa wymaga większej wprawy i staranności w wykonywaniu zabiegów manicure'u i pedicure'u.

Zdobienie z użyciem stempelków polega na pokrywaniu ich powierzchni lakierem w wybranym kolorze i odciskaniu wzorów na paznokciach. Szablony do zdobień pozwalają na łatwiejsze uzyskanie fantazyjnych wzorów przez ich obrys z użyciem lakieru.

 

Manicure jak dzieło sztuki

Osoby z wyraźnym zmysłem artystycznym mogą wykonać zdobienie przy użyciu lakieru lub farbek akrylowych i cienkich pędzelków — sposób ten w środowiskach kosmetycznych nazywany jest mianem „one stroke”. Jeśli masz wystarczająco „pewną rękę”, aby obyć się bez pomocy w postaci szablonów, wzory na płytce możesz wykonać całkowicie spontanicznie.

Ważne, by lakiery i farbki stosowane w tej metodzie miały odpowiednią konsystencję, pozwalającą na komfortowe malowanie. Pędzelki powinny być cienkie oraz wykonane ze średnio sztywnego włosia, co ułatwi bezproblemowe uzyskanie pożądanych kształtów.

O wiele prostszą metodą uzyskania ozdobnych paznokci jest zaopatrzenie się w lakiery, które dzięki specyficznym właściwościom fizyczno-chemicznym pozwalają na uzyskanie interesujących efektów bez żadnego wysiłku. Jednym z najnowszych hitów jest lakier do paznokci zapewniający efekt „syrenki”, mieniący się wieloma kolorami, w zależności od kąta padania światła.

Równie interesujące mogą być lakiery magnetyczne, tworzące na powierzchni płytki rozmaite wzory, lakiery pękające, które dają efekt „skorupki”, oraz nietuzinkowo mieniące się lakiery z tzw. efektem holo.

Biżuteria do paznokci

Nieco odmiennym typem ozdób na paznokcie, choć podobnym do wtapianych w lakier cyrkonii, jest biżuteria do paznokci. Podobnie jak kolorowe kamienie, może być ona mocowana na powierzchni paznokcia, jednak jak udowadniają trendy z ostatnich sezonów, pozwala ona na uzyskanie o wiele odważniejszych efektów.

Biżuterię do paznokci można mocować jak standardowe kolczyki… na przewierconą na wylot płytkę paznokciową (w obrębie wolnego brzegu paznokcia). Ten rodzaj zdobienia nie jest polecany osobom niedoświadczonym w stylizacji paznokci, gdyż nieumiejętne jego wykonanie może grozić poważnymi uszkodzeniami płytki paznokciowej.

 

Zdobienie paznokci u stóp

Uatrakcyjnianie wyglądu paznokci przez ich zdobienie nie dotyczy wyłącznie zabiegów manicure'u. Ozdoby na paznokcie stosowane także na paznokciach u stóp stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Również w tym wypadku nie istnieją ograniczenia inne niż twoja wyobraźnia.

Podczas zabiegu pedicure'u ze zdobieniem należy jednak brać pod uwagę, że ta część ciała nawet w ciepłych porach roku bywa zasłaniana przez skarpetki i obuwie, w związku z czym ozdoby mogą być narażone na przemieszczenia i zerwania. Aby tego uniknąć, zdobiąc paznokcie u stóp, zrezygnuj z efektów trójwymiarowych, takich jak cekiny czy biżuteria do paznokci — o wiele bezpieczniejszym wyborem będzie pedicure wykonywany metodą „one stroke”.

Stylizacja paznokci w salonie kosmetycznym

Mimo wielu możliwości pozwalających na wykonanie ozdobnego manicure'u w domowym zaciszu, a także mimo coraz popularniejszych kursów stylizacji paznokci, wiele pań decyduje się na powierzenie tej czynności profesjonalistom. Rozwiązanie to jest z całą pewnością odpowiednie w przypadku osób, które nie ufają swojemu zmysłowi artystycznemu, bądź ze względu na małą ilość wolnego czasu nie mogą pozwolić sobie na pracochłonne malowanie paznokci w domu.

Współczesne gabinety kosmetyczne dysponują wieloma możliwościami zdobienia paznokci, od kosmetyczek zaś wymaga się w tym zakresie fantazji oraz staranności. Niejednokrotnie można spotkać się z gabinetami lub stoiskami w pasażach handlowych specjalizującymi się wyłącznie w świadczeniu usług z zakresu stylizowania paznokci.

Decydując się na wizytę u stylistyki paznokci, możesz liczyć na wykonanie manicure'u ozdobnego na paznokciach naturalnych przy użyciu tradycyjnych lakierów, a także z wykorzystaniem preparatów hybrydowych, żelowych i akrylowych. Aby ułatwić stylistce wykonywanie zabiegu oraz zyskać pewność, że jego efekt będzie zadowalający, możesz przynieść z sobą fotografię ukazującą rodzaj zdobienia, jakie pragniesz uzyskać.

Czy ozdoby na paznokcie są dobre?

Niezależnie od panującej mody, zanim zdecydujesz się na zdobienie paznokci, powinnaś odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ozdoby na paznokcie są dobre dla ciebie, uwzględniając twój codzienny tryb życia i styl. Jak każdy zabieg kosmetyczny, zdobnictwo paznokci wymaga wcześniejszego dokładnego przemyślenia. Wykonywanie fantazyjnego manicure'u nie powinno być spontaniczne, chociażby ze względu na to, że powinien on wpasowywać się w różne codzienne stylizacje, a więc — cechować się dużą uniwersalnością.

Zdobienia paznokci nie będą korzystnym wyborem dla tych pań, które na co dzień muszą ściśle trzymać się określonego stylu, najczęściej ze względów zawodowych. Ozdoby nie są też polecane osobom pracującym fizycznie, w przypadku gdy paznokcie stale narażone są na uszkodzenia.

Na odrobinę szaleństwa mogą pozwolić sobie przede wszystkim osoby młode, szukające własnego stylu i pragnące się wyróżniać. Jeśli jesteś osobą kreatywną i spontaniczną, a na co dzień wyrażasz to swoim image’em, unikatowe zdobienia na paznokciach mogą dodatkowo podkreślić twój nietuzinkowy wygląd. Na ozdoby możesz bez obaw zdecydować się także wtedy, gdy twoja praca nie narzuca ci konserwatywnych norm co do codziennego wyglądu twoich dłoni.

Zdobnictwo paznokci jest jednak polecane przede wszystkim paniom, które są pewne podejmowanych przez siebie wyborów i są przekonane, że określony styl manicure'u może posłużyć im przez dłuższy czas, niezależnie od okoliczności — to właśnie najistotniejszy szczegół, na który powinnaś zwrócić uwagę, szukając odpowiedzi na pytanie, czy ozdoby na paznokcie są dobre dla ciebie.

Ostatnio dodane artykuły