Data modyfikacji:

Czym wyczyścić żelazko?

Choć stopa żelazka wykonana jest z nieprzywierającego i gładkiego metalu, z czasem mogą pojawić się na niej ciemne, chropowate przebarwienia. Łatwo także doprowadzić do zabrudzenia żelazka przez nieuwagę, prasując tkaninę w zbyt wysokiej temperaturze. Jak wyczyścić żelazko z przypaleń i jak radzić sobie z zatkanymi dyszami?

Regularne czyszczenie żelazka

Brązowy nalot na stopie żelazka w większości przypadków nie pojawia się nagle, a narasta stopniowo. Powodem jego powstawania jest zbieranie zanieczyszczeń z ubrań lub delikatne przypalanie tkanin syntetycznych. Z tego powodu przed każdym prasowaniem należy dokładnie sprawdzić zalecenia producenta odzieży. Informację o temperaturze prasowania znajdziesz na metce. Jeżeli masz do prasowania wiele ubrań, zacznij od tych wymagających najniższej temperatury żelazka.

Jak zadbać o czystość żelazka? Przydadzą ci się do tego uniwersalne domowe środki czystości, czyli ocet lub pasta z sody oczyszczonej. Ocet rozcieńcz z wodą w stosunku 1:1, pastę zaś przyrządzisz z 2 łyżeczek sody oczyszczonej rozpuszczonych w 1 łyżeczce wody destylowanej. Środki te skutecznie poradzą sobie z niewielkim nalotem i odświeżą stopę żelazka. Na koniec zbierz nadmiar pasty wilgotną ściereczką i wytrzyj żelazko do sucha.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Znacznie poważniejszym problemem jest przypalona tkanina przyczepiona do stopy żelazka. Mimo iż nadmiar zwęglonego materiału można usunąć np. drewnianą szpatułką, trudno w ten sposób uzyskać idealną czystość. Kiepskim pomysłem jest też pozostawienie delikatnej plamy i prasowanie przez ściereczkę. Ubrudzone miejsce szybko zbierze nowe zanieczyszczenia i ponownie stanie się problemem.

Jeśli przypalenie nie jest duże, można spróbować domowego sposobu na czyszczenie żelazka. Rozłóż na desce do prasowania bawełnianą ścierkę (ściereczka z mikrofibry się przypali!) i nasyp niewielką ilość soli kuchennej. Pocierając rozgrzane żelazko na soli, zedrzesz zabrudzenie ze stopy. To całkiem skuteczny sposób, ale tylko w przypadku małych plam.

Duże i trudne w usunięciu zanieczyszczenia warto potraktować specjalnym sztyftem lub sprayem do czyszczenia żelazek, które bez problemu dostaniesz w internecie lub większych marketach. Sztyft lub spray nakłada się na lekko rozgrzane żelazko, więc zachowaj przy tym ostrożność. Środki te w mgnieniu oka rozpuszczają przypalenia i pozwalają uzyskać idealną czystość. Możesz ich użyć także w przypadku drobnych zanieczyszczeń. Im szybciej pozbędziesz się brudu, tym lepiej.

Zatkane dysze żelazka — co zrobić?

Powszechnym problemem są również zatkane dysze żelazka, uniemożliwiające wydostawanie się pary. Z takiego żelazka da się korzystać, jednak brak nawilżania ubrań parą wodną wpływa negatywnie na jakość prasowania. Kłopotem jest także kamień sypiący się z żelazka, brudzący prasowaną odzież.
Powodem zbierającego się w żelazku kamienia jest używanie do prasowania zwykłej wody kranowej. Choć niektórzy producenci ją zalecają, znacznie lepiej sprawdzi się woda destylowana. Nie zawiera ona minerałów, czyli właśnie tego, co tworzy osad nazywany kamieniem. Zauważalne efekty przynosi również wlewanie wody przefiltrowanej w dzbankach zmiękczających twardą wodę.
Jak pozbyć się kamienia z żelazka? Jeśli żelazko nie jest mocno zatkane, czasem wystarczy przetrzeć otwory dysz za pomocą patyczka higienicznego nasączonego octem. W trudniejszych przypadkach należy oczyścić cały układ, więc nie obędzie się bez skorzystania z odkamieniacza do żelazek.

Wlej go do zbiorniczka na wodę, a następnie włącz żelazko na największą moc i ustaw maksymalne wydzielanie pary. Pozwól jej się swobodnie wydostawać (np. nad zlewem lub prasując bawełnianą szmatkę), aż do całkowitego opróżnienia zbiorniczka. Na koniec uzupełnij zbiorniczek żelazka wodą destylowaną lub zmiękczoną i ponownie uruchom dysze. Efekt czyszczenia będzie widoczny gołym okiem. 

A co zrobić gdy wszystkie metody zawiodły? Najwięcej ofert nowych żelazek znajdziesz na Ceneo.pl.