Data publikacji:

Czyszczenie skórzanej tapicerki samochodowej

Skórzana tapicerka samochodowa to element wyposażenia, który mocno wpływa na atrakcyjność auta. Pod warunkiem, że jest czysta. Czyszczenie skórzanej tapicerki samochodowej jest łatwe, jednak wymaga odrobiny wiedzy. Sprawdź, jak i czym wyczyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie.

skórzana tapicerka

Czyszczenie skórzanej tapicerki – jak rozpoznać brudną tapicerkę?

Podpowiadaliśmy już, jak wyczyścić felgi aluminiowe. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się czyszczeniem skórzanej tapicerki.

O ile rozpoznanie brudu na jasnej skórzanej tapicerce nie sprawi nikomu problemu, o tyle dużo trudniejsze jest zidentyfikowanie zabrudzeń na ciemnej skórze. Czarna, brązowa czy bordowa tapicerka może wydawać się czysta, jednak wprawne oko od razu rozpozna zanieczyszczenia. Przede wszystkim brudna tapicerka się… świeci.

Skóra we współczesnych autach zazwyczaj powinna być matowa, więc jeżeli ma intensywny połysk, najpewniej zatkana jest wydzielanym przez ciało sebum, potem oraz brudem. Dodatkowo pozostawiona bez pielęgnacji skórzana tapicerka może pękać, kurczyć się i odkształcać, dlatego warto czyścić i konserwować tapicerkę regularnie, nie czekając na plamy i zabrudzenia.

Kosmetyki do czyszczenia skórzanej tapicerki

Bez specjalistycznych kosmetyków do czyszczenia skórzanej tapicerki ani rusz. Nie należy używać do tego płynu do mycia naczyń, wody czy uniwersalnych preparatów. Skóra nie lubi nadmiaru wody, która odparowując, pozbawia materiał nawilżających olejków. Chemiczne detergenty mogą natomiast doprowadzić do przesuszenia skóry, w niektórych sytuacjach nawet ją odbarwić.

Dwa niezbędne kosmetyki do skórzanej tapicerki to środek do czyszczenia oraz mleczko konserwujące. Choć na rynku znajdziesz preparaty 2w1, warto użyć osobnych środków. Preparat konserwujący mocno wchłania się w skórę, więc jeżeli użyjesz go do czyszczenia, część brudu wniknie w strukturę skóry.

Jak wyczyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie?

Zanim przejdziesz do czyszczenia skórzanej tapicerki, wybierz odpowiednie narzędzie. Zapomnij o bawełnianych podkoszulkach, zmywakach kuchennych czy twardych szczotkach do czyszczenia paznokci. Jak czyścić skórzaną tapicerkę? Skórzaną tapicerkę należy wyszczotkować, jednak najlepiej sprawdzi się dedykowana szczotka do skóry z naturalnym włosiem (znajdziesz ją w wielu zestawach z kosmetykami) lub ewentualnie miękka szczotka do butów.

Za pomocą pianowniczki nałóż preparat na szczotkę i wyczyść kolistymi ruchami niewielki fragment tapicerki. Nie nakładaj środka czyszczącego bezpośrednio na skórę, gdyż może to doprowadzić do odbarwień lub przemoczenia materiału. Wypracowaną i brudną pianę zbierz lekko wilgotną ściereczką z mikrofibry, a następnie – suchą mikrofibrą – wytrzyj tapicerkę do sucha.

Mocno zaniedbane tapicerki skórzane mogą wymagać silniejszych kosmetyków do skórzanej tapicerki. Wielu producentów oferuje środki czyszczące w łagodnej i mocnej odmianie. Dla pewności warto powtórzyć czyszczenie skórzanej tapicerki jeszcze raz. Jeżeli piana znów będzie brunatna, najpewniej pozostało jeszcze sporo zabrudzeń. Pamiętaj jednak o tym, by nie przemoczyć tapicerki.

Czyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie – zabezpieczenie tapicerki

Po wyczyszczeniu skórzana tapicerka powinna być matowa i tępa w dotyku. To znak, że jest czysta. W dalszym ciągu jest jednak twarda i narażona na uszkodzenie. Aby nadać jej miękkości, elastyczności oraz zabezpieczyć przed wsiąkaniem brudu, wykorzystaj mleczko konserwujące. Dobrej jakości środek pielęgnacyjny odżywi skórę oraz stworzy hydrofobową powłokę, która utrudni wchłanianie brudu i wilgoci.

Do nałożenia mleczka konserwującego użyj gąbkowego, piankowego lub mikrofibrowego aplikatora. Kosmetyki do skórzanej tapicerki bardzo często uzupełnione są o taki gadżet. Nałóż cienką warstwę, która swobodnie wyschnie na skórze. Przed nałożeniem odżywki warto odczekać przynajmniej trzy godziny od czasu wyczyszczenia skórzanej tapicerki. Po nałożeniu odżywki pozostaw tapicerkę do wyschnięcia, najlepiej na około dobę. Wszystkie czynności przeprowadź w zacienionym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Autor: Szymon Sonik