Data modyfikacji:

Dekoracje do pokoju dziecka

Jak stworzyć przyjazny, bezpieczny pokój dla dziecka? Czym ozdobić ściany? Jakie są obecnie modne motywy i tkaniny? Podpowiadamy, jak wybrać najciekawsze dekoracje do pokoju dziecka.
dekoracje do pokoju dziecka
Zanim wybierzesz meble dla dziecka: półeczki, tapety lub namiot do pokoju dla twojej całkiem małej lub już kilkuletniej pociechy, sprawdź, czy interesujący cię produkt jest bezpieczny. Możesz się tego dowiedzieć, szukając na opakowaniu lub w instrukcji poniższych oznaczeń:

  • CE – symbol ten potwierdza, że wyrób przebadano i jest on bezpieczny. Znak ten muszą mieć wszystkie produkty dla dzieci sprzedawane na trenie Unii Europejskiej.
  • EN71 – znak konieczny dla wszystkich zabawek na terenie UE. EN71-1 zaświadcza, że zabawka dla dzieci w wieku poniżej 14 lat przeszła testy mechaniczne i fizyczne. Zaś oznaczenie EN72-2 potwierdza, że produkt nie zawiera materiałów łatwopalnych.
  • Öko-Tex Standard 100 – Certyfikat Tekstylia Godne Zaufania gwarantuje, że tkaniny, z których wykonano produkty dla dzieci, nie zawierają szkodliwych związków chemicznych.
  • Fair Trade – potwierdza, że sprzęt lub zabawkę wytworzono z poszanowaniem godności człowieka, a przy produkcji nie pracowały dzieci.

Dekoracje do pokoju dziecka, na których ustawisz wszystko: półki

Ciekawą i jednocześnie bardzo praktyczną dekoracją do pokoju dziecka będą drewniane półki. Mogą przybierać najróżniejsze kształty – od samochodu przez zamek, fantazyjne chmury czy gwiazdy, aż po łabędzia czy flaminga. Możesz też znaleźć proste półki ozdobione subtelnymi kształtami.

Inne drewniane dekoracje do pokoju dziecka to np. wózeczki, łóżeczka czy domki dla lalek – zabawki te obecnie wykonuje się właśnie z naturalnego, często niemalowanego drewna zamiast popularnego do niedawna plastiku, który uznajemy za niezbyt ekologiczny.  

Dekoracje do pokoju dziecka: moskitiera dla księżniczki

Współczesne baldachimy z moskitierami są minimalistyczne, ale za to bardzo stylowe. Mają raczej funkcję zdobniczą, niż rzeczywiście chroniącą przed uciążliwymi komarami. A zdobią bez wątpienia i dodają królewskiego charakteru pokojowi. Popularne kolory to róż, szarości, beże i uniwersalna biel. Dziewczynki chętniej wybiorą tkaniny pastelowe; chłopcy wolą dekoracje pasiaste lub wersje z piratami czy ulubionymi bohaterami z kreskówek.

Dekoracje do pokoju dziecka, które błyszczą i dźwięczą: lampki, pozytywki

Bardzo popularne wśród starszych dzieci jest ozdabianie pokoju lampkami LED na łańcuchach. Lubiane są zwłaszcza bawełniane kule, przeróżne papierowe kształty oraz pompony. Dziewczynki wybierają często szklane lampki w kształcie modnych flamingów lub ananasów, chłopcom spodobają się samochodziki.

Uwielbianą przez wszystkie dzieci dekoracją są pozytywki. Ich delikatne dźwięki mogą wspomagać proces zasypiania, wprowadzając spokojny nastrój. Mogą to być szkatułki, pudełeczka, ale też pozytywki do zawieszenia nad łóżkiem lub przytulanki w kształcie zwierząt.

Dekoracje na ścianę do pokoju dziecka: tapeta czy naklejki?

Dziecięce królestwo powinno mieć piękne ściany – bajkowe, przyjazne, radosne lub nawiązujące do natury. Możesz pokój ozdobić klasyczną tapetą z papieru lub poszukać ciekawych naklejek na ścianę. Te ostatnie łatwiej wymienić bez konieczności odnawiania całej ściany. Naklejki są też bardziej uniwersalne niż tapeta – dziecko rośnie i zmienia swoje upodobania, a wraz z nimi będzie chciało po swojemu urządzić pokój – naklejki prościej da się wymienić na nowe. Częstym motywem zdobniczym dla młodszych dzieci jest drzewo, sowy i ptaki w ogóle, a także dżungla oraz postaci z lubianych przez dzieci kreskówek. Starsi wybiorą napisy, motywy deskorolkowe lub taneczne.

Dekoracje do pokoju dziecka, które bujają: huśtawka, hamak

Który sprzęt jest najbardziej uwielbiany przez dzieci na całym świecie? Huśtawka. Dlaczego więc nie zamontować jej w pokoju dziecięcym? Jest wiele modeli – od klasycznych, prostych, złożonych z deski zawieszonej na sznurku, po wiszące krzesełka czy kule. Każda huśtawka to zawsze atrakcja pokoju. Poszukaj takiej, która sprawdzi się na metrażu pokoju twojego dziecka i pamiętaj, by zamontować ją tak, żeby podczas użytkowania nie obijała się o sprzęty lub ścianę.

Jeśli masz odpowiednio dużo miejsca, możesz też zdecydować się na hamak lub bujane krzesło w kuli.

Dekoracja do pokoju dziecka, w której można... się schować

Najmłodsi uwielbiają wszelkie kryjówki, legowiska, namioty i kąciki, w których mogą się ukryć. Dlatego każdemu dziecku prawdopodobnie spodoba się tipi – mały, trójkątny namiocik z bawełnianej tkaniny rozpiętej na drewnianej konstrukcji. Niektóre modele ozdobione są uroczymi pomponami lub frędzlami. Tipi należy obecnie do najmodniejszych dekoracji dziecięcych.